ساختمان

سه رویکرد شهرداری تهران برای تامین مسکن – مجله آراد

رئیس سازمان نوسازی شهرداری تهران با اشاره به تفاهم اخیر شهرداری با انجمن صنفی سازندگان مسکن و ساختمان تهران برای ساخت 30 هزار واحد مسکونی، از سه رویکرد سازمان مسکن برای همکاری با بخش خصوصی برای تسهیل شرایط در حوزه مسکن خبر داد. گفت: کاهش زمان صدور مجوز. این توسعه مشارکت شهرداری با مالکان زمین های بلااستفاده و همچنین تحویل 120 هکتار از زمین های متعلق به شهرداری برای افزایش عرضه مسکن است.

به گزارش مجله خبری آرادبه نقل از ساختمان آنلاین، سید مهدی هدایت گفت: اساساً در اردوگاه جهاد مسکن سه رویکرد اصلی برای مسکن در نظر گرفته شده است. اولین نکته پیش بینی تدابیر لازم برای تسهیل و کاهش مدت صدور پروانه ساختمانی است، زیرا پیش از این مدت زمان این پروانه به 36 ماه رسیده بود و این مشکل به عنوان یکی از موانع باعث کاهش تولید شد. مسکن که با اقدامات بعدی این مدت از 36 ماه به سه ماه کاهش یافته است.

وی رویکرد دوم اردوی جهادی مسکن را نیز برشمرد و خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم شهر تهران زمین های زیادی دارند که به دلیل ترس از گرفتار شدن در پیچ و خم مراحل اداری مسکن از این زمین ها برای تولید مسکن استفاده می کنند. کمبود منابع مالی هستند

رئیس سازمان نوسازی شهرداری تهران از رایزنی شهرداری تهران با مالکان این زمین ها و پیشنهاد ساخت و ساز به صورت تعاونی خبر داد و خاطرنشان کرد: ساخت و ساز به صورت مشارکتی است چرا که بخش خصوصی زمین را حمل می کند شهرداری همچنین تخفیف هایی را در رابطه با صدور زمین ارائه می دهد.حدود ساخت و ساز در این نوع پروژه ها مشارکت می کند و همچنین از سازندگان خصوصی برای اجرا کمک می گیرد.

وی تاکید کرد: سازندگان این نوع پروژه ها توسط تشکل های تخصصی حوزه ساخت و ساز مسکن مانند انجمن سازندگان و ساخت و ساز مسکن انتخاب می شوند که برای ساخت 30 هزار واحد مسکونی با آن تفاهم نامه منعقد شده است.

هدایت رویکرد سوم شهرداری را در حوزه مسکن عنوان کرد و اذعان داشت: شهرداری تهران در مدل سوم حدود 120 هکتار از زمین های خود را به حوزه مسکن اختصاص داده و توان ساخت حدود 36 هزار واحد مسکونی در این زمین ها را دارد.

رئیس سازمان نوسازی شهرداری تهران همچنین به شرایط احراز صلاحیت سازندگان مسکن اشاره کرد و اظهار داشت: بدون شک شرکای ما در حوزه ساخت و ساز شرکت هایی خواهند بود که دارای صلاحیت های حرفه ای و مولفه های لازم مانند تخصص، تجربه و مالی باشند. توانمندی ها و.. پیش نیازهای مشارکت بخش خصوصی در شهرداری خواهد بود.

هدایت با تاکید بر تفاهم نامه همکاری مشترک شهرداری تهران و انجمن سازندگان مسکن و ساختمان برای ساخت 30 هزار دستگاه، افزود: تشکل های تخصصی مسکن مانند انجمن انبوه سازان استان تهران و انجمن مسکن و ساختمان سازندگان شهر تهران از جمله تشکل هایی هستند که ظرفیت آن ها خواهد بود. حداکثر برای ساخت و ساز شهری استفاده می شود.

وی رفع موانع تولید مسکن را زمینه ای دانست که به گفته وی باعث حضور انبوه سازندگان و سازندگان برای تولید مسکن می شود و یادآور شد: متأسفانه در سال های اخیر به دلیل تاثیر رکود مسکن شرایط فراهم نشد. برای بهره گیری از پتانسیل انبوه سازان پیش بینی شده است این شرکت ها از توان فنی، مالی و عملیاتی بالایی برخوردار هستند. از این رو شهرداری تهران با رفع موانع و مشارکت با انبوه سازان، فرصت بهره برداری از توان سازندگان و انبوه سازان را برای افزایش عرضه مسکن فراهم می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا