خودرو

علت لرزش در موتور چیست و برای رفع آن چه‌باید کرد؟

علت لرزش موتور خودرو چیست و برای جلوگیری از لرزش موتور چه باید کرد؟

به گزارش آرادبه نقل از اخبار خودرو، لرزش یا لرزش موتور دلایل متعددی دارد و مهم ترین دلیل آن عدم تنظیم درایو است. به عبارت دیگر، اگر میزان پاشش سوخت در سیلندر و زمان جرقه زنی شمع مناسب نباشد، باعث لرزش موتور می شود. موتورهای احتراق داخلی بنزینی به دلیل ماهیت سوخت بنزین باید منفجر شوند و اگر عدد اکتان سوخت کم باشد احتراق زودرس باعث لرزش موتور می شود.

مجله ماشین مجله ماشین  آرادمجله ماشین معرفی ماشین دنیای ماشین بهترین موتور ماشین قوی ترین موتور ماشین بهترین درایو بهترین ماشین را انتخاب کنید

اکتان واحد مقاومت سوخت در برابر خود اشتعالی و اشتعال است. یعنی هر چه عدد اکتان سوخت بیشتر باشد احتمال سوختن سوخت کمتر می شود.
اگر عدد اکتان سوخت کم باشد، امکان فشرده سازی بیش از حد آن وجود ندارد. اما اگر سوخت عدد اکتان بالایی داشته باشد، تراکم پذیری بیشتری دارد.

بنابراین بیشتر لرزش موتورهای بنزینی احتراق داخلی به دلیل کمبود اکتان در سوخت است. اما عامل مهم دیگر در لرزش موتور سیال مهمی است که موتور را نیز روان می کند.

به عبارت دیگر روغن موتور در کاهش ارتعاشات موتور خودرو بسیار موثر است. زیرا روغن موتور به دلیل قابلیت جذب انرژی در صورت عدم تعویض در زمان مناسب و یا عدم استفاده از روغن موتور مناسب، این عوامل در نهایت منجر به لرزش موتور می شود. همچنین برای موتورهای مجهز به سیستم تزریق سوخت، لرزش موتور با آسیب به سنسورهای موتور و اجزای الکترومکانیکی مهم آنها همراه است.

اما در موتورهای کاربراتوری، لرزش موتور به دلیل آسیب دیدن سیستم سوخت رسانی و احتراق است. یعنی اجزای مهمی که مسئول سوخت رسانی و تنظیم دقیق جرقه هستند باید در هر دو موتور بررسی شوند.

زیرا در صورت خرابی هر یک از این سیستم ها باید قطعات متصل به آن تعویض شوند. به یاد داشته باشید که هر قطعه عمر مفیدی دارد. بنابراین برای جلوگیری از هر گونه آسیب و کاهش هزینه ها، نگهداری صحیح خودرو باید حائز اهمیت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا