خودرو

خرابی واشر منیفولد هوا چه نشانه‌هایی دارد ؟

آراد; زوال شستشوی کلکتور هوا این امر می تواند تاثیرات مخربی بر پیشرانه خودرو داشته باشد. در زیر به بررسی علائم خرابی این قسمت می پردازیم.

واشر کلکتور هوا یکی از مهم ترین واشرهای موتور خودرو است. درزگیرها برای آب بندی بین قطعات محرک قرار می گیرند تا نشتی نداشته باشند و قطعات کاملا بسته شوند. واشرها می توانند از کاغذ، پلاستیک، فلز و گاهی اوقات حتی مخلوطی از این سه ماده ساخته شوند.

واشر منیفولد هوا اتصال منیفولد هوا را به سر سیلندر آب بندی می کند. در بیشتر موارد این واشر وظیفه بستن و جلوگیری از نشتی را بر عهده دارد، اما در برخی موتورها می تواند مسیر عبور مایع خنک کننده را نیز مسدود کند. اگر واشر منیفولد هوا آسیب ببیند، درایو آسیب دیده و حتی ممکن است درایو بیش از حد گرم شود. آسیب واشر منیفولد هوا معمولاً دارای علائم و نشانه هایی است که در ادامه به آنها می پردازیم.

آموزش مکانیک خودرو اطلاعات تخصصی در مورد وسایل نقلیه انواع کلکتور عیوب کلکتور تعویض کاسه نمد کلکتور دریچه ورودی هوای پراید سنسور دمای کلکتور هوا فن آوری و اطلاعات اولیه کلکتور خودرو پیکان جمع کننده دود و هوا کلکتور کلکتور ورودی سمند کلکتور هوا کلکتور پژو ایر

کاهش قدرت رانندگی و شتاب؛ مصرف سوخت را افزایش دهید

یکی از اولین و رایج‌ترین نشانه‌های آسیب به آب‌بند منیفولد هوا، کاهش راندمان و عملکرد درایو است. با افزایش عمر خودرو، آب بندی منیفولد هوا به تدریج شروع به پوسیدگی می کند. ظاهر شدن نشتی هوا در این قسمت فشار داخلی موتور را به هم می زند و بدیهی است بر عملکرد درایو تأثیر منفی می گذارد. وقوع نشت هوا باعث نقض نسبت هوا به سوخت و در نتیجه کاهش قدرت، افزایش مصرف سوخت و حتی خاموش شدن سیستم محرکه می شود.

نشت مایع خنک کننده

یکی دیگر از علائم کاسه نمد منیفولد هوا نشتی مایع خنک کننده (آب از رادیاتور) است. در برخی خودروها، واشر منیفولد هوا، مایع خنک کننده را نیز آب بندی می کند. این نشتی را می توان با استشمام بوی آب از رادیاتور یا مشاهده بخار از محفظه محرک بررسی کرد. برای بررسی کاملتر باید قسمت زیرین خودرو در پارکینگ بررسی شود. نشت آب از رادیاتور مشکلی جدی است و در صورت مشاهده باید سریعا آن را خارج کرد تا مشکلات بزرگتر و گرانتر پیش نیاید.

افزایش دمای درایو

افزایش دمای درایو یکی دیگر از نشانه‌های آسیب‌دیدگی درزگیر منیفولد هوا است. نشت مایع خنک کننده در این بخش و کاهش سطح سیال در داخل رادیاتور ممکن است باعث افزایش دمای درایو شود. گاهی اوقات نشت مایع در کلکتور وجود دارد. بنابراین، اگر سطح مایع خنک کننده کاهش یابد یا دمای درایو افزایش یابد، باید با یک متخصص مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا