تکنولوژی

شکایت جدید و شرم‌اور از شرکت متا و فیسبوک ؛ مارک زاکربرگ چه کار می‌کند؟

01 مهر 1401 ساعت 20:54

فیس بوک هرگز به دلیل امنیت حریم خصوصی کاربران شناخته نشده است. این شرکت با تغییر نام خود به متا سعی کرد کمی اوضاع را برای خود بهتر کند، اما اکنون شکایتی جدید و شرم آور علیه فیس بوک تشکیل شده است.

اخیراً شکایتی علیه متا تشکیل شده است. این شکایت ادعا می کند که فیس بوک و اینستاگرام ویژگی هایی را که اپل برای جلوگیری از دسترسی شرکت ها به اطلاعات کاربران ایجاد کرده است دور زده اند تا همچنان بتواند به طور غیرقانونی به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کند!

شکایت به فیس بوک و متا به دلیل سوء استفاده کاربران

هنگامی که اپل نسخه 14 سیستم عامل iOS را منتشر کرد، یک ویژگی مهم برای محافظت از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران در گوشی های آیفون ظاهر شد. این ویژگی که شفافیت ردیابی اپلیکیشن (ATT) نام دارد، دسترسی اپلیکیشن های مختلف به اطلاعات کاربران را بدون اجازه آنها غیرممکن می کند. از آن زمان، یکی از بزرگترین دشمنان ویژگی جدید اپل متا بوده است.

فیس بوک هک شد

این شرکت قصد داشت به سرقت و سوء استفاده از اطلاعات کاربران اپل ادامه دهد. همانطور که متا اعلام کرد، سیستم ATT اپل می تواند ده میلیارد دلار ضرر به این شرکت وارد کند.

بر اساس گزارشی که بلومبرگ منتشر کرده است، حتی با اجرای سیستم ATT توسط اپل، اگر کاربران به جمع آوری اطلاعات توسط متا رضایت ندهند، این شرکت با دور زدن سیستم های اپل، اطلاعات کاربران را جمع آوری می کند. به همین دلیل است که کاربران از فیس بوک و متا شکایت دارند.

متا دقیقا می داند که شما در کدام وب سایت چه می کنید!

شکایت جدید علیه متا و فیس بوک که در دادگاه فدرال سانفرانسیسکو تنظیم شده است، بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مهندس سابق گوگل فیلیس کروزو است. او معتقد است که فیس بوک و اینستاگرام با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت از اطلاعات خود سوء استفاده می کنند.

اگر ادعاهای کروزو درست باشد، به این معنی است که متاکدهای جاوا اسکریپت به غول فناوری این امکان را می‌دهند که هر کاری را که کاربران در هر وب‌سایتی انجام می‌دهند ردیابی کند و از آن اطلاعات برای فروش استفاده کند.سیستم ATT اپل.

بدترین شرکت سال 2021

تنها دلیل شکایت از فیس بوک و متا سوء استفاده از اطلاعات کاربران نیست. متا به کاربران اجازه نمی دهد وب سایت هایی را که در اپلیکیشن های اینستاگرام و فیس بوک کلیک می کنند در مرورگر دلخواه خود باز کنند و وبسایت مورد نظر در مرورگر داخلی اپلیکیشن های متا باز می شود.

شاید در نگاه اول این مورد چندان خطرناک به نظر نرسد اما ظاهر باز شدن وب سایت ها در مرورگر داخلی نیز جزو متابرنامه های دسترسی بیشتر به اطلاعات کاربران است. با استفاده از این، متا می تواند به راحتی فعالیت های کاربران را در وب سایت ها و خدمات شخص ثالث ردیابی کند.

متا و سایر زیرمجموعه های آن مانند فیس بوک و اینستاگرام هنوز در مورد این پرونده شرم آور دادگاه اظهار نظر نکرده اند و به نظر نمی رسد در دادگاه چیزی از این شرکت بزرگ بشنویم. البته مهندس سابق گوگل که بررسی های کاملی انجام داده است اعلام کرده است که متا نظارت و ردیابی فعالیت های کاربران را می پذیرد اما مسئولیت جمع آوری اطلاعات را ندارد.

آیا با وجود اخبار منتشر شده درباره شکایت از فیس بوک و مواردی مانند کار نکردن واتس اپ برای شماره های ایرانی حتی در خارج از ایران، به متا اعتماد دارید؟ نظر خود را با مجله خبری آرادو کاربران آن در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا