ساختمان

صادرات خدمات فنی مهندسی در دولت سیزدهم ۴ برابر شد – مجله آراد

عضو هیئت مدیره انجمن شرکتهای صادرکننده خدمات فنی و مهندسی رشد 4 صادرات برابری این خدمات در طول فعالیت 10 سیزدهمین ماه دولت اعلام شد.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان عصر در گفتگوی زنده با مردم. 4 در ماه جولای رشد صادرات خدمات مهندسی و فنی کاهش یافت.

رئیس: اس 18 ما قرارداد صادرات خدمات مهندسی و فنی در کشورهای همسایه داریم

وی درباره خروجی نهایی تجارت خارجی گفت: سیاست حسن همجواری یکی از اولویت های ما بود و الحمدلله نتایجی هم دارد. تراز تجاری ما مثبت شد. از امارات متحده عربی 8 نرخ و رشد کشورهای دیگر 50 نرخ تراز تجاری را دیدیم. در موضوع صادرات خدمات فنی مهندسی با 18 ما قرارداد سراسری داشتیم 2 و نیم میلیارد دلار خرج خدمات می کنند.

دبیر اتحادیه شرکت های ساختمانی: دولت سیزدهم بیش از دولت های گذشته به افزایش صادرات خدمات مهندسی علاقمند است.

ایرج گلابتونچی،عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های صادرکننده مهندسی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دولت سیزدهم به صادرات خدمات مهندسی توجه داشته است، اظهار داشت: از دو نقطه می توان به این موضوع نگاه کرد. دیدگاه: افرادی که هم در مقوله صادرات فنی و مهندسی اشراف دارند و هم علاقه بیشتری به پیگیری این امر دارند در سطح دو وزارتخانه حراست (سازمان توسعه تجارت) و امور خارجه (معاونت دیپلماسی اقتصادی) به وضوح دیده می شوند. وزارت امور خارجه)؛ در حال حاضر مسئولان مربوطه پیگیری جدی تری در زمینه صادرات خدمات مهندسی و فنی نشان می دهند.

وی با بیان اینکه وقتی موضوع صادرات خدمات مهندسی و فنی بیشتر مورد توجه دولت ها قرار می گیرد در واقع تراز تجاری مثبت در این بخش را به دنبال دارد، افزود: در طول سال 1399 خدمات مهندسی فنی ما حدوداً صادر می شود 500 یک میلیون دلار بود، اما در طول سال 1400 این صادرات به 1.8 درآمد میلیارد دلاری یعنی تقریبا 4 بیانگر آن است که توجه همزمان دولت به این مقوله و آرزوهای فعالان بخش صادرات خدمات مهندسی و فنی موجب رشد آن می شود..

عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ادامه داد: هدف گذاری نهادهای مسئول صادرات خدمات فنی و مهندسی برای رسیدن به تراز تجاری. 20 این یک میلیارد دلار در سال است که عدد خوبی است و با توجه به قدرت مجموعه های مهندسی ما، ممکن و دست یافتنی است..

راه حلی برای دستیابی به صادرات سالانه است 20 وی میلیاردها دلار خدمات مهندسی و فنی را بسته مشوقی برای شرکت های فنی مهندسی می داند و یادآور شد: علاوه بر این، تعیین بازارهای هدف برای صادرات این خدمات نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا به شکل گفت ; هر چند در شرایط فعلی می توانیم از آن شروع کنیم 1.8 میلیارد دلار به 5 و در مرحله بعد با اجرای بسته های تشویقی به هدف گذاری می پردازیم 20 بیایید یک میلیارد دلار بگیریم.

گلابتونچی به معرفی مولفه های موثر برای دستیابی به تراز تجاری 20 وی خاطرنشان کرد و تصریح کرد: یکی از این مولفه ها گسترش دامنه شرکت های عامل در این زمینه است و باید بتوانیم شرکت های بیشتری را در زمینه صادرات خدمات مهندسی فعال کنیم. مولفه دیگر ایجاد بسته های تشویقی برای ورود شرکت های مهندسی از پروژه های داخلی به پروژه های بین المللی است به طوری که این مشوق ها باید به گونه ای باشد که از فعالان اقتصادی حمایت شود..

کشورهای بازار هدف برای دریافت خدمات مهندسی و فنی ایران

وی به تشریح سومین مولفه موثر در صادرات خدمات فنی مهندسی اشاره کرد و گفت: بازارهای هدف ما باید به خوبی شناسایی شوند که در منطقه شانگهای، CIS (آسیای مرکزی)، همسایگان ما در جنوب فارس هستند. خلیج فارس و همچنین برخی از کشورهای آفریقایی. همچنین با توجه به روابط بسیار خوبی که با برخی از کشورهای آمریکای لاتین و همچنین روسیه داریم، می‌توانیم این کشورها را در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی قرار دهیم. به خصوص روسیه که در حال حاضر بازار مناسبی برای ساخت و ساز است که عمدتاً در اختیار شرکت های ترکیه ای است اما می توانیم با مذاکرات سیاسی بخشی از بازار ساخت و ساز روسیه را در اختیار بگیریم تا بتوانیم هدف گذاری کنیم. 20 بیایید یک میلیارد دلار بگیریم.

دبیر اتحادیه شرکت های ساختمانی گفت: در عین حال برای حفظ جهش صادرات خدمات مهندسی و فنی در سال گذشته پس از چندین سال توقف یا کاهش، باید به چند نکته توجه کنیم: اول. دولت باید مشکل اخذ ضمانت نامه بانکی شرکت های مهندسی و فنی ایرانی را حل کند و رغبت آنها را برای شرکت در مناقصات بین المللی از بین ببرد. اگرچه این مشکل ناشی از تحریم های شدید علیه کشورمان است، اما با استفاده از برخی عملیات های بانکی و مالی یا مذاکره دوجانبه با کشورها قابل حل است..

وی تاکید کرد: اخذ ضمانت نامه بانکی برای مناقصات بین المللی در دو مرحله انجام می شود که یکی در زمان برگزاری مناقصه برای اخذ کار و پروژه و دیگری پس از موفقیت و برنده شدن در مناقصه به منظور تضمین کیفیت کار و دریافت پیش پرداخت صورت می گیرد. نامه ها از چند طریق قابل صدور است یکی از راه ها ضمانت نامه های بانکی است که شرکت ارائه دهنده خدمات فنی-مهندسی آن را در بانک مورد اعتماد خود وارد می کند و از این بانک با سپرده گذاری در بانک ضمانت نامه اخذ می شود. اما بحث تحریم باعث شده شرکت های مهندسی ما نتوانند بانک های داخلی را به عنوان بانک های مورد اعتماد خود معرفی کنند..

برای صدور ضمانت نامه بانکی مشکل داریم اما راه حل وجود دارد

گلابتونچی با اشاره به غیرفعال شدن سامانه اخذ ضمانت نامه بانکی از سوی بانک توسعه صادرات، گفت: بانک های عراقی به دلیل تحریم ها اساساً به ما ضمانت نمی دهند و تعداد محدودی از کسانی که با ضمانت نامه موافقت کردند به ما گفتند که ضمانت نامه داده اند. به 100 سپرده گذاری درصدی از مبلغ تضمین در بانک عراق؛ اما در دنیا علاوه بر سیستم های بانکی، از سیستم های بیمه ای نیز می توان برای تضمین حسن اجرای پروژه های عمرانی استفاده کرد. اما امکان استفاده از این روش نیز توسط بیمه های ما متوقف شده است.

تصمیم برای دور زدن تحریم های بانکی برای صدور ضمانت نامه شرکت های مهندسی

وی خاطرنشان کرد: دولت می تواند به عنوان جایگزین سیستم های ضمانت بانکی و بیمه ای از قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه با کشورها استفاده کند و با کشورهای مقصد تفاهم نامه ای امضا کند که شرکت های ایرانی صادرکننده خدمات فنی مهندسی را از محل اعتبارات ایران در این کشورها تضمین کند. میکند؛ مثلاً در عراق مطالباتی در خصوص فروش برق داریم که دولت می تواند با عراقی ها به تفاهم برسد. 200 یک میلیون دلار آن باید برای تضمین شرکت های فنی مهندسی معرفی شده توسط دولت ایران بلوکه شود. از سوی دیگر این شرکت ها به همان میزان پول را در بانک های ایرانی واریز می کنند تا وارد گردش مالی بانک های ایرانی شود..

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان فنی و مهندسی تصریح کرد: در هر مرحله که پروژه تکمیل و تحویل می شود، 200 میلیون دلاری که عراقی ها از بدهی خود برای خرید برق از ایران بلوکه کرده اند به پروژه های زیر اختصاص می یابد که در عمل 200 میلیون دلار می تواند حداقل باشد 10 میلیاردها دلار ضمانت نامه بانکی برای شرکت در مناقصات و اخذ سایر ضمانت نامه ها برای دریافت و اجرای پروژه های عمرانی ارائه شده در صورت اجرای این روش، شرکت های فنی و مهندسی بیشتری در عراق فعال خواهند شد.

وی با اشاره به فناوری بالای شرکت های مهندسی و ساختمانی ایرانی خاطرنشان کرد: می توانیم از این دانش شرکت های ایرانی برای اجرای پروژه های عمرانی مانند سدسازی، بیمارستان سازی، راه سازی و … استفاده کنیم. برای بهبود تراز تجاری صادراتی باید از خدمات مهندسی و فنی استفاده کنیم.

شرکت های مهندسی ایرانی چقدر از عراق می خواهند؟

دبیر اتحادیه شرکت های ساختمانی تصریح کرد: بیشترین حجم کاری که شرکت های ایرانی در منطقه دارند در عراق است که شرکت های خصوصی ما در آن کشور معادل هستند. 2 پروژه های ساخت و ساز میلیون ها دلاری در حال انجام است که برخی از آنها به اتمام رسیده است، هرچند از زمان حضور داعش در عراق، شرکت های مهندسی ایرانی متحمل خسارت هایی شده اند. 200 میلیون دلار تقاضای مستقیم و 540 میلیون ها دلار خسارت به دلیل شکست پروژه به دلیل حضور داعش و سپس شیوع ویروس کرونا توسط این کشور مطالبه می شود..

کنسرسیومی از شرکت های مهندسی ایرانی در پروژه های عمرانی کشورهای منطقه

وی در ادامه با ایجاد کنسرسیوم شرکت های مهندسی ایرانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعدادی از شرکت های ایرانی در قالب کنسرسیوم در عراق و اقلیم کردستان آن کشور فعال هستند. ما حتی امکان ایجاد کنسرسیومی از شرکت های بین المللی را با حضور شرکت های ایرانی داریم، به عنوان مثال در زمینه فعالیت های نفتی، بندر و کنسرسیوم شرکت های ایرانی و چینی در داخل و خارج از ساخت اسکله ها و جاده ها فعال است. ; به عنوان مثال پروژه سدسازی کنسرسیوم ایرانی و چینی در بوشهر در حال اجراست. به عنوان مثال چینی ها در حال حاضر در آفریقا فعال هستند و یکی از بحث ها، سرمایه گذاری مشترک شرکت های ایرانی و چینی برای اجرای پروژه های عمرانی است. همچنین مذاکراتی برای ایجاد کنسرسیومی با شرکت های داخلی این کشورها در کشورهای مستقل مشترک المنافع (آسیای مرکزی) یا جمهوری آذربایجان یا ارمنستان یا قزاقستان و ازبکستان برای اجرای پروژه ها در حال انجام است..

اروپایی ها می خواهند با شرکت های مهندسی ایرانی کنسرسیومی برای اجرای پروژه های غرب آسیا تشکیل دهند

گلابتونچی یادآور شد: در اروپا نیز درخواستی از سوی شرکت های فنی مهندسی کشورهای اروپای شرقی برای ایجاد کنسرسیومی از شرکت های فنی مهندسی ایرانی وجود دارد. فرانسوی ها همچنین درخواست های متعددی برای تشکیل کنسرسیوم مشترک با ایرانی ها برای پروژه های راهسازی در عراق یا کشورهای غرب آسیا داشته اند..

وی تصریح کرد: حتی پروژه هایی داریم که توسط کشور دیگری تامین مالی می شود اما توسط شرکت های ایرانی اجرا می شود، به عنوان مثال سد دلالوک در اقلیم کردستان عراق توسط ژاپنی ها تامین می شود، اما دو شرکت فنی مهندسی ایرانی در حال ساخت هستند که در حال ساخت هستند. این پروژه را به عنوان کنسرسیوم در مناقصه برنده شد..

دبیر اتحادیه شرکت های ساختمانی تاکید کرد: شرکت های فنی و مهندسی ایرانی بیشتر تمایل دارند که به عنوان طراح یا سازنده وارد شوند تا سرمایه گذاری..

به گفته گلابتونچی، افزایش صادرات خدمات مهندسی و فنی مانع از خروج فارغ التحصیلان به دلیل کمبود کار در داخل می شود..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا