خودرو

خراب شدن شمع موتور سیکلت چه تاثیری در عملکرد آن دارد؟

آراد: شمع موتور سیکلت به عنوان استارت در موتور، جرقه لازم را برای احتراق سوخت ایجاد می کند. بدیهی است که آسیب به شمع بر عملکرد موتور تأثیر منفی می گذارد و باعث افت نیرو می شود. به همین دلیل شمع ها قلب تپنده وسایل نقلیه محسوب می شوند.

در این مقاله با شمع موتور سیکلت، علل و علائم خرابی آن و همچنین نکاتی در مورد تعویض و نگهداری آن آشنا می شویم.

خراب شدن شمع موتور سیکلت چه تاثیری در عملکرد آن دارد؟

کاربرد شمع در موتور سیکلت

هر ماده قابل احتراق برای احتراق به یک استارتر و اکسیژن نیاز دارد. این قانون در مورد موتورهای احتراق داخلی نیز صدق می کند و باید جرقه و اکسیژن لازم برای احتراق سوخت تامین شود. شمع موتور سیکلت وظیفه ایجاد جرقه اولیه برای سوختن سوخت در موتور را بر عهده دارد. این انرژی لازم برای انفجار سوخت (بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی و غیره) را فراهم می کند.

انواع شمع موتور سیکلت

امروزه مدل های مختلفی از شمع موتور سیکلت در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. در زیر به معرفی انواع شمع موتور سیکلت می پردازیم:

1- شمع پلاتین تک و دو پلاتین

شمع تک پلاتین اولین و قدیمی ترین مدل شمع موتور سیکلت است. این شمع دارای پلاتین بوده و برای ایجاد جرقه استفاده می شود. سپس دو شمع پلاتین آمد که از هر دو پلاتین استفاده کردند تا شانس بیشتری برای روشنایی داشته باشند. شمع های دوبل پلاتین مصرف سوخت را نسبت به مدل های تک پلاتین کاهش داده و از سوختن آن جلوگیری می کنند.

2- شمع سوزنی

قطب مثبت در شمع های سوزن به شکل یک سوزن طراحی شده و باعث ایجاد جرقه خطی در سیلندر می شود. این باعث می شود موتور سریعتر بسوزد و مصرف سوخت کاهش یابد. در حال حاضر شمع های سوزنی دو دسته هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

3- شمع های ایریدیوم

این نوع شمع از فلز ایریدیوم با مقاومت حرارتی تا 4000 درجه سانتیگراد ساخته شده است. شمع های ایریدیوم در دسته شمع های سوزنی قرار می گیرند. قطب منفی این مدل نیز دارای فرورفتگی است که دقت شمع را چند برابر می کند. این شمع ها معمولاً حدود 150000 کیلومتر عمر می کنند.

4- شمع پلاتین

دسته دوم شمع های سوزنی از فلز پلاتین با مقاومت حرارتی حدود 2500 درجه سانتیگراد ساخته شده اند. بنابراین قادرند حرارت موتور را در دورهای بالای 4000 تحمل کنند و با افت ولتاژ و جرقه مواجه نشوند. عمر مفید این شمع ها حدود 100000 کیلومتر است.

خراب شدن شمع موتور سیکلت چه تاثیری در عملکرد آن دارد؟

علائم آسیب شمع موتورسیکلت

شکسته شدن شمع موتورسیکلت باعث اختلال در موتور می شود و رانندگی را دشوار می کند. اما چگونه متوجه می شوید که این قسمت خراب است؟

برای تشخیص آسیب شمع موتورسیکلت باید به موارد زیر توجه کرد:

  • جرقه در راه اندازی را ببینید
  • خرابی ناگهانی موتور
  • آتش سوزی در محفظه احتراق
  • به علائم ظاهری شمع مانند شکستگی، سوختگی، زنگ زدگی و خوردگی توجه کنید

علل و عوامل موثر در سوختن شمع موتورسیکلت

سلامت شمع موتور سیکلت به نحوه رانندگی و استفاده از موتور بستگی دارد. بنابراین عدم رعایت تعدادی از نکات باعث آسیب یا سوختن شمع می شود. در زیر با عوامل و علل موثر در خرابی قلب موتور آشنا می شویم:

1- احتراق ناقص در موتور

وقتی کلید موتور را باز می کنید، سوخت به سمت محفظه احتراق حرکت می کند. حال اگر در زمان مناسب استارت نزنید، احتمال سوختن ناقص بنزین بیشتر می شود. در نتیجه علاوه بر افزایش مصرف سوخت در موتور، با کاهش عمر شمع ها نیز مواجه هستیم. به عبارت دیگر، شروع در زمان مناسب را می توان مزیتی دانست که از شکست های بعدی جلوگیری می کند. اگر استارت زودتر از زمان برنامه ریزی شده انجام شود، بنزین به طور کامل نمی سوزد و مقداری از آن هدر می رود. تاخیر در استارت نیز منجر به تجمع گاز در سیلندر شده و فشار زیادی به شمع وارد می کند. در نتیجه زندگی او زودتر از موعد کاهش یافته و بدتر می شود.

2- قدرت و قدرت کم موتورسیکلت ها

یکی دیگر از دلایل آسیب دیدن شمع موتورسیکلت، قدرت و استحکام کم خودرو است. وقتی قدرت موتور کمتر از حد استاندارد باشد، کاربراتور در رساندن بنزین به سیلندر با سرعت صحیح دچار مشکل می شود. این باعث عدم تطابق بین مقدار بنزین و اکسیژن در هنگام روشن شدن شمع می شود. در نتیجه احتراق به درستی انجام نمی شود و قدرت کمتری نسبت به میزان بنزین مصرفی در موتور تولید می شود. همه اینها فشار زیادی به شمع وارد می کند و در اثر حرارت زیاد خم می شود و می پیچد. در چنین مواقعی تنها راه حل تنظیم کاربراتور و تعویض شمع های آسیب دیده است.

3- آسیب دیدن یک سری شمع های موتورسیکلت

سری شمع های موتورسیکلت نسبت به سایر قطعات فرسوده تر است. این امر به دلیل تماس این قطعه با سایر قسمت های موتور است که اصطکاک زیادی در آن ایجاد می کند. بدیهی است که قطعه ای که اصطکاک بیشتری را تجربه می کند زودتر از سایر قطعات خراب می شود. برای این منظور لازم است سری شمع های موتور را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کنید. / رادار GPS

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا