ساختمان

خروج املاک مدارس منحل یا تعطیل شده غیردولتی از طرح آموزشی – مجله آراد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به مصوبه اخیر کمیسیون ماده 5 در خصوص اعطای املاک به مدارس غیردولتی گفت: مدارس غیردولتی که تعطیل یا منحل شده اند از مجموعه آموزشی حذف می شوند. برنامه ریزی برای اجرای حقوق مالکان.
به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از روابط عمومی اداره کل شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با اشاره به جزئیات این مصوبه گفت: اداره کل شهرسازی و شهرسازی در راستای تسهیل و تسریع با ادامه روند رسیدگی و تصمیم گیری در خصوص املاک خصوصی که کاربری آن ها طبق طرح تفصیلی مسکونی بوده و به صورت مدارس غیرانتفاعی فعالیت می کردند و اکنون تعطیل یا منحل شده اند، طرح پیشنهادی را به کمیسیون ماده پنج ارائه کرد.
وی تصریح کرد: این پیشنهاد با توجه به اجرای مفاد ماده 32 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی غیردولتی مصوب سال 95 شورای اسلامی شهر ارائه شده و هدف آن ایجاد رویکرد واحد در تعیین هدف املاکی که در گذشته به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار می گرفتند، سازمان های مردم نهاد فعالیت آموزشی داشتند اما اکنون منحل یا تعطیل شده اند، این پیشنهاد پس از بحث و بررسی در آخرین جلسه کمیسیون ماده 5 به تصویب رسید. .
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به ماده 32 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی غیردولتی مصوب 1374 تصریح کرد: بر اساس این قانون اگر مدرسه در زمینی با با هدف آموزشی دائماً آموزشی و با اولویت مدرسه مورد استفاده قرار می گیرد و چنانچه مدرسه ای با هدف غیرآموزشی و با استفاده از تسهیلات بانکی در زمینی خریداری یا ساخته شود پس از پرداخت تسهیلات و تسویه حساب در بانک جاری، به نسبت مبلغ دریافتی تسهیلات و سهم مؤسس به مدت پنج تا ده سال به عنوان مدرسه باقی می ماند.
وی افزود: در موارد فوق چنانچه به هر دلیلی مؤسس نتواند به کار خود ادامه دهد، ملک مورد نظر به مؤسس قانونی یا مؤسسه آموزشی دیگری منتقل می شود و در صورت انحلال یا تعطیلی دائم مدرسه با با تصویب هیئت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و نظارت مرکزی، مؤسس موظف است با انتشار آگهی، فروش یا اجاره ملک را به مؤسسین واجد شرایط اطلاع دهد و در صورت عدم مراجعه مؤسس واجد شرایط برای خرید یا اجاره ملک، آموزش و پرورش می‌تواند اقدام به خرید کند. و یا ملک مورد نظر را اجاره کنند.مدرسه دولتی طبق قوانین و مقررات مربوطه در غیر این صورت شورای سیاستگذاری و نظارت مرکزی تصمیم لازم را برای تعیین وضعیت اجاره یا فروش ملک اتخاذ خواهد کرد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: همچنین طبق این قانون مدارسی که در زمینی با کاربری غیرآموزشی و بدون استفاده از تسهیلات حمایتی بانکی و دولتی خریداری یا ساخته می شوند حداقل به مدت یک سال تحصیلی به عنوان مدرسه باقی می مانند.
حمیدرضا صارمی گفت: با توجه به اینکه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز طی بررسی های چند سال گذشته به قانون فوق الذکر و تصمیمات شورای مرکزی آموزش و پرورش استناد کرده است، به نفع احقاق حق مالکیت املاک مذکور و رفتن به آن بوده است. از طریق مراحل بالا زمان زیادی می برد و گاهی باعث یخ زدن این خواص می شود. معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به منظور تسهیل و تسریع در روند رسیدگی و اعطای املاک مذکور پیشنهادی را به کمیسیون ماده پنج ارائه کرد که به تصویب این کمیسیون رسید.
وی افزود: بر اساس این تصمیم برای املاکی با اهداف آموزشی که در گذشته دارای کاربری مسکونی و حقوق مکتسبه قانونی تحت PUP بوده و مدتی به عنوان مدرسه غیردولتی مورد استفاده قرار می گرفت، طبق الگوی ایجاد شده، استعلام لازم از اداره كليه آموزشها و آموزشهاي مربوط به استفاده از تسهيلات بانكي با تعيين مهلت پاسخگويي حداكثر ظرف مدت يك ماه به نظر رئيس اداره مذكور در مفاد بندهاي «ب» و «پ» بند 32 انجام مي‌شود. قانون تأسیس و اداره مدارس غیردولتی. مصوب 1395، موضوع به کمیسیون ماده پنج شهر تهران ارجاع شود تا مراحل قانونی لازم طی شود و به این ترتیب این املاک از برنامه درسی خارج و حقوق قانونی مالکان احقاق می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا