خودرو

علت صدای انفجار از اگزوز خودرو چیست؟

بسیاری از صاحبان خودرو صدای انفجار از اگزوز خودرو را تجربه کرده اند. این صدا نشان می دهد که ماشین شما به درستی کار نمی کند و باید به زودی بررسی شود.
صدای انفجار به خودی خود ترسناک است، اما زمانی که با از دست دادن قدرت خودرو همراه باشد، آزاردهنده تر است. اگر می‌پرسید «چرا اگزوز ماشین من صدای تق تق می‌دهد»، این مطلب را بخوانید تا بدانید چه چیزی باعث ایجاد صدا و نحوه رفع آن می‌شود.

بک فایر پراید بک فایر پراید بک فایر چیست بک فایر رگبار پژو 206 مسلسل سمند علت بک فایر خودروی چینی بک فایر پراید آموزش نصب و راه اندازی خودرو مقالات آموزشی خودرو مقالات برگزیده مکانیک مقالات برگزیده

موتور شما چگونه کار می کند؟

سیستم احتراق داخلی وسیله نقلیه شما از مایعات قابل اشتعال، هوا و انفجارهای کنترل شده برای به حرکت درآوردن وسیله نقلیه شما استفاده می کند. صدای تق تق زمانی رخ می دهد که این سیستم به درستی کار نمی کند، به همین دلیل است که درک نحوه عملکرد موتور برای درک اینکه چرا ماشین شما صدای تق تق می دهد بسیار مهم است.

در اینجا مراحل اساسی موتور احتراق داخلی شما برای تبدیل سوخت و هوا به مجله خبری آرادانجام می شود:

مرحله 1: مصرف

سوپاپ ورودی سیلندرهای سوخت شما باز می شود و مخلوطی از سوخت و هوا را به داخل موتور می کشد.

مرحله 2: فشرده سازی

دریچه ورودی بسته می شود و یک پیستون مخلوط هوا و سوخت را که در بالا ذکر شد فشرده می کند.

مرحله 3: احتراق

هنگامی که مخلوط به طور کامل فشرده می شود، یک شمع جرقه برق را در مخلوط هوا و سوخت مشتعل می کند و آن را در یک انفجار کوچک و کنترل شده مشتعل می کند.

مرحله 4: پاور پانچ

گازهای حاصل از احتراق هوا-سوخت، پیستون را به عقب می راند که به آن “کورس قدرت” می گویند. این واکنش میل لنگ را فشار می دهد که دنده ها را فعال می کند و در نهایت چرخ های ماشین شما را به حرکت در می آورد.

مرحله 5: اگزوز و موتور

دریچه اگزوز باز و بسته می شود و اجازه می دهد تا دود و باقی مانده از فرآیند احتراق از طریق لوله اگزوز خارج شوند. کل فرآیند زمانی که موتور شما کار می کند تکرار می شود و پیستون ها و سیلندرهای متعدد با هم کار می کنند تا چرخ های اتوبوس (یا ماشین) شما را بچرخانند.

علت انفجار صدای اگزوز خودرو بوده است

چرا صدای اگزوز ماشین من شبیه انفجار است؟

اگر زمانی که دور ماشین خود را بالا می برید صدای آزاردهنده ای می شنوید، به احتمال زیاد آن انفجار است. این نقص اغلب با دود سیاه و آبی همراه است.

سوخت بیش از حد

اگر سوخت بیش از مقدار مورد نیاز موتور برای سوزاندن کارآمد تغذیه شود، می تواند باعث منفجر شدن اگزوز خودرو شود. هنگامی که بیش از حد سوخت وجود داشته باشد که می تواند باعث انفجار شود، به آن مخلوط سوخت و هوای اضافی می گویند. اگر سوپاپ اگزوز سیلندر باز باشد، هوای اضافی می تواند باعث سوختن انفجاری سوخت شود و صدای انفجار را بشنوید.

لحظه بد

زمان بندی نامناسب نیز می تواند منجر به کوبیدن اگزوز شود. این بدان معنی است که گازهای خروجی ناشی از فشرده سازی سوخت در سرسیلندر بالایی با بلوک سیلندر (در بلوک پایین) هماهنگ نیستند. در نتیجه، سوخت احتراق دیر در محفظه احتراق مشتعل می شود و با باز شدن دریچه خروجی، سوخت را می سوزاند.

درپوش توزیع کننده و کابل شکسته است

برای تامین برق شمع ها از کلاهک توزیع کننده و دسته سیم استفاده می شود. سپس شمع سوخت را در سیلندر مشتعل می کند. اگر درپوش توزیع کننده شکسته شود، رطوبت می تواند به داخل نفوذ کند و باعث انتشار جرقه از یک مهار به مهار دیگر شود. اگر سیلندر هنگام باز شدن سوپاپ اگزوز اشتباهاً فعال شود، ممکن است صدای تق تق شنیده شود. برای تعمیر و نگهداری منظم خودرو، درپوش توزیع کننده باید در هر تنظیم تعویض شود.

خرابی دریچه ورودی هوا

خودروهای امروزی دارای سیستم تزریق هوا هستند که سیستم اگزوز را هنگامی که سیستم تحت بار است تغذیه می کند. برای یک سیستم آلایندگی کارآمد ضروری است زیرا سوخت اضافی را می سوزاند. یک دریچه ورودی هوا در سیستم تزریق هوا یافت می شود. اگر دریچه هوا به درستی کار نکند، هوا را از سیستم جرقه زنی خارج می کند که می تواند باعث ایجاد جرقه انفجاری در اثر احتراق سوخت نسوخته شود.

ممکن است جایی در صدا خفه کن سوراخ شده باشد یا مبدل کاتالیزوری مشکل داشته باشد.

در خودروهای قدیمی، این می تواند به دلیل جابجایی موتور باشد.

اگر صدای تق تق از اگزوز خودرو خود را تجربه می کنید، ممکن است به دلایل ذکر شده در بالا باشد. این نشانه آن است که ماشین شما به درستی کار نمی کند و نیاز به توجه فوری دارد. به منظور صرفه جویی در هزینه های تعمیر، مهم است که از قبل فکر کنید و از نگهداری منظم و پیشگیرانه وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنید.

علت صدای انفجار از اگزوز خودرو چیست؟

آیا صدای اگزوز مواد منفجره در خودروهای اسپرت به موتور آسیب می رساند؟

از آنجایی که انفجار در خارج از موتور رخ می دهد، برخلاف ضربه ای که در داخل موتور رخ می دهد، به موتور آسیب نمی رساند.

با این حال، سیستم اگزوز برای تحمل بارهای ضربه ای طراحی نشده است و در نهایت می تواند به طور فاجعه باری از کار بیفتد. با این حال، چنین شرایطی به ندرت پیش می آید، زیرا خودروهای اسپرت با در نظر گرفتن چنین موقعیت هایی طراحی می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا