تکنولوژی

توییت های فعال حقوق زنان در عربستان دردسرساز شد؛ 34 سال حبس برای یک توییت!

یکی از کاربران توییتر در عربستان سعودی به دلیل بازنشر توییت های فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی و حمایت از آزادی زنان و زندانیان سیاسی به 34 سال زندان محکوم شد.

یک زن عربستانی اخیرا به دلیل بازنشر پست های فعالان حقوق زنان در توییتر و حمایت از حق رانندگی به 34 سال زندان محکوم شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، سلما الشهاب، دانشجوی دکترای دانشگاه لیدز (لیدز) انگلستان، برای گذراندن تعطیلات به عربستان سعودی بازگشت و در همین حین در ژانویه 2021 توسط ماموران دستگیر شد.

تتر نوامبر

این زن سعودی ابتدا به دلیل استفاده از شبکه‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری توییت‌های فعالان حقوق بشر که خواستار آزادی زندانیان سیاسی پادشاهی شده بودند، به دلیل اخلال در نظم عمومی و برهم زدن امنیت کشور به شش سال زندان محکوم شد.

توئیت های فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی نگران کننده شده است

این حادثه در مقاله ای در واشنگتن پست با عنوان «نگاهی دیگر به زیرساخت های وحشیانه و دیکتاتوری عربستان سعودی در زمان ولیعهد و رئیس دولت محمد بن سلمان» گزارش شده است.

علاوه بر این، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا پیشتر تأیید کرده بودند که محمد بن سلمان، معروف به MBS، مستقیماً در ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و نویسنده سعودی، که در سال 2018 در استانبول رخ داد، دست داشته است.

توئیت های فعال در مورد حقوق زنان در عربستان سعودی

گزارش ها حاکی از آن است که پس از تجدیدنظرخواهی دادستان ها از پرونده شهاب، بر اساس قوانین مربوط به جرایم سایبری و ضد تروریسم عربستان، حکم این زن افزایش یافته و به 34 سال زندان تبدیل شده است.

ابتکار آزادی، که مدافع حقوق زندانیان در خاورمیانه است، ابراز تاسف کرد که این طولانی ترین حکم شناخته شده برای یک فعال حقوق زنان در عربستان سعودی تا به امروز بوده است. در واقع، مجازات های سخت و تهدیدهای مداوم چیزی است که تقریباً همه فعالان حقوق سعودی، به ویژه آنهایی که علناً از تغییر حمایت می کنند، با آن مواجه هستند.

در ماه ژوئیه، سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی با انتقاد شدید گروه های حقوق بشری مواجه شد. البته بایدن در واکنش به این اعتراضات گفت که سفرش به عربستان سعودی برای تامین امنیت دسترسی به منابع انرژی و مسیرهای تجاری استراتژیک در منطقه ضروری است.

وی همچنین مدعی شد که در آن سفر به مقامات سعودی گفته است که MBS مسئول قتل خاشقجی بوده است. اما منابع مختلف صحت این ادعا را نپذیرفته و آن را رد کرده اند.

گزارش های دیگر همچنین حاکی از آن است که MBS به طور غیرمستقیم بخش زیادی از توییتر را از طریق صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی و صندوق سرمایه گذاری عمومی (PIF) کنترل می کند. البته توییتر تاکنون هیچ بیانیه‌ای در این خصوص منتشر نکرده است.

علاوه بر این، سایر سهامداران برجسته توییتر نیز با عربستان سعودی مرتبط هستند. به عنوان مثال، برخی از پیام های متنی فاش شده نشان می دهد که ایلان ماسک از کمک PIF برای خصوصی سازی تسلا در سال 2018 استفاده کرده است.

نظر کاربران سایت خبری آراددر مورد حکم زندان برای توئیت‌های فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری آن را به اشتراک بگذارید

منبع: theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا