ساختمان

حلقه گمشده سازمان نظام مهندسی ساختمان کجاست؟ – مجله آراد

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور معتقد است حلقه مفقوده سازمان نظام مهندسی عدم توجه کافی به تدوین برنامه راهبردی با در نظر گرفتن الزامات ذینفعان سازمان در استان ها است.

طاهره نصر چندی پیش از سوی وزیر راه و شهرسازی به عنوان هسته مرکزی نهمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور منصوب شد.

احکام منتخبان نهمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی عمران به تصویب عالی ترین مرجع وزارت راه و شهرسازی رسید و مراسم اعطای جوایز نهمین دوره با حضور رستم قاسمی برگزار شد. ، وزیر راه و شهرسازی، مسعود زریبافان به عنوان نماینده آن در برگزاری انتخابات و محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون. عمران شورای اسلامی و اقبال شکری نماینده ناظر کمیسیون سازندگی انتخابات برگزار و 32 نفر از جمله 25 نفر هسته مرکزی و 7 نفر ذخیره انتخاب شدند.

طاهره نصر از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس حکم انتصاب خود را از سوی وزیر راه و شهرسازی به عنوان عضو اصلی نهمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور دریافت کرد.

طاهره (سوها) نصر دارای مدرک دکتری شهرسازی و کارشناسی ارشد معماری و از سال 1381 عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز بوده و گهگاه در دانشگاه های دیگر نیز تدریس کرده و دارای سوابق مدیریتی و حرفه ای است.

نصر سال ها به عنوان پژوهشگر نمونه استان فارس و دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس انتخاب شد و در سال 1392 نیز به عنوان پژوهشگر نمونه محیط شهری در شورای مرکزی سازمان نظام عمران کشور انتخاب شد. و تاکنون بیش از 220 تحقیق علمی و مقاله تخصصی در نشریات تخصصی به رشته تحریر درآورده و به صورت معتبر در داخل و خارج از کشور به چاپ رسیده است.

به گزارش مجله خبری آراد، بر اساس مصاحبه آنا با نصر به مناسبت حضور و انتخاب نصر برای سومین دوره متوالی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، درباره رابطه دانش، کیفیت و نظام مهندسی ساختمان، انرژی و ساخت و ساز سبز معماری ایرانی و هویت شهری حلقه مفقوده در سازمان نظام مهندسی و … پای گفت و گو نشست که مشروح آن را در ادامه می خوانیم.

طاهره نصر

ابتدا در مورد رابطه دانش، کیفیت و نظام مهندسی عمران صحبت کنید.

انجام تحقیقات کاربردی در حوزه دانش ضروری است. لازم به ذکر است که در رویکرد دانش بنیان علم و فناوری در کنار دانش بازار قرار می گیرد. در این راستا توجه به صنایع (صنعت ساختمان یکی از صنایع محسوب می شود) بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر در این بند از جمله اهداف قانون نظام مهندسی و ساختمان، افزایش کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن انجام خدمات و ارتقای دانش فنی متخصصان ذکر شده است.

تامین عوامل رشد و ارتقای مهندسی در کشور از دیگر اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساخت و ساز عنوان شده است. بنابراین موضوع کیفیت ساخت بر اساس قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد.

بدون شک نظارت مهندسین عمران نمی تواند دور از رویکرد دانش بنیان باشد. زیرا بهره وری، آسایش و صرفه جویی مناسب در ساختمان ها و فضاهای شهری با جهت گیری در جهت کمک به مردم و حفظ و افزایش بهره وری نیروی انسانی، منابع، مواد، انرژی و سرمایه ملی همواره مورد تاکید است.

برای پرداختن به رویکرد دانش بنیان در صنعت ساخت و ساز باید به آخرین تحولات فناوری و دانش در زمینه ساخت و ساز و تامین ساختمان نیز توجه داشت و باید توجه داشت که این امر باعث ارتقای کیفیت صنعت ساختمان و مجموع صنایع مرتبط با آن و در نتیجه اقتصاد پویا را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. سازمان نظام مهندسی نیز از مزایای این اقتصاد دانش بنیان در حوزه کیفیت ساختمان بهره خواهد برد.

چه رابطه ای بین معماری ایرانی، هویت شهری و نظام مهندسی ساختمان وجود دارد؟

با توجه به توجه به حقوق شهر و شهروند، مسئله سیمای شهری مقوله ای شایسته است. شاید مشکل اصلی سیمای شهرهای امروزی این باشد که طراحان و معماران بدون رعایت ضوابط و مقررات و بدون توجه به مسائل زیبایی شناسی و منظر شهری و همچنین بدون توجه به فرهنگ شهرها، نمای ساختمان ها را طراحی می کنند. با الهام از مجلات رنگارنگ وارداتی و با استفاده از مواد رنگارنگ وارداتی چهره شهرهای امروزی ایران را مشخص می کند.

به این مقوله ها باید شرایط اقتصادی کشور و شرایط مالی شهرداری ها را اضافه کرد. بنابراین، مشکل اصلی صرفاً بی توجهی به سیمای شهری نیست. بلکه هویت منظر شهری و سایر عوامل دخیل را نادیده می گیرد. برای حفظ معماری ایرانی در طول تاریخ باید به گذشته نگاه کرد تا با عبرت گرفتن از گذشته راه را برای آینده هموار کرد. توجه به اصول معماری ایرانی می تواند به حفظ معماری بومی هر منطقه از کشور کمک کند.

استفاده از بینش، معانی، مفاهیم و فرهنگ محلی می تواند از ساخت و سازهای بیهوده و بی معنی جلوگیری کند. بنابراین می توان گفت در طراحی معماری مدرن باید به اصول معماری سنتی ایرانی توجه کرد و معیارهایی را در نظر گرفت که بینش و هویت ایرانی را نیز در نظر گرفت. ارزش هایی که به عنوان الگو در معماری سنتی ایران وجود داشت.

حلقه گمشده سازمان نظام مهندسی ساختمان کجاست؟ - مجله آراد
طاهره نصر

وظیفه نظام مهندسی ساختمان در قبال بهره برداران ساختمان و ایمنی ساختمان چیست؟

البته حمایت از مردم نه تنها به عنوان استفاده کنندگان از ساختمان ها و فضاهای شهری باید مورد توجه قرار گیرد. بلکه این موضوع برای توجه به حقوق شهروندی بسیار مهم و مهم است; بنابراین لزوم توجه به شرح وظایف مهندسی به منظور ارتقای کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن انجام آنها – که در قانون نیز به آن تصریح شده است – کاملاً بدیهی است. در این راستا تجربه مهندسان در تامین آسایش، ایمنی و امنیت افراد موثر است. این مورد همیشه در ساخت، نگهداری و تعمیر ساختمان ها مورد توجه قرار می گیرد.

حلقه مفقوده سازمان نظام مهندسی را چه می دانید؟

به نظر می رسد حلقه مفقوده سازمان نظام مهندسی را باید در عدم توجه به تدوین برنامه راهبردی با در نظر گرفتن الزامات ذینفعان داخلی و خارجی سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استان ها دانست.

این مورد می‌تواند سازمان‌ها را به سازمان‌هایی منعطف، کارآمد و هوشمند در سطح کشور تبدیل کند تا با حداقل بوروکراسی و مشارکت حداکثری مهندسین، به بالاترین رضایت‌مندی دست یابند و به اهداف مقرر در قوانین دست یابند که مهم‌ترین آن ارتقای نظام است. کیفیت ساخت و ساز در کشور با تعامل با مهندسین متخصص و سازمان های مرتبط و از سوی دیگر بتوانند مشکلات تاثیرگذار مربوط به محیط بیرونی و درونی خود را قبل از مواجهه با آنها تحقیق و شناسایی کرده و برای آنها راه حلی بیابند.

بی شک در این زمینه نباید جایگاه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان را به عنوان یک نهاد سیاسی فراموش کرد. ضرورت توجه به این موارد زمانی دوچندان می شود که این موارد در بیانات اجلاس های مختلف سازمان نظام مهندسی عمران در سال های مختلف ذکر شده باشد، البته همه موارد از یک سو توجه به بهینه سازی است. در صنعت ساختمان و از سوی دیگر توجه به حقوق ذینفعان بود. بنابراین برای توسعه ارزش ها در مهندسی، تقویت دیدگاه سازمان ها در صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی، آموزش و پژوهش در ساخت و ساز، ارتقای کیفیت ساخت و ساز با نظارت بهینه و … باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. اعضای هیات مدیره سازمان ها و اعضای شورای مرکزی.

وظیفه سازمان نظام مهندسی عمران در قبال مهندسین چیست؟

در راستای حمایت مؤثر از حقوق شهروندی، توجه به مهندسان نیز باید مورد توجه شورای مرکزی قرار گیرد. زیرا مهندسان به عنوان بخشی از جامعه شهروند هستند. بخشی از این حمایت را می‌توان در تعامل با سایر سازمان‌ها، در بازتعریف و تبیین اصول اخلاق حرفه‌ای از یک سو و از سوی دیگر هماهنگ‌سازی امور حرفه‌ی مهندسی متخصصان دانست. بنابراین زمینه های لازم برای تحقق اهداف عالی سازمان نظام مهندسی ساختمان با کمک متخصصان مهندسی مجرب قابل تحقق است.

از دیگر افتخارات ملی، طاهره نصر دریافت دومین دوره جایزه ملی دادمان به عنوان چهره ماندگار و بانوی موفق در عرصه معماری و شهرسازی کشور است که نشان دادمان را از وزیر راه و راه و شهرسازی وقت دریافت کرد. شهرسازی در سال 1395. پیش از این در سال 1394 به عنوان نویسنده بهترین کتاب معماری و شهرسازی از سوی دانشگاه های آزاد استان فارس شناخته شد و همچنین عنوان نویسنده برتر معماری و شهرسازی را در دانشگاه آزاد اسلامی دریافت کرد. پنجمین جشنواره ملی معلمان (1395).

انجمن معماران برجسته ایران در اردیبهشت 1397 به پاس زحمات و تلاش های طاهره نصر در ترویج دانش معماری و شهرسازی در کشور، رتبه ویژه پنجمین دوره جایزه کتاب معماری و شهرسازی را به طاهره نصر اعطا کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا