ساختمان

رابطه دو سویه فرهنگ و معماری در سیما و منظر مشهد – مجله آراد

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از شهرداری مشهد، الهه سادات ذوکی حسینی در نشست سازندگان و طراحان مشهد اظهار داشت: زمانی که مسئولیت کارگروه شورای اسلامی شهر مشهد به اینجانب محول شد شبکه مشکلات منظر شهری. حوزه ما آمار می دهیم و در این زمینه به نکات قابل توجهی دست یافته ایم.

وی تقسیم مشکلات حوزه تلویزیون و منظر شهری را به سه رویکرد کلی شبکه ای اعلام کرد و افزود: مقررات حوزه تلویزیون و منظر، ضمانت اجرای این آیین نامه و حلقه مفقوده. تصمیمات فرهنگی در حوزه تلویزیون و مناظر از جمله رویکردهای مطلوب است. اولاً در بررسی معیارهای وضعیت فعلی، بیشتر جنبه کلی و کیفی داشت و فاقد استراتژی طراحی بود، لذا تفاسیر مختلفی از آن گرفته شد.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در سال 69 شورای عالی معماری و شهرسازی شهرداری ها را موظف کرد که در بحث سیما و منظر شهرها مشارکت کنند و منفعل نباشند. در سال 1383 شورای شهر مشهد به شهرداری وقت اجازه داد تا در مدت 9 ماه طرح جامع مدیریت منظر شهری مشهد را تهیه کند و در مدت 9 ماه کمیته نما به عنوان مسکن موقت اقدام به احداث ساختمان‌ها، ساختمان‌های ویژه کند. ، واقع در حومه، و شریان های جاده اصلی کنترل، اما امروز کمیته نما 17 ساله است.

ذوقی خاطرنشان کرد: در انتقادات همکارانم در کمیته نما باید به این نکته اشاره کرد که نبود سند بالادستی گاهی این افراد را در مسیر تضاد سلیقه ای قرار می دهد و در مجموع رویکرد روشنی به معماری ایرانی وجود ندارد.

وی افزود: نما جدا از ساختمان نیست و باید ضوابط در ابتدای طراحی در اختیار معماران قرار می گرفت اما کمیته نما حق ورود به مراحل نهایی طراحی را داشت. نباید حق را نادیده گرفت، فعالان حوزه کمیسیون نما در تمام این سال ها مانع از بروز نماهای عجیب و غریب در شهر شدند، اما این همه ماجرا نبود، کمیسیون نما حق ورود به ساختمان های بند «ج» را داشت. «د» و کنار جاده های اصلی.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه هویت بصری کلی شهر را ساختمان هایی تشکیل می دهد که بخشی از آن هستند، تصریح کرد: در این شرایط شهر مملو از بافت های ریزدانه نامنظم شد که بیشتر توسط معماران غیر معمار و یا معماران مبتدی مشتاق طراحی شده اند و از طرفی برج های مکعب مستطیل شکل که توسط معماران معروف و قدیمی شهر طراحی شده اند اما در چارچوب قوانین خشک هویت مستقلی ندارند.

ذوقی بیان کرد: هیچ تضمینی برای رعایت این حداقل استانداردها وجود نداشت و اگر وجود داشت امروز ساختمان تمام شیشه ای با نمای نئوکلاسیک رومی در حاشیه راه های اصلی شهر کار نمی کرد. ضمانت اجراي آيين نامه سيما و منظر زمان در صورتي كه طرح تفصيلي پيوست تائيد كميسيون ماده 5 باشد تشكيل و در صورت تخلف به كميسيون ماده 100 ارجاع خواهد شد.

وی ادامه داد: اما سوال اصلی این است که چرا همیشه معماران را مقصر می دانیم؟ نقش سازندگان، جریان سرمایه داری، کارفرمایان، جمعیت هدف و مدیران شهری کجاست؟ در این شهر نمای رومی محدب و تخت رومی متریک با قیمتی دو میلیون تومان با سایر نماها متفاوت است که از این نظر متقاعد کردن کارفرما برای ساخت یک ساختمان هویتی دشوارتر می شود.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در دوره معماری اسلامی تاریخ معماری ایران تدریس می شد، در حالی که جزئیات ستون های یونانی و رومی را به طور مفصل آموزش می دادیم، اما هیچ گاه المان های آن را آموزش نمی دادیم. هویت بصری معماری ایرانی و برای به روز شدن این قدم را برنداشتیم، جای کمیاب خلیلی در ایران خالی است، آموزش معماری ایرانی را از فرزندانمان شروع کنیم تا فردا کارفرمایانی داشته باشیم که عاشق معماری ایرانی هستند.

زوگی تصریح کرد: وضعیت تصویر و منظر شهری مستقل از وضعیت کنونی جامعه ما نیست، همان چیزی است که از کوزه ای که در آن است بیرون می آید. آنچه در معماری این شهر می بینیم حاصل شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و بالاتر از همه فرهنگی است. چه کسی رابطه معماری و فرهنگ را نمی داند.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه ارتقای سطح فرهنگی معماری هویتی در مشهد کم کاری کرده ایم، افزود: برگزاری نمایشگاه های سالانه، برگزاری مسابقات، برگزاری جلسات متعدد، تأسیس خانه فرهنگی معماری اسلامی-ایرانی، تعیین دولت ویژه و مدیریتی. پروژه های مختلف شهری و آموزش معماری ایرانی قبل از دانشگاه یکی از فعالیت هایی است که سال هاست بر زمین مانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا