ساختمان

ساختمان‌های تبریز از لحاظ ایمنی، در وضعیت نسبتا قابل قبولی هستند – مجله آراد

این عضو هیئت علمی گفت: ارتباط تنگاتنگ سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی با شهرداری موجب شده است تا در اسرع وقت اقدامات لازم در زمینه کنترل تخلفات ساختمانی انجام شود. به همین دلیل این مشکل در تبریز تا حد زیادی قابل کنترل است.

بیتا باقری در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری آراد، در خصوص بحث ایمنی ساختمان که یکی از کمپین های دومین گردهمایی طراحان و سازندگان در تبریز است، گفت: با توجه به اینکه کنترل نقشه ها در سازمان نظام مهندسی در معماری دپارتمان طبق ضوابط و مقررات موجود انجام می شود همچنین در سازمان و در این دپارتمان یک افسر کنترل ایمنی داریم که مقررات مربوط به ایمنی را کنترل و نظارت می کند که البته این قسمت کنترل بر اساس مسئولیت اداره می باشد. در مورد ایمنی که در حال حاضر در قالب تفاهم نامه ای بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری نظام مهندسی در حال انجام است، اهمیت آن را نباید نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه ایمنی یک ساختمان چندین بار بررسی می شود، افزود: خوشبختانه اکثر ساختمان هایی که توسط مراجع نظارتی مربوطه رصد و کنترل می شوند دارای ضریب ایمنی بالا و تقریباً طبق بررسی هایی هستند که به صورت تصادفی و بدون بررسی انجام می شود. اطلاع قبلی از طریق نظارت دقیق این باعث شد که تعداد پرونده های متضاد به پایین ترین سطح ممکن برسد.

نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان تبریز با اشاره به اینکه اکثر ساختمان هایی که نقشه آنها توسط نظام مهندسی کنترل می شود دارای مهر ایمنی هستند، ادامه داد: اگرچه ایمنی ساختمان ها بارها بررسی می شود، اما رعایت قوانین بستگی زیادی به سازندگان و سرمایه گذاران دارد. در منطقه ساختمان وجود دارد اگر سازنده قصد دور زدن سازمان را نداشته باشد معمولاً مشکلی وجود ندارد.

باقری تصریح کرد: بر اساس قانون نظام مهندسی در حوزه کنترل و نظارت بر ساخت و ساز که در چند مرحله انجام می شود، بازرسی اولیه قبل از اجرای پروژه انجام می شود تا ببینیم آیا نقشه ها بر اساس قوانین طراحی شده است یا خیر. استاندارد یا غیر استاندارد و مرحله دوم زمان اجرای پروژه و تایید عملکرد می باشد.ساخت و ساز بر اساس نقشه های تایید شده توسط مدیر پروژه تا رسیدن به مرحله تکمیل انجام می شود. کنترل نهایی در پایان پروژه و قبل از صدور پروانه اتمام انجام می شود. در هر سه مرحله که یکی قبل از اجرا و دو مرحله دیگر در حین اجرا است، ایمنی ساختمان یکی از مهمترین مواردی است که مورد توجه قرار می گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که نظام مهندسی در صورت کشف تخلفات چه اقداماتی انجام می دهد، گفت: نظام مهندسی موظف است با کنترل تخلفات ساختمانی، با اطلاع رسانی با متخلفان برخورد کند. به تخلفات مربوط به مدیران و پیمانکاران نیز در شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی رسیدگی می شود.

باقری با اذعان به نقش تعامل ما با شهرداری، افزود: ما از طریق سامانه یکپارچه به شهرداری متصل هستیم و تمامی گزارشات مرحله نظارت از طریق این سامانه یکپارچه به نظام مهندسی و شهرداری ارسال می شود و به صورت همزمان قابل مشاهده است. وجود این سامانه باعث می شود تمامی مراجع ذیربط با یکدیگر در ارتباط بوده و در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام دهند و در صورت نیاز به توقف پروژه، شهرداری بلافاصله بر اساس این سیگنال ها دستور توقف صادر می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا