تکنولوژی

زمان واریز یارانه اردیبهشت 1401 مشخص شد [به روزرسانی و اعلام مبلغ جدید یارانه]

گزارش های منتشر شده اخیر حاکی از آن است که یارانه اردیبهشت 1401 برای کاهش ضریب جینی بین دهک های جامعه توزیع می شود. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

در دو یا سه سال گذشته، سیاست‌های یارانه نقدی بیشتر بر حفظ رفاه و همچنین کمک به خانواده‌ها متمرکز شده است، به طوری که یارانه‌ها می‌تواند راهی برای منطقی‌سازی توزیع درآمد و کاهش نابرابری تلقی شود (کاهش ضریب جینی) . او قشر آسیب پذیر جامعه را ثروتمند می دانست. بر این اساس، مرکز تحقیقات و آینده‌نگاری با استفاده از داده‌های خام بودجه خانوار مرکز آمار ایران در سال 1378 در گزارشی با عنوان «بررسی تأثیر یارانه‌های پولی جدید بر شاخص‌های توزیع درآمد خانوارهای شهری در سناریوهای مختلف» به ارزیابی اثرات پرداخت یارانه بر اساس داده های ارائه شده در قالب چهار سناریوی مختلف.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

یارانه سپرده در اردیبهشت 1401 بر اساس سناریوهای جدید

بر اساس گزارش ها، 4 سناریو مختلف برای کاهش نسبت هزینه دهک ها و همچنین ضریب جینی وجود دارد. این چهار سناریو عبارتند از:

  1. پرداخت یارانه نقدی 70 هزار تومانی به خانوارهای دهک اول تا پنجم
  2. پرداخت 70 هزار تومان یارانه نقدی به خانوارهای دهک اول تا هفتم
  3. پرداخت 90 هزار تومان یارانه نقدی به خانوارهای دهک اول تا پنجم
  4. پرداخت 110 هزار تومان یارانه نقدی به خانوارهای دهک اول تا پنجم

یارانه از اردیبهشت 1401

از میان این چهار سناریوی پیش بینی شده، سناریوی چهارم مناسب ترین سناریو برای کاهش نسبت هزینه خانوار به ضریب جینی است. در واقع پرداخت یارانه 110 هزار تنی به دهک های اول تا پنجم می تواند بیشترین تاثیر را در حمایت مالی خانواده ها داشته باشد. همچنین باید بگوییم که این سناریو بدون در نظر گرفتن «روش‌های تأمین بودجه» و «بررسی آثار تورم» برنامه‌ریزی شده است و با توجه به روش نادرست اعطای یارانه نقدی می‌تواند تمامی جنبه‌های مثبت پرداخت را خنثی کند. یارانه نقدی بر اساس این نظریه، محققان برای تصمیم گیری نهایی در خصوص اعمال این سناریو به عنوان یارانه در اردیبهشت 1401، نیازمند تحقیقات بیشتر و همچنین بررسی منابع و آثار تورم هستند.

به روز شده در 19 می: احتمالاً 10 آوریل پرداخت خواهد شد. افزایش میزان یارانه نقدی؟

به گزارش تجارت نیوز، برنامه اصلاح ارز ترجیحی روش پرداخت تمامی یارانه های نقدی را تغییر داد. از جمله این پرداخت ها که قرار است تغییر کند، یارانه نقدی اردیبهشت 1411 است. قبلاً یارانه نقدی هر ماه در غروب 30 اردیبهشت پرداخت می شد. آخرین بار این یارانه برای یکصد و سی و چهارمین بار به بیستم فروردین ماه واریز شده است. مبلغ ثابت این یارانه در این مدت برای هر نفر چهل و پنج هزار و پانصد تن بوده است. اکنون یک روز مانده به پرداخت یارانه نقدی در اردیبهشت 1401، در پرداخت این یارانه برای مرحله یکصد و سی و پنجم تردید وجود دارد.

گویا خبر گفتگوی امشب رئیس جمهور مبنی بر تغییرات احتمالی در پرداخت یارانه ها بر این تردیدها افزوده می شود. محمد باکر کلیباف رئیس مجلس روز گذشته یادآور شد:

طبق قانون بودجه، فرآورده‌های اساسی انسانی مانند روغن، برنج، تخم‌مرغ، پنیر و مرغ باید در شهریورماه ۱۴۰۰ مصرف شود.

این صحبت را می‌توان فرصتی برای کوپن‌ها برای توزیع کالاهای اساسی در بازار مصرف دانست که گلمرضا مرحبا، یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز تلویحاً آن را تأیید کرد.

نماینده مجلس گفت: اصلاحات ارز ترجیحی این کار با نان و آرد آغاز شد و در نهایت محصولات اساسی دیگر را نیز شامل می شود. در ساختار جدید بانک مرکزی و وزارت اقتصاد شبکه بانکی جدیدی را طراحی می کنند تا یارانه پس از خرید به فروشنده پرداخت شود.

به روز رسانی 7 می: یارانه ها 20 اردیبهشت پرداخت می شود؟ [آپدیت: پرداخت نشد]

به نقل از سلام نو، مدیرعامل سازمان یارانه ها اعلام کرد:

سی امین مرحله یارانه معیشتی (اردیبهشت 1401) ساعت 24 روز شنبه (20 اردیبهشت) به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

به گفته وی، همانند دوره های گذشته، خانواده های یک نفره 55 هزار تومان، خانواده های دو نفره 103 هزار تومان، خانواده های سه نفره 138 هزار تومان، چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده های پنج نفره بیشتر دریافت خواهند کرد. معیشت آنها یارانه 205000 تن.

همچنین دوازدهمین قسط مرحله دوم وام یک میلیون تومانی از حساب سرپرستان خانوارهای دریافت کننده این وام در ماه جاری کسر می شود.

نحوه محاسبه میزان یارانه جدید

کارشناسان سازمان برنامه و بودجه کشور مجموع هزینه ها یا هزینه های خوراک را مبنای محاسبه مبلغ یارانه در اردیبهشت 1311 قرار دادند. از آنجایی که پرداخت یارانه ها رقم بالایی در کل هزینه ها به نظر می رسید، هزینه های مواد غذایی به عنوان یارانه در نظر گرفته شد. یک مقدار پایه با در نظر گرفتن افزایش قیمت مواد غذایی. بر اساس برآوردهای کارشناسی، مبلغ پرداختی به عنوان کمک معیشتی بر اساس هزینه خوراک از 70 هزار و 697 تن برای دهک اول جامعه شروع و برای دهک نهم به 120 هزار تن می رسد. بنابراین مبلغ پرداختی به عنوان یارانه را می توان عددی با کمتر از 70 هزار تن و حداکثر 110 هزار تن در نظر گرفت.

یارانه از اردیبهشت 1401

مقایسه چهار سناریوی پیشنهادی برای پرداخت یارانه های جدید

هر چهار سناریوی پیشنهادی در کاهش نسبت هزینه دهک و همچنین ضریب جینی که نابرابری درآمدی در بین اعضای جامعه است، موثر خواهد بود. اما اثربخشی اعمال هر یک از این سناریوها به عنوان مبلغ یارانه در اردیبهشت 1401 متفاوت است. در واقع بیشترین تغییرات کاهشی مربوط به سناریوی چهارم با میزان 110 هزار تن برای خانوارهای دهک اول تا پنجم است که در رتبه اول قرار دارد. اگر بودجه برای اجرای سناریوی چهارم کافی نباشد، سناریوی سوم که کوچکتر از سناریوی چهارم است، از نظر درصد کاهش تغییرات در رتبه دوم و در پایان سناریوی اول و دوم، سوم و چهارم خواهد بود. سناریوها رتبه بندی خواهند شد و به ترتیب توزیع خواهند شد. لازم به ذکر است که این اولویت بندی در حال حاضر صرفا بر اساس کاهش نسبت هزینه به فایده و ضریب جینی بدون توجه به بودجه صورت می گیرد.

تاریخچه کمک هزینه عید فطر 1401 چیست؟

در چند ماه گذشته دولت به مناسبت 22 باخمن و نوروز یارانه نقدی به دهک های اول پرداخت کرده است. یارانه 22 بهمن 100 هزار تن بود که به حدود 32 میلیون نفر رسید. سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد درباره سپرده جدید دیگری در اردیبهشت 1401 گفت:

شما باید بر اساس آموزه های اخلاقی، دینی و حرفه ها و آموزه هایی که در اینجا تدریس می کنید، در آینده به فردی مفید برای جامعه تبدیل شوید.

وی ابراز امیدواری کرد در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان مانند عید سعید فطر اعتباراتی در اختیار کانون های اصلاح و تربیت تهران و سایر استان ها و همچنین مددجویان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد یارانه اردیبهشت 1401 چیست؟ آیا فکر می کنید سناریوهای پیشنهادی به کاهش نابرابری درآمدی در جامعه کمک می کند؟ لطفا نظرات خود را با سایت خبری آرادو سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا