ساختمان

طراحی ویلا روی شیب

ساخت ویلا در سطح شیبدار

امروزه طراحی ویلا یا خرید ویلا به دلیل داشتن آب و هوای مساعد و طبیعت زیبا و بکر به شهرهای شمالی کشور و به طور خاص استان مازندران گسترش یافته است. زمین برخی از مناطق شمال کشور شیب دار است و این امر مانعی برای طراحی و ساخت ویلا ندارد و بسیاری از افراد به دلایل مختلف تمایل به ساخت ویلاهای خود در شیب و شیب دارند.

طراحی ویلا در شیب به تراکم مصالح ساختمانی بالاتری نسبت به ویلاهایی که در زمین مسطح طراحی و ساخته می شوند نیاز دارد. بنابراین طراحی و ساخت ویلا در شیب ها هزینه بیشتری دارد. البته با استفاده از متریال بیشتر در طراحی ویلاهای دامنه تپه، هزینه کل ویلا نیز افزایش می یابد.

در حالی که هزینه های طراحی و ساخت افزایش یافته است، این امر به ساکنین ویلا اجازه می دهد تا از فضاهای اطراف با چشم اندازهای زیبا استفاده بهتری داشته باشند. زیرا زمین در این نوع ویلا به گونه ای است که سقف طبقه اول سقف طبقه بالایی بوده و امکان استفاده از فضای بزرگتر و بهتر را فراهم می کند. این در مورد خانه های تراس مشهود است.

طراحی ویلا روی زمین شیبدار

ویلاسازی در دامنه های زمین به دلیل کوهستانی بودن در بسیاری از مناطق شمال کشور رونق دارد. به عنوان مثال شهر دیدنی ماسال یکی از زیباترین شهرهای شمال کشور است که به دلیل کوهستانی بودن بیشتر زمین در شیب قرار دارد و این مشکل نه تنها مانعی برای رشد نیست. درختان و ساخت ویلاها، بلکه سرمایه گذاران زیادی به دلیل مناظر خیره کننده و شگفت انگیز شهر. منطقه با کمک تیمی از متخصصان این ویلای بی نظیر را طراحی و اجرا کرد. اول از همه، شما باید اطلاعات کافی در این زمینه ارائه دهید.

رعایت اصول اولیه طراحی ویلا در شیب

نقشه درست

برای طراحی مناسب ویلا در شیب، رعایت نکات مهم ضروری است. اولین نکته مهم برای طراحی ویلا در شیب، نقشه صحیح و اساسی زمین با توجه به شیب مناسب برای ساخت است. برای ترسیم شیب زمین، باید درصد شیب زمین را تعیین کنید. بنابراین، نقشه برداری از این مناطق دشوارتر از مناطق مسطح است. اگر قصد دارید یک ویلا شیب دار با بالاترین استاندارد طراحی کنید، باید از نقشه برداران حرفه ای و مجرب برای نقشه برداری کمک بگیرید.

ارائه مواد با کیفیت

برای انتخاب یک ماده با کیفیت، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید.

پلان ویلا در سطح شیبدار

به استحکام مواد توجه کنید

مصالح مورد استفاده برای ساخت ویلا در شیب ها باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. مصالح سست و بی کیفیت برای طراحی ساختمان در زمین های شیبدار مناسب نیستند.

با توجه به چگالی مواد

پس از انجام عملیات نقشه برداری توسط مهندسین خبره، مرحله بعدی تهیه مواد با کیفیت است. متریال مورد استفاده برای طراحی و اجرای ویلا در شیب باید از تراکم بالایی برخوردار باشد تا از میزان رطوبت در متریال مورد نیاز جلوگیری شود و اثری با کیفیت خوب ایجاد شود.

ساخت و ساز در زمین های شیبدار

تجهیزات باید دارای چگالی روغن کم باشند.

برای جلوگیری از ظاهر شدن رطوبت در مصالح و سست شدن فونداسیون محل، لازم است مصالح مورد نیاز برای ساخت کلبه در شیب دارای حداقل تراکم حرارتی باشد.

با توجه به ضخامت مناسب مواد

برای انتخاب مصالح با ضخامت مناسب باید شرایط اقلیمی منطقه را در نظر گرفت، مثلاً اگر شرایط اقلیمی با تغییرات زیاد باشد، ضخامت مصالح ساختمانی خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. ، باعث فروپاشی سیستم می شود.

استفاده از مواد شنی

عموما برای ساخت ویلا در زمین های مسطح از چوب استفاده می شود اما ویلاهایی که در شیب طراحی و ساخته می شوند برای ایجاد مقاومت بیشتر نیاز به استفاده از شن و ماسه دارند.

استفاده از متریال بوم

مواد به گونه ای انتخاب شده اند که سازگار با محیط زیست بوده و برای محیط زیست مضر نباشد. در واقع انتخاب مصالح باید به گونه ای در نظر گرفته شود که متناسب با توپوگرافی باشد.

خانه در زمین شیبدار

انتخاب طرح زهکشی مناسب

دامنه های بدون پوشش گیاهی بیشتر در معرض فرسایش خاک هستند که طراحی ویلاها در شیب ها را پیچیده می کند. به عنوان مثال، جریان های آبی که قابل کنترل نیستند و باعث رسوب گذاری در لایه های زیرین خاک شده اند، یکی از مهم ترین عوامل فرسایش خاک محسوب می شوند. انتخاب مدل های مناسب برای این نوع مناطق ضروری است که کار بسیار تخصصی و سختی است.

مهندسان حرفه ای از ویلاها یا ساختمان های اطراف که به درستی ساخته شده اند برای انتخاب پروفیل زهکشی مناسب برای این قطعات استفاده می کنند. ایجاد انعطاف پذیری در طراحی ویلا یکی از مهم ترین مواردی است که برای جلوگیری از آسیب در هنگام بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله باید در نظر گرفته شود. تخصص در این مسیر باعث می شود چیدمان ویلا به درستی انجام شود.

شالوده مناسب برای طراحی شیب

برای استفاده از فونداسیون در شیب ها باید فونداسیون را به صورت افقی اجرا کرد. اما در اغلب موارد به دلیل ناهمواری سطح زیرزمینی، در شرایطی که نیاز به خاکبرداری برای ایجاد سطح صاف است، نمی توان در زمینی شیبدار در یک مکان پی ساخت. این راه حل ساده در صورتی جواب می دهد که طول فونداسیون زیاد باشد در غیر این صورت چون حجم گودبرداری بسیار گران است باید از روش فونداسیون پله ای استفاده شود.

روش انجام گام پا به این صورت است که ارتفاع ساق پا را در فاصله معینی بالا می بریم که شرایط خاصی دارد و در قانون ایران 8-6-5-4 آمده است. حداکثر ارتفاع یک پله باید 30 سانتی‌متر باشد و دو پله باید حداقل 60 سانتی‌متر همپوشانی داشته باشند.

پلان ویلا در منطقه کوهستانی

محبوبیت ساخت آپارتمان در شیب های تند

از دلایل محبوبیت ویلاهای طراحی و ساخته شده در شیب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– دور بودن از هیاهوی شهر

– وجود مناظر طبیعی و بکر

– نمای خاص و متفاوت از ویلاها

– نمای زیبا

قرار دادن قسمتی از ساختمان در ارتفاع بالاتر و قسمت پایینی در ارتفاع پایین تر که زیبایی ویلا را متمایز می کند دلیل دیگری بر محبوبیت این ساختمان ها می باشد.

پلان ویلا در منطقه کوهستانی

طرح ویلا در مناطق کوهستانی به صورت تخصصی و با حفظ نکات ایمنی در زمینه ویلاسازی انجام می شود. دیوارها با رعایت اصول استاندارد در کف شیبدار گذاشته شده و با توجه به عوامل متعددی تعیین می شوند. بیشتر نقشه های در نظر گرفته شده برای ویلا در مناطق کوهستانی به گونه ای است که ساکنان ویلا بتوانند از مناظر زیبای اقیانوس استفاده کنند. در عین حال زیبایی بیرونی ساختمان نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

طراحی خانه کوهستانی باید استحکام و استحکام ساختمان را داشته باشد. مهمترین چالش در این زمینه، انطباق طراحی با شیب زمین است. حفاری و خاکریزی در این مناطق در مقیاس بزرگتر امکان پذیر نیست و تسطیح آن دشوار است.

معماری در شیب

ویژگی های ویلا شیبدار

در زیر ویژگی های مشترک ویلاهای ساخته شده در زمین های شیبدار آورده شده است.

فرصت خوبی برای محوطه سازی

یکی از مهمترین مزیت های طراحی ویلا در شیب این است که می توان از زمین اطراف ویلا برای ایجاد فضایی تفریحی برای رفاه ساکنان آن استفاده کرد و فرصت مناسبی را برای منظره فردی فراهم می کند. برای محوطه سازی اساسی، شرایط زیر باید به دقت اندازه گیری شود.

محوطه سازی: برای ایجاد یک منظر اولیه، تیمی از کارشناسان باید زمینه های اولیه و فرعی قطعه را بررسی کنند.

با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی منطقه: برای محوطه سازی صحیح باید زاویه تابش خورشید و شرایط اقلیمی را در نظر گرفت.

کاشت درختان قوی: بهترین روش برای تزیین ویلا در شیب، کاشت درختان ریشه دار است. علاوه بر ایجاد فضایی زیبا در محیط بیرونی ساختمان، ریشه های زمین نیز تقویت می شود.

انتخاب مصالح با تراکم بالا: همانطور که برای ساخت کلبه شیبدار به مصالح با تراکم بالا نیاز است، برای روکش دیوارها و محوطه سازی نیز باید از مصالح با تراکم بالا و مستحکم استفاده کرد.

راه پله مناسب: راه پله اولیه در دکوراسیون ویلا نقش مهمی در سهولت رفت و آمد مستاجرین و ایجاد فضای زیباتر در بیرون ساختمان دارد.

کاربرد بهینه سیستم آبیاری: نصب سیستم آبیاری در زمین های شیبدار باید تضمین کند که آب بدون اتلاف به تمام قسمت های زمین نفوذ می کند.

قرار دادن تجهیزات مناسب: تجهیزاتی که برای طراحی منظر در نظر گرفته می شود باید با فضای کلی سازگار بوده و متناسب با فضا مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال می توانید با استفاده از یک نیمکت مخصوص زیبایی نمای بیرونی ویلا را دو چندان کنید.

 پلان ویلا روی سطح شیبدار

ایجاد فضا

اگر ساخت و ساز زمین در یک منطقه شیبدار به درستی انجام شود، آن قسمت از زمین شرایط را فراهم می کند تا به عنوان زمین برای ساختمان های اطراف مورد استفاده قرار گیرد. طراحی پله با برنامه ریزی فضایی مناسب نقش مهمی در افزایش کیفیت بصری کلی ویلا و محیط اطراف آن دارد.

از نور طبیعی بهره ببرید

ویلاهایی که در زمین های شیبدار ساخته می شوند، به دلیل مرتفع بودن، امکان بهره مندی از نور طبیعی را دارند. از این رو فضای داخلی این ساختمان ها بسیار جادار بوده و چشم اندازی فوق العاده دارد.

عوامل پیچیده در طراحی ویلا در شیب

نسبت شیب و ناهمواری زمین، یعنی شیب مناسب برای ساخت و ساز، فاکتورهای مهمی هستند که باید در طراحی خانه در شیب مورد توجه قرار گیرند. در صورتی که شیب زمین کمتر از 15 درصد باشد طراحی و اجرای خانه مستقل بسیار ساده و بدون کوچکترین خطر می باشد. اما اگر شیب زمین بیش از 15 درصد باشد، ساختن دهکده دشوارتر و مخاطره آمیزتر است.

برای جلوگیری از خطر ساخت و ساز در مناطق باریک، ایجاد یک فونداسیون ثابت ضروری است که هزینه ساخت ویلا در شیب را افزایش می دهد. زمین هایی با شیب 10-15 درصد برای طراحی و اجرای ویلا مناسب است.

 پلان ویلا در زمین شیب دار

عوامل عملی تعیین کننده هزینه طراحی آپارتمان

عوامل موثر در تعیین هزینه طراحی ویلا در شیب

یک نقشه بکشید

نقشه برداری یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده هزینه طراحی ویلا می باشد. زیرا در بسیاری از موارد پلان طراحی ویلا در شیب باید با سایر پلان هایی که در این مورد نیاز به زمان بیشتری دارند متفاوت باشد.

سطح ناهموار زمین

نقشه برداری از زمین با شیب تند بسیار دشوارتر از نقشه برداری زمین مسطح یا زمین با شیب ملایم است و هزینه ساخت ویلا را افزایش می دهد.

الزامات عملکرد خاک

در بسیاری از موارد زمینی که قرار است برای طراحی و بهره برداری از ویلا استفاده شود از نظر گودبرداری دچار مشکل می شود. بنابراین برای ایجاد شرایط مساعد باید خاک را از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل کرد یا شرایط خاک را به درستی انجام داد. نوع خاک زمین مورد نظر باید به دقت بررسی شود و در صورت گل آلود بودن به دلیل رطوبت زیاد برای ساخت ویلا مناسب نیست. زمین هایی که در آن گیاهان ریشه عمیق رشد کرده اند، انتخاب های مناسبی برای ساخت ویلا در زمین های شیبدار هستند زیرا این زمین ها باعث فرسایش خاک و جلوگیری از رشد علف های هرز نمی شوند.

مراحل ساخت خانه روی صخره

مرحله طراحی و اجرای ویلا شیب دار شامل دو قسمت کلی سفت کننده و نجاری می باشد که هر کدام از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. مراحل تعمیر ویلا شامل خاکبرداری، فونداسیون، اسکلت آهنی یا بتنی، دیوارها و سقف می باشد. مرحله نجاری به طراحی داخلی ویلا می پردازد و شامل نصب کابینت، لوله کشی، نصب برق، نصب کلید و پریز و چراغ می باشد. اطلاعات دقیق تری از مراحل ساخت ویلا در شیب را می توانید از خانه اول دریافت کنید.

طراحی ویلا در شیب کوهستان و زمین های شیبدار

ملاحظات مهم هنگام طراحی یک خانه مستقل در یک شیب

یکی از مهمترین و مهم ترین اصول در طراحی ویلا در شیب این است که باید در نظر داشت که دستکاری فضای توپوگرافی ثابت تا حد امکان کوچک و نزدیک به صفر باشد. در واقع به جای تخریب درختان روی شیب و استفاده از محیط به گونه ای که به محیط زیست آسیب می رساند، بهتر است به گونه ای طراحی شود که طرح مورد نظر با محیط درآمیخته شود. یکی از نمونه های بارز در این مورد خانه آبشاری اثر فرانک لوید رایت است که در سال 1935 طراحی و به سبک معماری ارگانیک ساخته شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا