تکنولوژی

خطر سختگیرانه ترین تحریم های آمریکا هوآوی را درپی همکاری با روسیه تهدید میکند

پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های آمریکا علیه روسیه، هواوی در حمایت از فناوری همسایه شمالی خود فعال بوده است. با این حال، اکنون که روسیه با محدودیت های بسیار سخت گیرانه تری نسبت به به اصطلاح «جامعه بین المللی» مواجه است، خطر اعمال محدودیت های جدید و بسیار سخت گیرانه برای هواوی چندین برابر می شود. انتظار بیشتری در مورد این موضوع داشته باشید.

بر اساس گزارش ها منبع به گفته کارشناسان صنعت، اگر شرکت هایی مانند نوکیا و اریکسون تصمیم به قطع کامل روابط خود با روسیه بگیرند، روسیه بیش از هر زمان دیگری به حمایت چین نیاز خواهد داشت، به ویژه شرکت هایی مانند هواوی. آنها معتقدند که پس از اتفاقات اخیر، این شرکت به همراه شرکت چینی ZTE نقش کلیدی در جایگزینی زیرساخت شبکه در روسیه ایفا کردند.

واضح است که هواوی یکی از اولین ذینفعان تحریم های اعمال شده علیه روسیه پس از شروع فعالیت در اوکراین شد. به گزارش منبع و به نقل از MTS، فروش گوشی های هوشمند هواوی در دو هفته اول ماه مارس در روسیه رکورد رشد 300 درصدی را به ثبت رسانده است. از سوی دیگر، سایر برندهای چینی نیز رشد فروش با نرخ های استثنایی سه رقمی را ثبت کردند. با این حال، در همان زمان، هواوی شروع به اجرای فعالانه پروژه های تجاری جدید در روسیه کرد.

هواوی و شیائومی با تحریم های آمریکا تهدید می شوند

با این حال، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شرکت های چینی مانند هواوی و شیائومی با ادامه فروش گوشی های هوشمند و سایر لوازم الکترونیکی در این کشور، ریسک بزرگی را متحمل می شوند. اکثر محصولات آنها به طور مستقیم یا غیرمستقیم از فناوری آمریکایی استفاده می کنند تنش جدید تحویل به روسیه ممنوع است. شاید بگویید هواوی همچنان تحت تحریم های آمریکاست، اما من باید برعکس آن را بگویم در همان زمان هواوی اچ.نوز برخلاف ZTE که در واقع تحت تحریم کامل است، در آمریکا جایی برای نفس کشیدن دارد.

به گفته کارشناسان غربی، امروزه تقریبا هیچ مسیر قانونی برای صادرات فناوری به روسیه برای شرکت های چینی وجود ندارد. از نظر تئوری، این امکان وجود دارد که هواوی راهی برای تولید گوشی های هوشمند و سایر محصولات باشد بدون ابزار و نرم افزار آمریکایی. اما در حال حاضر چنین است و هنوز هم تقریباً غیرممکن است که از استفاده از نیمه هادی های ساخته شده با ابزار آمریکایی اجتناب کنیم.

هواوی این روزها سخت در تلاش است تا از وابستگی خود به تراشه های آمریکایی خلاص شود. این شرکت در تلاش است تا با به دست آوردن توانایی تولید تراشه های میانی با عملکرد قابل مقایسه با سایر رقبا، تحریم ها را برای تجارت خود دور بزند. با این حال، تنها در سال گذشته، فروش کالاهای مصرفی این شرکت 50 درصد و درآمد کل 29 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

او هواوی را به تحریم های آمریکا تهدید کرد

روسیه به فناوری چینی نیاز دارد

روسیه به فناوری چینی نیاز دارد. به خصوص پس از اینکه سامسونگ و اپل تقریبا نیمی از بازار گوشی های هوشمند روسیه را ترک کردند. از سوی دیگر، نوکیا و اریکسون از تامین تجهیزات مخابراتی خودداری کردند. بنابراین، این کشور حتی اگر بخواهد زیرساخت شبکه را در وضعیت فعلی حفظ کند، به منابع جدید نیاز دارد.

بر اساس برخی گزارش ها، هواوی و زد تی ای در حال حاضر 40 تا 60 درصد از بازار تجهیزات شبکه بی سیم روسیه را در اختیار دارند و سهم بیشتری نسبت به سایر رقبا مانند نوکیا و اریکسون دارند. علاوه بر این، امکان همکاری در بازار گوشی های هوشمند نیز منتفی نیست. اخیراً سازنده روسی BQ اعلام کرده است که به جای اندروید از سیستم عامل Harmony OS استفاده می کند. با این حال، در حال حاضر، هواوی اعلام کرده است که قصد ندارد سیستم عامل خود را در خارج از چین به اشتراک بگذارد.

در همین حال، در سکوتی ترسناک، ایالات متحده همچنان به نظارت دقیق هواوی و سایر شرکت های چینی ادامه می دهد. واشنگتن قبلا چندین مجوز صادرات را برای تامین کنندگان خارجی صادر کرده است که به آنها اجازه می دهد با هواوی تجارت کنند. اما ایالات متحده به راحتی می تواند چنین مجوزهایی را لغو کند. هواوی می گوید در حال «تحلیل کامل» تحریم های جدید است. این شرکت از اظهار نظر در مورد برنامه های روسیه خودداری کرد، زیرا خطر تحریم های شدیدتر ایالات متحده اجتناب ناپذیر است.

نطر شما چی هست؟ آیا هواوی و شیائومی از خطر تحریم های بیشتر آمریکا جان سالم به در خواهند برد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا