فیلم و موزیک

راهکارهای ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کاری

در گذشته مردها وظایف خانه را بر عهده داشتند و خانم ها کارهای خانه را. با پیشرفت تکنولوژی و در جوامع امروزی، زن و مرد دوشادوش هم در بیرون و داخل خانه کار می کنند. ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای برای بسیاری از افراد به یک دغدغه و چالش تبدیل شده است. در این مطلب از اولین خبر راهکارهایی برای ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای ارائه می دهیم:

پیام های تجاری را در ساعات غیر اداری بررسی نکنید

گاهی اوقات، هنگام بررسی یک پیام کاری، ممکن است ذهن شما ساعت ها مشغول باشد و در کار شخصی خود عقب بماند. به عنوان مثال، وقتی پیامی از مدیر شکست پروژه خود دریافت می کنید، ساعت ها در ذهن خود به دنبال راه هایی برای تکمیل پروژه می گردید و از برنامه زندگی شخصی خود عقب می مانید. اگر ایمیل های شما بیشتر از نوع تجاری است، ایمیل های خود را در ساعات غیر اداری به هیچ وجه باز نکنید.

برنامه ریزی زندگی شخصی و حرفه ای

برنامه ریزی روزانه برای ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای

ساعات کاری خود را تنظیم کنید و ذهن خود را فقط در ساعات کاری درگیر کنید. اگر خارج از ساعات کاری روی پروژه های خود کار می کنید، ساعات کاری را مشخص کنید. به عنوان مثال، نشان دهید که از هشت صبح تا چهار بعد از ظهر و از هشت تا ده شب در پروژه های شخصی خود در شرکت کار می کنید.
اگر از خانه کار می کنید سعی کنید محیط کاری خاصی را در نظر بگیرید. وسایل کار خود را در مکانی مشخص قرار دهید. در واقع قسمت کوچکی از خانه را به مسائل کاری اختصاص دهید و تنها در ساعاتی که در برنامه روزانه خود مشخص می کنید به آن قسمت از خانه بروید.

فقط در تعطیلات آخر هفته استراحت کنید

برای استراحت خود وقت بگذارید. بعد از آخرین روز کاری هفته سر کار و پروژه نروید. فکر نکنید اگر جمعه کار می کنید، می توانید در طول هفته از برنامه خود جلوتر باشید. همه چیز باید به موقع انجام شود. تعطیلات و سرگرمی ها در آخر هفته می تواند انرژی و نشاط را برای هفته کاری آینده به شما بدهد. اما اگر می خواهید آخر هفته ها کار کنید، بعد از مدتی کم انرژی بودن و خستگی شما روی کار و زندگی شخصی شما تاثیر منفی می گذارد.

وقتی پروژه بزرگی دارید، آن را به پروژه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا آسان‌تر شود. کار خود را طبق برنامه انجام دهید. در برنامه ریزی خود، زمان واقع بینانه ای را برای هر کاری که انجام می دهید صرف کنید. اگر فکر می کنید اجرای بخشی از پروژه برای شما یک چالش است، با خود صادق باشید و زمان بیشتری را برای آن صرف کنید.
وقتی کارها را به موقع انجام نمی دهید، عقب افتادن از وظایف باعث می شود از برنامه خود عقب بمانید. ممکن است مجبور شوید ساعات کاری شخصی خود را به دلیل زمان نادرست پروژه در شرکت به اتمام کار اختصاص دهید.
گاهی اوقات عقب افتادن از برنامه در طول هفته باعث می شود آخر هفته خود را از دست بدهید. امید به انجام کارها در آخر هفته را به تعویق نیندازید. فکر نکنید اگر جمعه شب کار می کنید، می توانید در طول هفته از برنامه خود جلوتر باشید. برنامه ریزی به این دلیل است که می توانید هر کاری را به موقع انجام دهید، نه زود و نه دیر.

برای بودن در کنار خانواده کمی وقت بگذارید

مهم نیست که چقدر سرتان شلوغ است، باید زمان دقیقی را برای حضور در کنار خانواده تعیین کنید. خانواده بزرگترین حامی شما هستند و بودن در کنار آنها می تواند به شما آرامش و انرژی بدهد تا بتوانید کار خود را راحت تر انجام دهید. اگر متاهل هستید، می توانید یک روز در هفته را به صرف شام با همسرتان اختصاص دهید. برای مثال از قبل برنامه ریزی کنید که برای شام در خانه والدین خود باشید.

ترتیب محل کار

در محیط کار خود نظم داشته باشید

همیشه میز خود را مرتب نگه دارید. سیستم خود را در دفتر خود سازماندهی کنید و فایل های مرتبط با هر پروژه را در یک فایل جداگانه ذخیره کنید. همیشه یک دفترچه کار داشته باشید و تاریخ تحویل پروژه ها و کارهای مربوط به هر روز را به وضوح یادداشت کنید. این کار باعث می شود بفهمید که هر روز چه وظایفی دارید و به خاطر فراموشی یک روز عقب نمانید و به روزهای دیگر موکول نکنید.

مشکلات کاری را از مشکلات شخصی جدا کنید

اگر روز کاری خوبی ندارید، قبل از ورود به خانه باید آن را فراموش کنید. و اگر مشکلات شخصی در خانه دارید، باید مشکلات خود را به محل کار خود بازگردانید. خانه و محل کار باید کاملاً از هم جدا شوند. اختلافات خانوادگی نباید باعث شود تمرکزتان را در محل کار از دست بدهید یا با همکارانتان بد رفتار کنید. مشکلات مربوط به تأخیر پروژه یا درگیری با همکارانم نیز نباید بر نگرش شما نسبت به اعضای خانواده تأثیر بگذارد.

اولویت بندی کنید

به کار خود اولویت بدهید

همچنین لیست کارهای شخصی خود را یادداشت کرده و آن را اولویت بندی کنید. این امکان وجود دارد که کار بانکی داشته باشید و ساعات کاری شما این امکان را به شما می دهد که در یک روز مشخص این کار را انجام دهید، بنابراین کار بانکی باید در آن روز بر اساس اولویت شما انجام شود. تعطیلات کاری خاصی را برنامه ریزی کنید تا مجبور نباشید برای کارهای شخصی مرخصی بگیرید.
بهترین برنامه این است که هشت ساعت در شب بخوابید، هشت ساعت کار کنید و هشت ساعت را صرف زندگی شخصی خود کنید. روی قدرت نه گفتن کار کنید و اگر کسی از شما خواست کاری انجام دهید که بر تعادل کار و زندگی شما تأثیر منفی می گذارد، فقط بگویید نه. با کارفرمای خود در مورد ساعات اضافه کاری خود صحبت کنید و حداکثر ساعات اضافه کاری را که باید برنامه ریزی کنید مشخص کنید. اگر در جایی به کمک نیاز دارید، بدون خجالت از دیگران کمک بخواهید.

به این مورد امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا