فیلم و موزیک

طراحی بُرد کارت گرافیک RTX 3090 Ti برای پشتیبانی از نسل بعد

برد اصلی مدل های سفارشی کارت گرافیک GeForce RTX 3090 Ti طراحی شده برای پشتیبانی از اتصال قطعاتی که به نظر می رسد متعلق به نسل بعدی تراشه های پیشرفته هستند.

پیش از این شایعاتی مبنی بر استفاده از کارت گرافیک RTX 3090 Ti به عنوان ابزاری برای تست نسل بعدی پردازنده های گرافیکی انویدیا منتشر شده بود. اکنون به نظر می رسد که مادربرد تعدادی از مدل های سفارشی این کارت از پردازنده گرافیکی AD102، پرچمدار سری Ada پشتیبانی می کند. طراحی شده. واضح است که مشکل از سازگاری پین های روی تراشه است GA102 و AD102 به شرکای تجاری Nvidia که مسئول طراحی سیستم های خنک کننده کارت گرافیک هستند آنها مسئول RTX 40 هستند، اعلام شد که بایوس برای مدل 600 وات آن ارائه شده است.

این می تواند روند توسعه را تسریع کند و هزینه تولید کارت های گرافیک نسل بعدی را کاهش دهد. به نظر نمی رسد به اینجا ختم شود. آمادگی انویدیا برای نسل بعدی تراشه های گرافیکی که معمولا مصرف انرژی بالاتری نسبت به نسل فعلی پرچمداران دارند، به وضوح قابل مشاهده است. گزارش های متعددی توسط بازبینان مستقل کارت گرافیک جدید انویدیا توسط کاربر توییتر ghost_motley منتشر شده است. خلاصه شده است.

این عبارت نشان می دهد که در بسیاری از مدل های کارت گرافیک های سفارشی 3090 Ti مانند ZOTAC و MSI یا EVGA، شکاف هایی در اجزای خاص وجود دارد. این قطعات احتمالاً برای تراشه 450 واتی GA102 هستند مفید نیست، اما قطعا برای یک پردازنده 600 وات AD102 لازم خواهد بود. در زیر می توانید عکس هایی از برد اصلی کارت گرافیک را مشاهده کنید به ZOTAC و EVGA توجه کنید که فاقد اجزایی مانند MOSFET و VRM و حتی کانکتور برق 16 پین هستند:

برد اصلی کارت گرافیک EVGA RTX 3090 FTW3 Ultra

برد اصلی کارت گرافیک ZOTAC RTX 3090 Ti AMP Extreme Holo

کارت گرافیک ZOTAC RTX 3090 Ti AMP Extreme Holo در سمت چپ و EVGA RTX 3090 FTW3 Ultra در سمت راست

جالب اینجاست که فضای خالی این قطعات حتی در مدل مرجع NVIDIA RTX 3090 Ti Founders Edition نیز مشاهده می شود. طرح برد مدار چاپی V شکل این کارت قبلا فقط برای مدل مرجع کارت گرافیک موجود بود 3090 Ti استفاده می شود، اما بسیاری از سازندگان RTX 3090 Ti اکنون از Nvidia الگوبرداری می کنند.

PCB مرجع کارت گرافیک NVIDIA RTX 3090 Ti

PCB مرجع کارت گرافیک NVIDIA RTX 3090 Ti

البته شرایط کارت گرافیک MSI SUPRIM X کمی متفاوت. این مدل تنها دارای یک کانکتور برق 16 پین است، اما در صورت نیاز به گونه ای طراحی شده است که استاندارد 600 وات را برآورده کند. PCIe Gen5 پشتیبانی می کند.

کارت گرافیک MSI RTX 3090 Ti SUPRIM X

کارت گرافیک MSI RTX 3090 Ti SUPRIM X

تجزیه و تحلیل توسط Igor’sLAB تایید می کند که کانکتور برق است پردازنده گرافیکی در حال حاضر روی 450 وات تنظیم شده است، می توان آن را با جامپر استفاده کرد PJP1، قدرت را به 600 وات افزایش دهید. البته این تراشه در حال حاضر بر روی برد RTX 3090 Ti قرار دارد واقع نشده است. در ضمن در صورت تامین برق کافی از منبع تغذیه مناسب می توان از کابل برق مبدل 4 به 8 پین استفاده کرد که در حال حاضر موجود نیست.

برد کارت گرافیک MSI RTX 3090 Ti SUPRIM X

برد کارت گرافیک MSI RTX 3090 Ti SUPRIM X

تمامی تراشه های گرافیکی رده بالای سری GeForce RTX 40 انتظار می رود از کانکتورهای 16 پین جدید استفاده کنید. شایعات از TDP پیش فرض 600 وات در مدل پرچمدار این سری، کلاس RTX 4090 را نشان می دهد.به این معنی که مدل های سفارشی روی این کارت با مصرف برق بیشتر به دو کانکتور نیاز خواهند داشت. به همین دلیل است که مادربرد بسیاری از مدل های موجود RTX 3090 Ti آماده پشتیبانی از بیش از یک کانکتور.

در نهایت می توانید نظر خود را با آراد نیوز و سایر کاربران در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا