خودرو

علت یاتاقان زدن موتورهای 2400 سی سی کیا و هیوندای چیست؟ – مجله آراد

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

یکی از مشکلاتی که از سال 2010 گریبانگیر اکثر خودروها شده است هیوندای و که گفته می شود موتور این خودروها به راحتی قابل تحمل است و دلیل آن هم بی کیفیتی موتورهای 2400 کیا و هیوندای یا گیربکس خودروهای وارداتی به این موتور نمی خورد، اما آیا واقعا چنین شایعه ای صحت دارد؟

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

تقریباً از اواخر سال 1388 با ورود سوناتاهای NF به ایران، موتورهای 2400 سی سی هیوندای نیز وارد بازار ایران شد و در سال های بعد این موتور بر روی خودروهایی مانند سوناتا YF، اپتیما TF، اسپورتیج، سانتا نصب شد. Fe و این موتور در خودروهای کیا و هیوندای موجود در بازار ایران می باشد.

آیا موتورهای 2400 سی سی کیا و هیوندای شبیه هم هستند؟

هیوندای از سال 1998 حدود 51 درصد از سهام هیوندای را در اختیار دارد و در نتیجه برخی از موتورهای مورد استفاده در این دو شرکت کاملاً مشابه هستند و این خودروها از نظر نوع گیربکس، نوع آپشن و فضای خودرو با هم تفاوت دارند. بنابراین موتورهای 2400 سی سی کیا و هیوندای تقریباً یکسان هستند، فقط برخی از آنها MPI و برخی GDI هستند.

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

موتورهای هیوندای و کیا 2400 سی سی چه مشخصاتی دارند؟

موتورهای 2400 سی سی این دو برند دارای 4 سیلندر هستند که هر کدام دارای 4 سوپاپ می باشد که 4 سوپاپ آن 2 سوپاپ گازهای احتراق و دو سوپاپ دیگر برای مکش هوا و سوخت می باشد. توان خروجی این موتور در تزریق سوخت چند نقطه ای (MPI) حدود 177 مجله خبری آراداست. و حدود 227 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. با تزریق مستقیم سوخت (GDI)، موتور حدود 188 مجله خبری آرادقدرت و حدود 245 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. کاربرد این کلمه تقریبی است زیرا این موتور از نظر اندازه اتاق و کلاس بر روی خودروهای مختلفی نصب می شود و بنابراین ممکن است قدرت خروجی و گشتاور این موتور در خودروهای مختلف متفاوت باشد.

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

تمامی خودروهای موجود در ایران با این موتور دارای آسپیراتور طبیعی هستند اما در دو نسخه تزریق چند نقطه ای (MPI) و تزریق مستقیم (GDI) یافت می شوند. قابلیت نصب گیربکس های 5 و 6 سرعته را دارند و قابلیت پشتیبانی از خودروی دو دیفرانسیل را دارند.

دلیل پوشیدن موتورهای 2400 سی سی کیا و هیوندای چیست؟

طراحی این موتورها به گونه ای است که پمپ روغن به همراه بالانس موتور به صورت یکپارچه مونتاژ شده و به صورت یکپارچه فروخته و نصب می شود. بنابراین، برای تعویض پمپ روغن یا بالانس نمی توانید یک قطعه را جداگانه خریداری کنید، بلکه باید کل قطعه را تعویض کنید.

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

اجتماع این دو قسمت در صورت آسیب دیدن یکی از آنها می تواند آسیب جدی به موتور وارد کند و در نهایت منجر به یاتاقان موتور شود. به همین دلیل هیوندای و کیا در توصیه های تعمیر و نگهداری موتور خود به این موضوع اشاره کردند که در هر 150000 کیلومتر کارکرد موتور باید روغن پمپ را تعویض کرد و موتور را بالانس کرد که یکی هستند.

دلیل تعویض روغن پمپ و بالانس موتور در هر 150000 کیلومتر چیست؟

دلیل تعویض این قطعه این است که حدود 150000 کیلومتر کارکرد موتور امکان حمل بالانس های موتور وجود دارد. عمر مفید این قطعه در این محدوده است و بهتر است این قطعه تعویض شود زیرا در صورت عدم تعویض این قطعه و یاتاقان آن، پمپ روغن و بالانس قفل شده و در نتیجه پمپ روغن از کار می افتد که به دنبال آن این روغن به بلبرینگ موتور نمی رسد و کل موتور حمل می کند.

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

پس به طور کلی دلیل عملکرد بالای بلبرینگ موتورهای هیوندای و کیا 2400 سی سی که در حالت عادی کار می کردند و به خوبی و به موقع نگهداری می شدند این است که ابتدا بالانس بلبرینگ آسیب دیده است. سپس به دلیل آسیب دیدن بالانس ها، پمپ روغن آسیب دیده و موتور فرسوده می شود.

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

با توجه به اظهارات فوق که کاملاً فنی است، مشخص می شود که شایعات استفاده غیرضروری و غیرمنطقی این موتورها بدون دلیل علمی و غیر فنی بوده و بهتر است دارندگان خودروهای هیوندای و کیا با حجم 2400 سی سی نسبت به تعویض در هنگام پمپاژ و بالانس موتور برای جلوگیری از مشکلاتی مانند یاتاقان و تعمیر موتور و جلوگیری از هزینه بالای این مشکلات اقدام کنید.

دلیل بلبرینگ موتور 2400 سی سی هیوندای و کیا در کارکرد کم چیست؟

در برخی موارد مشاهده می شود که این موتورها در یاتاقان های زیر 150000 کیلومتر (حدود 80000 کیلومتر) از کار می افتند و از کار می افتند. علت این مشکل استفاده از روغن های ناخواسته، نامناسب و بی کیفیت در این موتور است. از آنجایی که استفاده از روغن های بی کیفیت و نامناسب برای این موتورها باعث روانکاری می شود، عملکرد خوبی نداشته و موتور فرسوده می شود.

بلبرینگ موتور
بلبرینگ موتور

یکی دیگر از دلایل این مشکل این است که ممکن است مسافت پیموده شده خودرو واقعی نباشد و کمتر از مقدار واقعی آن را نشان دهد که در این صورت ممکن است موتور خودرو حدود 150000 کیلومتر کار کند و با چنین مشکلی مواجه شده باشد.

محمد جبارزاده شیاده

پایگاه خبری مجله آراد

آخرین اخبار و ویدیوهای خودرو را در کانال های تلگرام، آیگپ و اینستاگرام مجله خبری آراددنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا