تکنولوژی

شکایت از فروشگاه اینترنتی را چگونه انجام بدهیم؟

14 نوامبر 1401، 6:38 ب.ظ.

شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق سامانه آنلاین اینماد امکان پذیر است و شما می توانید اعتراض خود را به صورت قانونی به فروشگاه های اینترنتی ثبت کنید.

اعتماد به فروشگاه های آنلاین می تواند به همان اندازه که ساده و آسان است دردسرساز باشد. گاهی مشتریان از خدمات فروشگاه و یا کیفیت ارسال راضی نبوده و از فروشگاه های اینترنتی خرید می کنند، کار به جایی می رسد که فقط شکایت از طریق مراجع قانونی مفید خواهد بود. خوشبختانه در کشور ما سامانه آنلاین عماد از این گونه فروشگاه ها شکایات مردمی دریافت کرده و همواره در تامین امنیت خرید و اعتبارسنجی سایت های فروش آنلاین فعال بوده است.

شاید مهم ترین نکته در خرید اینترنتی اندازه گیری اعتماد به این فروشگاه باشد. اعتبار هر فروشگاه اینترنتی در وب سایت اینماد نمایش داده می شود و در صورتی که موقعیت مکانی این وب سایت مناسب نیست، پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از شکایت و حوادث بعدی، گزینه پرداخت در محل را انتخاب کنید. اما اگر می خواهید از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید با مجله خبری آرادهمراه باشید تا مراحل را توضیح دهد.

نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی

ابتدا باید به سایت Inmad و قسمت شکایات تجاری مراجعه کنید. در این بخش توضیحاتی ارائه شده است که باید بخوانید.

از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید

همانطور که در عکس مشخص است، شکایات فقط بر اساس اطلاعات تراکنش های پرداخت و استعلام از بانک مرکزی ثبت و پیگیری می شود و حفظ اطلاعات پرداخت الزامی است.

به پایین پیمایش کنید تا روی ایجاد حساب کاربری برای ثبت شکایت خود کلیک کنید.

از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید

اکنون اطلاعات هویتی خود را وارد کنید. پس از وارد کردن کد امنیتی، بر روی OK کلیک کنید و زمانی که پیغام ثبت نام با موفقیت انجام شد، روی دکمه برگشت کلیک کنید.

از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید

شما به صفحه ورود هدایت می شوید. با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور یک پنل خالی در مقابل شما قرار می گیرد که برای ثبت شکایت باید در منوی سمت راست بر روی شکایت کلیک کنید و سپس گزینه Submit Complaint را انتخاب کنید تا صفحه بعدی را مشاهده کنید.

از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید

در حال حاضر سایت Inmad می تواند در مورد موارد زیر شکایت کند:

 • عدم ارائه کالا
 • تمدید زمان تحویل به بیش از زمان تعیین شده در سفارش
 • عدم رعایت مفاد قانونی تجارت الکترونیک در زمینه امتناع از خرید، فسخ قرارداد و عودت کالا در زمینه امتناع از خرید، فسخ قرارداد و استرداد کالا.
 • عدم استرداد وجه توسط خریدار در صورت انصراف از معامله
 • عدم صدور فاکتور
 • سایر مقالات مرتبط و مشابه

اگر سایت شما در این لیست نیست، باید شکایت خود را به مراجع قانونی ذیصلاح ببرید.

از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید

سپس باید آدرس اینترنتی فروشگاهی را که می خواهید از آن شکایت کنید وارد کنید و شماره فاکتور خود را وارد کنید. در قسمت نوع شکایت نیز می توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • مغایرت کالا و خدمات درج شده در وب سایت با کالاها و خدمات دریافتی
 • عدم ارائه خدمات یا تحویل کالا
 • تاخیر در تحویل کالا یا خدمات
 • نبود خدمات پس از فروش
 • بدون بهبودی

سپس در قسمت توضیحات باید دلیل شکایت را به صورت مختصر و واضح بنویسید. همچنین اگر تصویری دارید که می تواند به روند شکایت کمک کند، آن را آپلود کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید.

پس از ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی، شکایت شما در قسمت گزارش وضعیت شکایت قابل مشاهده خواهد بود و می توانید مراحل پیگیری و رسیدگی را مشاهده کنید.

از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا