تکنولوژی

خودروی شاهین سایپا در بورس کالا عرضه می‌شود

خودروی شاهین سایپا امروز پس از طی مراحل طولانی به عنوان اولین خودرو، امروز به صورت آزمایشی وارد بورس کالا شد. اما باید منتظر ماند و دید که آیا نتیجه این اقدام خودروسازان موفق خواهد بود یا خیر. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

طبق برنامه اعلام شده از سوی کارکنان، این طرح با هدف شفافیت بالا در معاملات خودرو و تبدیل این محصول به کالای مصرفی اجرا می شود. در این راستا خودروهای تولید داخل باید در بورس کالا معامله شود و به راحتی و بدون واسطه به دست مردم برسد. خودرو شاهین سایپا به صورت آزمون و خطا از طریق بورس کالا عرضه می شود. اما هنوز اطلاعی در دست نیست که بعد از خودروی شاهین چه خودروهایی وارد بورس کالا می شوند.

خرید زمین در گلبهار مشهد

خودرو شاهین سایپا اولین خودرو عرضه شده در بورس کالای ایران

احمد رحیمی، مدیرعامل بورس کالای ایران، وی به بررسی آخرین جزئیات و مختصات تحویل خودرو در بورس کالا پرداخت و گفت: به عنوان مثال خودروی شاهین سایپا بر اساس مصوبات و دستورالعمل های سازمان بورس و اوراق بهادار و طی مراحل قانونی حداقل 80 درصد از تولید سالانه را تامین می کند. خودروی شاهین در بورس کالا “می شود.” رحیمی همچنین درباره مزایای این طرح گفت: در واقع با عرضه خودرو در بورس و حذف فرآیند قرعه کشی، ضرر شرکت های خودروسازی با فروش خودرو به قیمت واقعی کاهش می یابد و مصرف کننده می تواند خودروی خود را تهیه کند. می خواهد در حراج منصفانه “به قیمت نهایی بخرید.”کلا شاهین سایپا

وی افزود: اطلاعات تکمیلی از قبیل نحوه عرضه فیزیکی کالا، میزان پیش پرداخت و در نهایت اینکه چه کسانی ثبت نام می شوند از طریق بورس کالا ارائه می شود. تاریخ دقیق انتشار در اسرع وقت بعد از نوروز 1401 اعلام خواهد شد.

مدیریت عملیات عرضه بورس کالای ایران گفت: مذاکرات گسترده ای در خصوص عرضه سایر خودروها از جمله شرکت خودروسازی ایران خودرو انجام شده است. اما در حال حاضر خودروسازی سایپا پیشگام است و خودروی شاهین سایپا نمونه پذیرفته شده در طرح تحویل بورس کالا است. وی افزود: اجرای این طرح مستلزم توجه به نقاط قوت و ضعف آن پس از عرضه در بورس کالای ایران است. در صورت موفقیت، خودروهای دیگر مورد پذیرش شرکت های خودروسازی دیگر قرار خواهند گرفت».

به نظر می رسد خودروی شاهین سایپا به دلیل اختلاف قیمت پایین بین قیمت کارخانه و بازار شاید نمونه دقیق و موفقی برای مطالعه این طرح نباشد. این طرح احتمالا به کاهش قیمت های کاذب بازار در کوتاه مدت کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا