خودرو

دلایل زودتر از موعد پاره شدن تسمه تایم چیست ؟

دلایل شکستگی تسمه تایم؛ چرا تسمه تایم زودتر از موعد پاره می شود؟

آراد: اگر شما هم از آن دسته رانندگانی هستید که فقط آب و روغن ماشین خود را چک می کنید و کاری به آن ندارید، بهتر است بدانید که بد بودن تسمه تایم هم باید دید! بنابراین بهتر است هر از چند گاهی این قطعه را بررسی کنید و از آسیب نرسیدن آن مطمئن شوید. شکستن تسمه تایم یکی از آن اتفاقاتی است که به راحتی قابل پیشگیری است، اما باید به خاطر داشته باشید که خطر جدی و خطرناکی وجود دارد!

شرکت های خودروسازی معمولاً عمر مفید تسمه تایم را در دفترچه راهنمای خودرو نشان می دهند که معمولاً بین 60000 تا 100000 کیلومتر گفته می شود. اگر مشکوک هستید که تسمه تایم شما مشکل دارد و وقت ندارید این قسمت را بررسی کنید، ب

اما تسمه تایم چیست و چگونه کار می کند؟

درس تعویض تسمه تایم تایم پراید تعویض تسمه تایم گیره شکستن تسمه تایم 405 علت آسیب تسمه تایم زمان تعویض تسمه تایم علائم تعویض تسمه تایم تعویض تسمه تایم تعمیر تسمه تایم ef7 مجله آموزشی مکانیک خودرو

ساعت چیست؟!

تسمه تایم از آن دسته وسایلی است که همه ما نامش را شنیده ایم، اما اینکه چگونه کار می کند و دقیقاً کجا استفاده می شود و چرا می شکند اگر روی آن کار نکرده باشیم، درک آن سخت است. تسمه تایم یکی از آن قطعات حیاتی و مهم در خودرو است که به طور مستقیم بر عملکرد و عملکرد موتور تأثیر می گذارد و حرکت چرخشی میل لنگ به میل سوپاپ منتقل می شود و باعث جریان میل سوپاپ یا میل بادامک می شود.

تسمه تایم به عنوان تسمه تایم نیز شناخته می شود و جنس آن اغلب از لاستیک قوی است. عملکرد تسمه به گونه ای است که با هر چرخش میل لنگ به باز و بسته شدن سوپاپ ها کمک می کند و درایو چهار زمانه می تواند کار خود را به درستی انجام دهد. تسمه تایم در قسمت داخلی خود دارای دندانه هایی است که باید در جای مناسب نصب شوند. با توجه به اینکه تسمه تایم برای تنظیم زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها عمل می کند، کوچکترین لغزش این تسمه یا تنظیم آن می تواند آسیب جدی به موتور خودرو وارد کند.

موقعیت دقیق تسمه تایم بسیار مهم است، بنابراین اگر لق شده یا آسیب دیده است، بهتر است با یک مکانیک تعویض حرفه ای مشورت کنید تا دندان ها در جای خود قرار بگیرند و به خوبی کار کنند. با این حال، در گذشته استفاده از زنجیره‌های زمانی رایج‌تر بوده است. این زنجیر جنسی فلزی از استحکام بالایی برخوردار بود و بنابراین نیازی به تعویض در فواصل طولانی نداشت.

با این حال، در دهه 1960، یک شرکت آمریکایی به نام پونتیاک برای اولین بار از تسمه تایم در صنعت خودرو استفاده کرد و همین امر باعث شد تا دیگر خودروسازان که از این ایده شگفت زده شده بودند، استقبال کنند. البته در خودروهای سنگین همچنان به جای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می شود. اما اگر زنجیر تایم بهتر و بادوام تر هستند، چرا از آنها استفاده نکنید؟ جالب است بدانید که تسمه تایم صدای کمتری ایجاد می کند و در صورت شکستن نسبت به زنجیر تایم آسیب کمتری به موتور خودرو وارد می کند; به همین دلیل، برنامه های کاربردی بیشتری وجود دارد.

بهترین تسمه تایم پژو پارس تعویض تسمه تایم پژو پارس زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس قیمت تسمه تایم پژو پارس قیمت تسمه تایم پژو پارس ایساکو تسمه تایم چیست چگونه تسمه تایم را عوض کنیم مجله خودرو

انواع تسمه تایم در خودرو

تسمه های ساعت از مواد و انواع مختلفی ساخته می شوند و بسته به نیاز خودرو و برند و کیفیت آن دارای رنج قیمتی متغیری هستند. اما از بهترین برندهای تسمه ساعت می توان به Dongil، Continental، POWERGRIP GATES، قطعات اورجینال تویوتا، دایکو، ایران خودرو (ایساکو) و کمربند اپتی (Optibelt) اشاره کرد.

اگر تصمیم دارید این کار را ارزان انجام دهید و پهنای باند کم را در معرض خطر قرار دهید، فقط در اشتباهید. گاهی اوقات هزینه کم تسمه تایم می تواند شما را متقاعد کند که برای صرفه جویی در هزینه ها از مواد غیر اصل استفاده کنید، در حالی که کیفیت نامناسب تسمه تایم می تواند باعث آسیب جدی به موتور خودرو شما شود و شما را مجبور به صرف هزینه زیادی برای تعمیر کند. خودت را تکه تکه کن

دلایل اصلی پاره شدن تسمه تایم خودرو چیست؟

تعدادی از عوامل و عادت های بد رانندگی باعث می شود تسمه تایم پاره شود و باعث اصلاح و اصلاح زودرس شود. به این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از اولین دلایل شکستگی تسمه تایم استفاده از دور موتور بالا به خصوص در دورهای بالای 4000 دور در دقیقه است. این اغلب منجر به سایش سریع قطعات خودرو، به ویژه تسمه تایم می شود.

بسیاری از رانندگان جوان عادت دارند هنگام نشستن پشت فرمون به موتور فشار زیادی وارد کنند، مخصوصاً زمانی که اصلاً نیازی به شتاب گیری نیست. در این زمان دور موتور بسیار افزایش می یابد و به محدوده قرمز می رسد که در نتیجه فشار زیادی به تسمه تایم وارد می شود. البته این فشار در کنار تسمه تایم بستر بر روی قطعات موتور تاثیر می گذارد و همچنین باعث ایجاد فشار و آسیب زیادی در رده موتور می شود. این می تواند خطرات و البته هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

  درس تعویض تسمه تایم 206 نوع 5 درس تعویض تسمه تایم پراید دنا درس تعویض تسمه تایم افکت سمند پارگی تسمه تایم همگام سازی تسمه تایم 405 دلیل برای کاهش عمر تسمه تایم. آموزش تعمیر خودرو. خودرو. آموزش مکانیکی

یکی دیگر از دلایل پارگی تسمه تایم پایان عمر مفید آن است. این قطعه و همچنین بسیاری از قطعات خودرو باید قبل از پایان عمر مفید آن تعویض شود تا از آسیب و خطری برای خودرو و سرنشینان آن جلوگیری شود. این عمر طبق گفته شرکت های خودروسازی بین 60000 تا 100000 کیلومتر است.

علاوه بر این عوامل دیگری نیز در پارگی و آسیب تسمه تایم نقش بسزایی دارند. این عوامل عبارتند از:

 • رانندگی با سرعت بالای 4000 دور در دقیقه
 • استفاده از تسمه های معیوب
 • کاسه نمدی را چرب کرده و روغن را روی تسمه تایم بریزید
 • به کمربند آسیب بزنید و تسمه را خیلی سفت کنید
 • آسیب تسمه تایم فالی
 • دنده خوب هنگام بالا و پایین رفتن
 • تسمه تایم خودرو را با مکانیک ماهر تعویض نکنید
 • عدم بازرسی و کنترل تسمه تایم در فواصل زمانی معین و حداکثر سالی یکبار
 • عدم نصب دقیق و صحیح تسمه تایم در محل خود

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای ماشین خود انجام دهید این است که پس از تعویض تسمه تایم، مسافت پیموده شده را در جایی ثبت کنید. به این ترتیب می توانید قبل از بروز مشکل جدی، برش را تعویض کنید.

البته هزینه تعویض تسمه تایم کمی بالاست پس بهتر است در هنگام خرج کردن زمان بیشتری را در جیب خود بگذرانید و صحت سایر قسمت ها مانند تسمه فرمان هیدرولیک و تهویه مطبوع، پمپ آب، واشر و کمربند ایمنی را بررسی کنید. . چون اگر مجبور به تعویض این قطعات هستید باید دوباره همان مسیر تکرار شود و بهتر است در حال حاضر در صورت امکان همزمان با باز و بسته شدن قطعات توسط مکانیک این قطعات نیز کنترل شوند.

آموزش تعویض تسمه تایم زمان پراید آموزش تعویض تسمه تایم 206 زمان تعویض تسمه تایم 206 L90 بهترین مشکل تسمه تایم پراید تسمه تایم پراید چیست زمان تعمیر تسمه پراید پژو 405 زمان تعویض تسمه تایم پراید زمان تعویض تسمه تایم پراید زمان تعویض تسمه تایم پراید زمان تعویض تسمه سمند تایم تسمه قیمت 206

چگونه بفهمیم تسمه تایم شکسته است؟

جالب است بدانید که پارگی تسمه تایم ممکن است در بدترین زمان ممکن و در بدترین شرایط ممکن رخ دهد. چرا ؟! زیرا طبق آمار، پارگی تسمه تایم در حالت عادی هنگام حرکت خودرو به خصوص در جاده اتفاق می افتد. حالا تصور کنید که در تعطیلات به شمال سفر می کنید و زمانی که ماشین شما خاموش می شود از آن لذت ببرید! و نتیجه این است که او آنقدر که باید سرگرم نیست !!

نکته دیگری که در این مرحله باید بدانید این است که اصلا شروع نکنید! البته این طبیعی است که هنگام خاموش شدن خودرو به زور استارت بزنیم اما این کار به شدت اشتباه است و می تواند آسیب زیادی به قسمت های مختلف خودرو وارد کند.

با مشاهده برخی علائم و کمی دقت می توان از پارگی و آسیب دیدگی تسمه تایم مطمئن شد و نسبت به تعویض آن اقدام کرد. با این تکنیک از صدمات میلیونی جلوگیری می کنیم و ایمن تر در جاده ها می دویم!! برای تست سلامت تسمه تایم ابتدا ماشین خود را در دنده یک قرار داده و فشار دهید. اگر ماشین در دنده بود و حرکت نمی کرد، حتما از سالم بودن تسمه مطمئن شوید. اما اگر ماشین در حال حرکت است به این معنی است که تسمه پاره شده است و باید در اسرع وقت با آمبولانس تماس بگیرید و درخواست یک یدک کش کنید.

آموزش تعویض تسمه تایم سمند ef7 تعویض تسمه تایم سمند ef7 تعویض تسمه تایم سمند ef7 صدا تسمه تایم سمند ef7 قیمت تسمه تایم سمند ef7 قیمت تعویض تسمه تایم ef7 تسمه تایم D تسمه تایم سمند EF7 D سمند EF7 تعمیرات تخصصی قطعات یدکی

آیا بعد از تعویض تسمه تایم باید نگران چیزی باشم؟

همانطور که گفته شد تسمه تایم یکی از قطعات بسیار مهم و کلیدی موتور خودرو است و در صورت عدم نصب، همگام سازی و همگام سازی صحیح آن می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. نصب تسمه تایم توسط مکانیک بی تجربه باعث بروز مشکلاتی مانند افزایش مصرف سوخت، استارت ضعیف موتور، شنیده شدن صدای اضافی در اطراف قاب تسمه تایم، کاهش محسوس شتاب و قدرت موتور و لرزش بیش از حد موتور در حین کار می شود. از دور آرام می شود

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در صورت نشتی تسمه تایم با یک مرکز خدمات مجرب، مجرب و قابل اعتماد مشورت کنید تا بتوانید به تعویض آسان و راحت این قطعه فکر کنید. البته کمک خودروی آقای امداد بسیار سریع و در همین لحظه آماده است تا در اختیار شما باشد و با تجهیزات کافی و با کیفیت این مشکل را برای شما برطرف کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا