ساختمان

طرح حیاط ویلا

محوطه باغچه و حیاط از مهم ترین بخش های ویلا به شمار می روند. زیرا در بدو ورود این قسمت از خانه بسیار مورد توجه قرار میگیرد و زیبایی این بخش بسیار حائز اهمیت می باشد. جهت محوطه سازی ویلا باید یک سری نکات اولیه را مورد توجه قرار داد که به آن میپردازیم.

طراحی و محوطه سازی حیاط ویلا

نکات مهم در طرح حیاط ویلا

در حیاط خانه بچرخید و خوب متراژ آن را بررسی کنید. ببینید متراژ مفید حیاط چقدر است و در حال حاضر چه امکاناتی دارد؟ برآورد کنید که به چه وسایلی نیاز دارید. آیا اتصالات برق و لوله‌های آب در حیاط سالم هستند؟ حیاط ویلا چه امکاناتی را می‌تواند در خود جای دهد؟ چند مورد از ایده های شما در حیاط ویلا امکان پیاده‌سازی دارند؟ خاک حیاط شما امکان کشت چه گیاهانی را به شما می‌دهد؟ همه این‌ها موارد مهمی هستند که بر نقشه و طرح شما برای طراحی حیاط ویلا تاثیر می‌گذارند. پر اهمیت ترین بخش داشتن کفسازی منظم و مستحکم است. برای جذابیت این محیط طرح ها و نقش های متفاوتی را میتوان در نظر گرفت. در واقع مسیر های دسترسی شکل دهنده محوطه ویلا است و در طراحی حیاط ویلا بسیار موثر می باشد با تنوع در کفسازی می توان محوطه سازی بسیاز جذابی خلق کرد. از دیگر عناصری که تاثیر قابل توجهی دارد نورپردازی است. استفاده مناسب از چراغ محوطه دعوت کنندگی بیشتری را به همرا می آورد.

طراحی و ساخت ویلا

رنگ بندی فضای محوطه ویلا

در محوطه سازی رنگها اولین المانهایی هستند که بطور مستقیم و غیرمستقیم در یک نگاه مرکز توجه افراد میشود.
بنابراین در طراحی محوطه ویلا بسیار مهم است. رنگ میتواند با گیاهان یا المان‌های موجود در حیاط ویلا مانند سنگ فرش، دیوارها یا نرده‌ها و آبنما و غیره به حیاط اضافه شود. رنگ باعث جلب توجه بسیار زیادی از مقابل چشمان افراد دارد.
برای مثال اگر از جعبه گل یا گلهای سفید استفاده میکنید باعث میشود سایر بافتهای گیاهی کمتر در نظر ما جلوه کنند.
اما اگر قصد ایجاد یک کانون توجه در طراحی حیاط ویلای خود دارید، گزینه مناسبی است.

بهترین خدمات کیفیت در طرح ساخت

طراحی فضای سبز ویلا

هنگامی‌که واژه فضای سبز را می‌شنویم، عموما ناخود آگاه ذهن ما به سمت فضاهای سبز شهری در پارک‌ها، بلوار‌ها و یا میادین که دارای گل کاری، چمن کاری و درختچه‌های زینتی هستند، می‌رود اما چیزی که در طراحی فضای سبز ویلا در مورد آن صحبت می‌کنیم کمی‌متفاوت از آنچه که در ذهن داریم است.

برای طراحی فضای سبز ویلا و محوطه سازی حیاط ویلا عوامل مختلفی دخیل هستند و بر سبک و شیوه طراحی تاثیر می‌گذارند. محوطه سازی ویلا می‌تواند از بخش‌های متنوعی تشکیل شود و فضای سبز زیر مجموعه محوطه سازی است، به طور عامینانه تر اگر بگوییم، اصطلاحا طراحی فضای سبز در دل محوطه سازی ویلا قرار می‌گیرد.

در محوطه ویلا المان‌های زیادی از جمله زمین بازی، آلاچیق، آبنما، برکه، اتشکده و… وجود دارد پس ابتدا باید تصمیم بگیرید چه درصدی از حیاط ویلا را به فضای سبز اختصاص می‌دهید.

طراحی حیاط ویلا مدرن

اهمیت حیاط ویلا و محوطه

طراحی یک ویلای مسکونی با طراحی فضاهای داخلی، حجم و نمای ویلا، محوطه و حیاطی که آن را در برمی‌گیرد، کامل می‌شود. معمار از ابتدای کار به طراحی محوطه پیرامون بنا و فضاهای باز و نیمه باز توجه دارد.
نحوه تعریف رابطه فضاهای داخلی با فضاهای باز و نیمه باز بر کیفیت و عملکرد آنها تأثیر زیادی دارد.

آشنایی با اصول و طراحی حیاط سازی مدرن

بسیاری از حیاط به عنوان محلی برای پارک ماشین یا حتی محل رفت و آمد برای ورود به قسمت های مهم خانه استفاده می کند که رویه ای بسیار اشتباه است اگر به حیاط چنین دید ساده ای داشته باشید هرگز استفاده از از حیاطی مدرن و کاربردی را تجربه نخواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا