ساختمان

زنگ خطر برای بخش پرتقاضای بازار مسکن در پایتخت – مجله آراد

پرتقاضاترین بخش بازار مسکن در تهران در شرایط اضطراری بود. وضعیت بازار املاک تهران در پرتقاضاترین بخش، نشان از چند بحران مهم دارد که باعث تشویش این نقطه از بازار شده است. بازار واحدهای متراژ خرد یا کوچک از گذشته تاکنون بیشترین تقاضا را در بازار مسکن تهران داشته است.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از دنیای اقتصاد، این در حالی است که به دلایل مختلف کمترین سهم عرضه جدید در بازار مسکن از محل ساخت و ساز مربوط به این بازار است. در واقع سال هاست که نه تنها بازار ساخت و ساز و سازندگان توجه کافی به این قسمت از بازار ندارند، بلکه اکنون به دو دلیل مهم زنگ خطر در این قسمت از بازار مسکن به صدا درآمده است. در حال حاضر دو تحول مهم در بازار واحدهای مسکونی کوچک به عنوان پرتقاضاترین بخش بازار مسکن در مناطق مختلف تهران مشاهده می شود. اولین اتفاق مربوط به کمبود شدید رکورد فروش مسکن در این بخش از بازار است. در این زمینه دو دلیل مهم را می توان شناسایی کرد. دلیل اول به رکود عمیق ساخت و ساز در شهر تهران برمی گردد. رکود ساخت و ساز امسال در تهران در 18 سال گذشته بی سابقه بوده است. در شرایطی که همواره تنها بخش کوچکی از ساخت و ساز پایتخت برای ساخت آپارتمان های کوچک در نظر گرفته شده است، تشدید رکود باعث شده تا عرضه این واحدها به بازار کمتر از حد حداقل باشد.

از سوی دیگر با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن، قدرت خرید متقاضیان تبدیل واحدهای مسکونی کوچک به واحدهای بزرگتر نیز بسیار کاهش یافته است و اگر در سالهای گذشته مردم قادر به فروش واحدهای مسکونی کوچک و تبدیل آنها بودند. بعد از چند سال به واحدهای بزرگتر تبدیل می شود، اکنون این امکان بسیار کاهش یافته است. بنابراین عرضه میکرومتر نه تنها از محل ساخت بلکه از محل عرضه به قصد تبدیل به احسن با افت شدیدی مواجه شده است. اتفاق دیگر مربوط به افزایش شدید قیمت این واحدها است. در حال حاضر قیمت این واحدها در اثر چندین سال متوالی جهش قیمت مسکن به قدری افزایش یافته است که اکثر خریداران اولیه که مشتری اصلی این واحدها بودند، توانایی مالی خود را برای خرید از دست داده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا