فیلم و موزیک

داستان درختان والینور در جهان ارباب حلقه ها چیست؟

این روزها که اخبار مربوط به سریال «حلقه های قدرت» توجه ها را به خود جلب کرده و واکنش های مختلفی را در میان طرفداران آثار تالکین به همراه داشته است، بی مناسبت نیست که کمی بیشتر با دنیای حماسی ساخته شده توسط تخیل این کار آشنا شویم. نویسنده معروف با آراد نیوز همراه باشید.

در ارباب حلقه ها تالکین، طبیعت جلوه خاصی دارد و در این میان درختان جذابیتی دو چندان پیدا کرده اند. از چوب سفید گوندور گرفته تا جنگل‌های انبوه لوتلورین و البته لبه‌های سیاه جنگل، که همگی در این حماسه خارق‌العاده برجسته هستند. اما مخاطبان سه گانه های جذاب «ارباب حلقه ها» و «هابیت» فرصت آشنایی با درختان جادویی والینور را نداشتند. نمادی ماندگار از دو درخت جادویی طلایی و نقره‌ای که مدت‌ها قبل از ساخته شدن حلقه وان و شروع ماجراهای فرودو بگینز نابود شدند.

دو درخت والینور یکی از طلا و دیگری از نقره بودند، درختان باشکوهی که منبع نور و روشنایی این شهر بودند. شاید به همین دلیل پس از نابودی دو چراغ بزرگ و درخشان، این دو درخت به عنوان تنها منبع نور در آردا (زمین) شناخته شدند. اما ملکور و آنگولیانت تلاش کردند تا درختان والینور را از بین ببرند و با از بین رفتن درختان، در نهایت خورشید و ماه جایگزین آنها شدند. در زیر خالق این دو درخت و همچنین کسانی که آنها را از بین برده اند را معرفی می کنیم.

یاوانا، الهه ای که درختان والینور را خلق کرد

خالق دو درخت والینور کیست؟

درختان با آهنگی که توسط یاوانا، والارهای میوه و همه چیزهای در حال رشد خوانده می شد، ایجاد شدند. پس از اینکه ملکور دو منبع بزرگ نور را نابود کرد، آردا برای مدتی در تاریکی فرو رفت. سپس والارها به امان بازگشتند و والینور را تشکیل دادند و دو درخت از طلا و نقره برای روشنایی این سرزمین ایجاد کردند.

حتما می دانید که وقتی والارها وارد آردا شدند آن را صاف و بی جان و بدون هیچ گونه ویژگی جغرافیایی یافتند. شکل اصلی آردا که توسط والارها انتخاب شد یک قاره متقارن بود. والارها که به نور و روشنایی نیاز داشتند، نور مه آلودی را که زمین بایر را فرا گرفته بود، پیدا کردند و جمع کردند. سپس این نور را در دو لامپ بزرگ متمرکز کردند که به آنها لامپ والار می گویند. یکی «ایلوین» یا لاجوردی بود که در انتهای شمالی آردا قرار داشت و دیگری «اورمال» یا طلایی بود که در قسمت جنوبی قرار داشت. این دوره به چشمه آردا معروف است. اما با نابودی لامپ های بزرگ، جهان بار دیگر در تاریکی فرو رفت.

یاوانا به درختان والینور جان بخشید و نینا با اشک هایش آنها را آبیاری کرد تا نور والینور باشند.

سپس Yavana دو درخت را در Ezelohar، یک تپه سبز در خارج از شهر Valar احیا کرد. والمار محل سکونت اصلی والارها و مایاها است که در مرکز امان واقع شده است. اینجا بود که نینا، والار غم، این درختان رو به رشد را با اشک هایش آبیاری کرد. نام درخت طلایی “Laureline” بود و جنسیت آن زن بود، در حالی که درخت نقره “تلپریون” نام داشت و به وضوح نر بود. هر درخت به مدت هفت ساعت با طلوع/غروب خورشید همپوشانی دارد. واردا، ملکه والار، ستاره ها را با شبنمی که از برگ های این درختان جمع آوری کرد، خلق کرد. جالب اینجاست که دو درخت والینور در پس‌زمینه اولین تصویر از تیزر آمازون برای سری جدید Lord of the Rings: The Rings of Power دیده می‌شوند که باعث شد طرفداران دنیای تالکین ارزش تقریبی آن را زیر سوال ببرند. بازه زمانی سریال زیرا درختان در دوره اول زمین میانه از بین رفتند و اثری از آنها باقی نماند.

تالکین هرگز به طور مشخص از اندازه این درختان صحبت نکرد، اما از آنجایی که آنها تمام والینور را با نور خود روشن می کنند، می توان فرض کرد که آنها باید درختان بسیار بزرگی بوده باشند. منبع الهام او برای ایجاد این دو درخت، افسانه های قرون وسطایی است که ماه و خورشید را به عنوان دو درخت ذکر کرده اند. در یکی از این متون قدیمی انگلیسی قرن دوازدهم به نام شگفتی های شرق می خوانیم که اسکندر مقدونی به بهشت ​​سفر کرد و دو درخت جادویی را دید.

Ungoliant و Melkor در هنگام نابودی دو درخت Valinor

چه کسی مسئول نابودی دو درخت والینور است؟

والار فاسد ملکور و انگولانت، عنکبوت غول پیکر، مسئول نابودی دو درخت جادویی والینور بودند. ملکور که از الف ها و والار متنفر بود، سال ها نقشه می کشید تا دو چراغ بزرگ و بعداً دو درخت درخشان را نابود کند.

مقاله مرتبط

  • قدرتمندترین سلاح ها در جهان ارباب حلقه ها از عصای گندالف تا تیغ مورگول

انگولیانت، موجودی باستانی که در امان زندگی می کند، دارای قدرتی منحصر به فرد به نام “Unlight” است. شنل تیره ای بود که نور و روشنایی را جذب می کرد. در حالی که والار و الف ها یک شاهکار را جشن می گرفتند، ملکور و اونگولیانث با کمک نور به درختان نزدیک شدند. سپس ملکور با نیزه سیاه خود به هر دو درخت زد، به طوری که شیره درختان مانند جریان خون بر زمین افتاد. سپس با طمع سیری ناپذیر، از شیره درختان نوشید و نوشید تا خشک شد، در حالی که خود عنکبوت بزرگتر و بزرگتر شد.

والار و الف های والینور ناگهان دوباره خود را در میان تاریکی یافتند که ناامیدانه به دنبال نابود کردن دو درخت جادویی بودند. یاوانا سعی کرد آنها را به زندگی بازگرداند و نینا هنگام احضار آخرین گل تلپریون و لورلین فروت از اشک هایش برای آبیاری آنها استفاده کرد.

نقاشی درختان Valinor-Telprion و Lorraine

نور دو درخت چه شد؟

هنگامی که دو درخت درخشان و جادویی ناپدید شدند، نور آنها به طور کامل ناپدید نشد، بلکه از طریق منابعی که قبل و بعد از نابودی آنها ایجاد شده بود، روشن باقی ماند. بدین ترتیب والارها خورشید را از آخرین میوه لورلین و ماه را از آخرین گل تلپریون خلق کردند. خورشید یا آریان و ماه یا تیلیون نیز جنسیت درختان مربوطه خود را حفظ کردند و اینگونه است که افسانه تالکین از ضمایر مذکر یا مؤنث برای نامگذاری آنها استفاده می کند.

واضح است که آرین و تیلیون قدرت بسیار کمتری نسبت به دو درخت جادویی داشتند، اما تولد آنها مانع مهمی برای ملکور بود که به دنبال راهی برای مبارزه با الف ها و تسخیر آنها در سرزمین میانه بود.

3 جواهر پر زرق و برق و گرانبها از Silmarilla ساخته شده توسط Fëanor

سیلماریل ها

جنی به نام Noldor Fëanor توانست نور این دو درخت را در سیلماریل ها به تصویر بکشد، سه گوهر باشکوه که داشتن آنها باعث هزاران سال جنگ و خونریزی در سرزمین میانه شد. تمایل ملکور به داشتن این سه جواهر باعث شد که تصمیم بگیرد دو درخت جادویی را نابود کند.

از سه سیلماریل، دو مورد در اقیانوس و در گودال آتشین توسط نوادگان فئانور گم شدند. گوهر سوم توسط Earendil به Valinor بازگردانده شد و به یک ستاره تبدیل شد.

موهای گالادریل سرچشمه سه سیلماریل است

موهای گالادریل

در دنیای افسانه ای تالکین، داستان های زیادی در مورد موهای نقره ای و طلایی باشکوه گالادریل گفته می شود. در کتابی مانند داستان های ناتمام می خوانیم که الف ها معتقد بودند که نور دو درخت بین تارهای موهای گالادریل گیر کرده است.

مقاله مرتبط

  • گالادریل، معروف ترین الف بانوی ارباب حلقه ها کیست؟

موهای گالادریل نیز احتمالاً منبع الهامی بود که فانور را تشویق کرد تا جوهر نور دو درخت را به شکل سه گوهر درخشان سیلماریلا احیا کند. سه بار فئانور از این خانم الف خواست تا یک دسته از موهایش را به او بدهد و هر سه بار گالادریل این درخواست را رد کرد. جالب اینجاست که هزاران سال بعد وقتی دورفی به نام گیملی چنین درخواستی از او کرد، این بار گالادریل قفسه سینه او را رد نکرد و به درخواست او پاسخ داد و الف های دیگر را شگفت زده کرد.

تلپریون و لورلین در آردا

آیا آثاری از درختان والینور در آردا باقی مانده است؟

اگرچه لارولین و تلپریون مدت‌هاست که از بین رفته‌اند و مرده‌اند، اما ملکور نمی‌تواند آثار آن‌ها را در آردا کاملاً پاک کند. تلپریون فرزندانی داشت که در قرن اول، دوم و سوم به صورت درختان جادویی زندگی می کردند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گالاتیلیون سلبورن

الف های والینور این دو درخت و به خصوص تلپریون را بسیار دوست داشتند و حتی می توان گفت که آن را می پرستیدند. به دلیل این عشق عمیق، یاوانا تصمیم گرفت به آنها هدیه دهد و به این ترتیب Galatillion را ایجاد کرد. درختی شبیه به تلپریون با این تفاوت که اثری از نور درخشان آن نبود. گالاتیلیون در شهر الف‌ها به نام تیریون کاشته شد و نهال‌های زیادی از آن برداشته شد که یکی از آن‌ها در «Tol Eressa» یا جزیره‌ی تنهایی کاشته شد که پس از آن به درخت معروف «Celeborn of Aman» تبدیل شد.

Nimlot در Nome Noor نیز از یکی از نهال های Cleburne رشد کرد. پادشاهان نومنور در دوران دوم از آن مراقبت می کردند، در حالی که دیگران از درخت غافل بودند. تا اینکه سرانجام به اصرار سائورون، پادشاه نومنور، «آر فارازن» بنیانگذار نابودی این درخت شد. البته ایزیلدور موفق شد یکی از میوه های نیملوت را قبل از نابودی نجات دهد.

درختان طلایی و نقره ای تلپریون و لارولین

چهار درخت سفید گوندور

اولین درخت سفید از همان میوه nimlot که ایسیلدور نجات داده بود رشد کرد. او آن را در Minas Ithil کاشت که به Sauron افتاد و بعداً Minas Morgul شد. خوشبختانه، ایزیلدور یک نهال دیگر از درخت را با خود برد، زیرا سائورون به محض بردن میناس ایتیل، درختان دیگر را از بین برد.

ایسیلدور دومین درخت سفید را در میناس آنور کاشت که تا زمان شیوع طاعون بزرگ در اواسط عصر سوم زنده ماند. سپس نهال دیگری کاشته شد و این سومین درخت سفید به رشد خود ادامه داد تا اینکه سلسله پادشاهان نومه نور از بین رفت و جای آنها توسط رهبران گوندور گرفته شد. آنها درخت را تنها گذاشتند تا به طور نمادین نشان دهند که منتظر بازگشت پادشاه هستند.

چهارمین درخت سفید گوندور در سال به سلطنت رسیدن آراگورن شکوفا شد.

وقتی آراگورن بالاخره حق خود را پس گرفت و تاج را به دست گرفت، نهال دیگری از درخت سفید را در میندولین یافت. پس سومین درخت سفید مرده را به خانه مردگان میناس تریت یا دخمه سلطنتی برد و نهال تازه یافته را در جای آن کاشت. بنابراین چهارمین و آخرین درخت سفید گوندور در سالی که آراگورن تاجگذاری خود را برگزار کرد شکوفا شد.

درختان والینور که به هامان نور دادند

در اینجا به پایان داستان درختان شگفت‌انگیز والینور می‌رسیم که آردا را در زمان حیات خود نورانی بخشیدند و مدت‌ها پس از مرگشان نشانه‌ای از امید در دل ساکنان این سرزمین به جای گذاشتند.

آیا قبلاً داستان درختان والینور را شنیده اید؟ چه جنبه هایی از آثار تالکین تاکنون توجه شما را به خود جلب کرده است؟ آیا فکر می کنید سریال آمازون می تواند دنباله ای شایسته برای سریال های محبوبی مانند ارباب حلقه ها و هابیت باشد؟ خوشحال می شویم نظرات و دیدگاه های خود را با ما و سایر دوستان خود در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا