خودرو

رزوناتور چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

طنین انداز صدا رزوناتور چیست؟ هواکش چیست ،حذف طنین انداز 206،طنین انداز برقی چیست ،حذف طنین انداز غرور، وظیفه طنین انداز 206، درخواست طنین انداز

در این مقاله به معرفی و بررسی رزوناتور خودرو پرداختیم. رزوناتور خودرو یکی از قطعات مهم در سیستم اگزوز و تهویه خودروها می باشد. وظیفه اصلی تشدید کننده خودرو در سیستم اگزوز این است که صدای موتور را به صدایی متعادل تر و دلپذیرتر تبدیل کند. بسیاری از مردم طنین انداز و صدا خفه کن را با هم اشتباه می گیرند. در واقع این دو بخش با یکدیگر متفاوت هستند که در زیر توضیح داده ایم.

تشدید کننده ماشین چیست؟

انواع منیفولد چیست علائم خرابی دود و هوا چیست علائم خرابی واشر منیفولد کجا بسته است منیفولد سمند چیست منیفولد دود معرفی قطعات خودرو مکانیک مجله، کتاب برای مکانیک خودرو

در این مقاله به دنیای خودروها می رویم و نگاهی کوتاه به طنین انداز خودرو می اندازیم. عوامل مختلفی در کارکرد ماشین شما مانند یک ساعت موثر است.

یکی از این عوامل مهم مربوط به فن خودرو و کیفیت هوای ورودی است. از طرفی تنظیم صدای اگزوز برای بسیاری از افراد جالب و مهم است. البته هر چقدر هم که خودروی شما مدرن و لوکس باشد، بدون صدای جذاب، ناقص به نظر می رسد.

به طور کلی تشدید کننده خودرو را می توان اینگونه توصیف کرد: قطعه ضروری و مهمی است که در سیستم اگزوز و تهویه خودرو و همچنین فن 206 نقش مفیدی دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

طنین انداز فن چیست؟

رزوناتور 206 تشدید کننده تخلیه چیست؟  خودرو علت لرزش اگزوز مجله مکانیک دانش فنی خودرو نگهداری خودرو نکات فنی خودرو آموزش مکانیک خودرو

هنگامی که خودرو مشتعل می شود، قسمت های مختلف خودرو در قسمت موتور و دور از چشم ما شروع به انجام وظایف خود می کنند. یکی از این قطعات فن خودرو است که وظیفه تامین هوا (اکسیژن) را بر عهده دارد.

این هوای ورودی به بنزین و با شمع سوزانده می شود تا انرژی لازم برای حرکت خودرو به دست آید. در فرآیند تمیز کردن هوای ورودی، طنین انداز خودرو به کمک فن خودرو می آید. در واقع گرد و غبار هوای ورودی توسط فیلتر جدا شده و رطوبت هوا نیز قبل از ورود به سیلندر توسط تشدید کننده هوا جذب می شود.

مجله ماشین، مجله ماشین کارستان، مجله ماشین، عملکرد ماشین، دنیای ماشین، بهترین موتور ماشین، قوی ترین موتور ماشین، بهترین موتور، بهترین انتخاب ماشین

جذب رطوبت هوا توسط رزوناتور منجر به پیشرفت کامل فرآیند احتراق در سیلندر موتور می شود. به زبان ساده و برای درک بهتر، سوزاندن دو تکه چوب خشک و مرطوب را در نظر بگیرید. بدیهی است که چوب خشک سریعتر و کاملتر از چوب تازه می سوزد.

منبع تشدید کننده چیست؟

کاتالیزور پراید , کاتالیزور چیست , انواع کاتالیزور چیست , کاتالیزور چه علائمی دارد , کاتالیزور چگونه کار می کند , کاتالیزور فلزی چیست , اگزوز چیست , آموزش عیب یابی خودرو مجله مکانیک

اگر تا به حال فکر کرده اید که سیستم اگزوز خودرو فقط یک لوله بلند از خروجی موتور تا پشت خودرو است، اشتباه می کنید؟! دود تولید شده توسط فرآیند احتراق در سیلندر باید مراحل زیر را طی کند تا از انتهای اگزوز خارج شود:

دود احتراق پس از خروج از سیلندر وارد قسمتی به نام منیفولد شده و سپس به محفظه کاتالیزور می رسد. در این محفظه درصد زیادی از گازهای سمی موجود در دود به گازهای بی ضرر تبدیل می شود.

سپس دود فیلتر شده وارد تشدید کننده خودرو و سپس منبع تشدید کننده (منبع گاز خروجی) می شود. در این مرحله آلودگی صوتی موتور به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. صدای اعوجاجی که وارد محفظه رزوناتور می شود، پس از بازتاب های متوالی، نرم تر شده و به سمت سوراخ اگزوز می رود.

در ساده ترین شکل، ساختار تشدید کننده به این صورت است: در وسط تشدید کننده یک استوانه مشبک وجود دارد و فضای بین آن و پوسته بیرونی تشدید کننده با الیاف نسوز پر شده است. به این نکته توجه کنید که طراحی و نصب دو یا چند لوله اگزوز در برخی خودروها باعث راحتی بیشتر سیستم اگزوز دود و در نتیجه افزایش قدرت موتور آنها می شود.

آیا تشدید کننده با صدا خفه کن فرق دارد؟

وظیفه اصلی تشدید کننده خودرو در سیستم اگزوز تغییر صدای خروجی است. به عبارت دیگر نقش منبع تشدید کننده در اینجا به عنوان یک سیستم اکو عمل می کند و صدای خروجی را به صدای دلپذیرتری تبدیل می کند. صدا خفه کن اکنون مقداری از صدا را حذف می کند.

پشتیبانی از طنین انداز خودرو

    رزوناتور 206 تشدید کننده تخلیه چیست؟  خودرو علت لرزش اگزوز مجله مکانیک دانش فنی خودرو نگهداری خودرو نکات فنی خودرو آموزش مکانیک خودرو

واضح است که طنین انداز خودرو نیز مانند بسیاری از قطعات دیگر در معرض آسیب و فرسودگی است. بنابراین، طنین انداز خودرو در صورت لزوم نیاز به تعمیر، نگهداری و یا تعویض خواهد داشت. سوخت ماشین را زیاد کنید، چراغ هشدار موتور را روشن کنید، صدای ماشین را عوض کنید، ماشین را خاموش کنید و غیره.

علائمی وجود دارد که ممکن است به دلیل نقص تشدید کننده ظاهر شوند. در صورت لزوم بهتر است تعمیر رزوناتور را به یک متخصص بسپارید. با این حال، اگر می خواهید تعمیر را خودتان انجام دهید، مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید. یکی از این نکات مهم انجام فرآیند تعمیر در محیط باز است تا در برابر خطر گازهای سمی ایمن تر باشد.

آراد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا