خودرو

تفاوت موتور XU7P با XU7 چیست ؟

موتور xu7p چیست؟

موتور XU7 Plus در واقع نسخه بهبود یافته موتور XU7 است. ظرفیت بهینه موتور ایران خودرو نسبت به قبل افزایش یافته و مصرف سوخت کاهش یافته است. این موتور در ابتدا بر روی چهار محصول ایران خودرو نصب می شود.

موتور XU7 حدود 30 سال است که روی محصولات مختلف در خط تولید خودرو ایران نصب می شود. در ابتدا پژو 405 با این موتور وارد بازار شد. ایران خودرو نیز این موتور را روی اولین محصول ملی خود یعنی سمند نصب کرد. پژو پارس نیز با مجهز شدن به این موتور وارد بازار شد.

    تقویت موتور XU7 علل سوختگی واشر سرسیلندر XU7 معایب موتور XU7 مشخصات موتور XU7 مزایای موتور XU7 با مشخصات موتور XU7 با EF7 XU7P انواع موتور خودرو انواع موتورهای احتراق داخلی معرفی K خودروهای جدید در ایران

تفاوت بین موتورهای XU7P و XU7 چیست؟

موتور XU7 Plus از نظر طراحی جدید منیفولد ورودی و درپوش سوپاپ، طراحی متفاوتی با موتور پایه دارد. همچنین برخی از قطعات اصلی موتور از نظر طراحی جدید هستند، مانند میل بادامک، محفظه یاتاقان، میل لنگ، سرسیلندر، شاتون، چرخ ها و پیستون ها، روغن موتور، میل لنگ و اگزوز کلاچ با XU7P متفاوت است. نوع شمع و تسمه به کار رفته در این موتور نیز ارتقا یافته و عمر طولانی تری دارند. همچنین استفاده از ریل گازی و انژکتورهای CNG برای هر سیلندر از دیگر فناوری های مورد استفاده در مدل دوگانه سوز این موتور است.

مجله خودرو معرفی خودرو مشخصات پژو 405 GLX قیمت پژو 405 GLX تفاوت پژو 405 GLX و SLX پرفروش ترین خودرو در ایران پژو 405 معایب پژو 405 مشکلات موتور پژو 404 پژو 405

پارس سال در بهمن ماه 1400 با موتور جدید وارد بازار شد و با موتور XU7 اختلاف قیمت کمی دارد.

جالب اینجاست که 95 درصد قطعات موتور شبیه به هم هستند و تغییراتی که در موتور XU7P ایجاد شده است شامل تغییراتی در سیستم تهویه، خطوط سوخت، ضریب دنده و سیستم الکتریکی و رگولاتور گاز است.

مشخصات فنی موتور پژو پارس سال جدید

کد (های) کلاس خودرو

35101-35103

نوع موتور

XU7 P

حجم موتور (سی سی)

1761

حداکثر قدرت موتور (مجله آراد)

98 مجله خبری آراد در 6000 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور (Nm)

153 نیوتن متر در 3000 دور در دقیقه

درجه فشرده سازی

9.3

تعداد دریچه ها

8

نوع سوخت سازگار

بنزین بدون سرب با عدد اکتان 87 و 95

سیستم تزریق

پاشش چند نقطه ای

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)

190

شتاب صفر تا 100 (ثانیه)

11

سیستم انتقال نیرو

5 سرعت دستی

مصرف سوخت ترکیبی (Lit / 100 کیلومتر)

7.06

طول وسیله نقلیه (میلی متر)

4498

عرض خودرو (میلی متر)

1704

ارتفاع وسیله نقلیه (میلی متر)

1410

فاصله بین محور چرخ های جلو و عقب (میلی متر)

2669

وزن پهپاد با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی (کیلوگرم)

1165

ظرفیت مخزن سوخت (Lit)

470

فضای بار (روشن)

66

ضمانتنامه

2 سال یا 40000 کیلومتر (هر کدام زودتر بیاید)

موتور XU7 Plus را بشناسید

موتور XU7 Plus در واقع نسخه بهبود یافته موتور XU7 است. قابلیت های این موتور نسبت به قبل افزایش یافته و در ابتدا این موتور بر روی چهار محصول ایران خودرو نصب خواهد شد.

تفاوت در موتور XU7P اس XU7 :

موتور XU7 Plus از نظر طراحی جدید ورودی هوای چند طرفه و کاپوت ظاهری متفاوت با موتور پایه دارد.حلقه ها و شمع ها، روغن موتور، اگزوز میل لنگ و کلاچ در XU7P به غیر از XU7. نوع شمع و تسمه به کار رفته در این موتور نیز ارتقا یافته و عمر طولانی تری دارند. همچنین استفاده از سوخت چند جهته و پاشش گاز برای هر سیلندر از دیگر فناوری های مورد استفاده در مدل دوگانه سوز این موتور است.

تنظیمات انجام شده برای افزایش عمر آب بندی صندلی موتور XU7 به علاوه

موتور XU7P از آب بند بستری مشابه موتور دوگانه سوز XU7 استفاده می کند که کیفیت بهتری دارد. همچنین در این موتور سیستم خنک کننده جدیدی طراحی و ساخته شده است و با اضافه شدن منبع انبساط مجزا، تهویه سیستم خنک کننده مانند موتورهای TU5 و EF7 به صورت خودکار انجام می شود.

قدرت موتور را افزایش دهید XU7 به علاوه

قدرت و گشتاور این موتور ده درصد افزایش یافته است. به عنوان مثال سرعت موتور در 120 کیلومتر در ساعت حدود 500 دور در دقیقه کمتر از موتور قبلی است این کاهش سرعت باعث کاهش میرایی و همچنین کاهش نفوذ صدای موتور به داخل کابین می شود. طراحی محفظه احتراق جدید XU7P نسبت به موتور XU7 بهبود یافته است و نسبت تراکم موتور از 9.3 به 10.5 افزایش یافته است.

دیسک و صفحه کلاچ به دلیل افزایش قدرت و گشتاور بزرگتر شده اند که نه تنها عملکرد را بهبود می بخشد بلکه باعث دوام بیشتر آن می شود. شتاب خودروهای صفر تا 100 پارس با موتور مذکور نسبت به قبل حدود یک ثانیه کاهش یافته و طبق آزمایشات انجام شده در شرایط استاندارد به رقمی در حدود 12.5 ثانیه رسیده است.

میانگین قدرت موتور XU7 حدود 65 کیلو وات است. این رقم در موتور XU7 Plus 72 کیلووات است. حداکثر قدرت موتور XU7 در 6000 دور در دقیقه و موتور XU7 Plus در 5500 دور در دقیقه می رسد. موتور XU7 دارای گشتاوری در حدود 133 نیوتن متر در 3000 دور در دقیقه و XU7P دارای گشتاور 146 نیوتن متر در 4200 دور در دقیقه است.

موتور XU7 Plus را می توان موتوری کارآمدتر و به روزتر از XU7 توصیف کرد. تکنولوژی موتور XU7 متعلق به 30 سال گذشته است. اما با استفاده از تکنیک های جدید، موتور بهبود یافته است. قدرت نسخه بنزینی موتور XU7P نیز به دلیل افزایش ضریب تراکم نسبت به XU7 بهبود یافته است.

این موتور مشابه موتور هشت سوپاپ XU7 است.

صدای موتور عوض میشه XU7 به علاوه

رستم مهرزاد: دور آرام موتور در مقایسه با موتور اصلی حدود 150 دور در دقیقه کاهش می یابد و دور دور دور موتور 700 دور در دقیقه است. موتورهای XU7 و XU7P در دورهای پایین سطح صدای یکسانی دارند، اما در دورهای بالاتر موتور XU7P به دلیل حداکثر سرعت پایین تر از موتور پایه، سطح صدای کمتری نسبت به موتور پایه دارد.

موتور بهبود یافته با استاندارد اروپایی پنج

این موتور دارای سطح استاندارد آلایندگی اروپا 5 بوده و مجوزهای آن نیز از سازمان محیط زیست و استاندارد ایران اخذ شده است.

موتور XU7 Plus با آرم ایران خودرو

یک موتور XU7P با نشان ایران خودرو بر روی محصولات نصب خواهد شد. این موتور متعلق به ایران خودرو است. 95 درصد از قطعات این موتور در داخل ساخته شده است.

تغییرات ECU در موتور XU7 به علاوه

سخت افزار ECU در موتور XU7 Plus شبیه به XU7 پایه است. در این طرح نرم افزار ECU تغییر کرده و چیدمان آن برای نسخه های بنزینی و دوگانه سوز متفاوت است.

در آینده یک چوک موتور الکتریکی نصب کنید XU7P

درست مانند موتور XU7 با چوک مکانیکی، موتور XU7P نیز چنین است. در آینده برای نصب کروز کنترل، یک چوک برقی نیز روی این موتور نصب خواهد شد.

گیربکس موتور XU7P

در گیربکس موتور، ضریب دنده نهایی تغییر یافته و سبک تر می شود. سایر نسبت های موجود در گیربکس مشابه XU7 است. شخصیت گیربکس شبیه به گیربکس پژو 405 است.

نصب موتور XUP در وسایل نقلیه مختلف

این موتور روی خودروهای پژو 405، پژو پارس و سمند نصب خواهد شد. نسخه تک مشعل موتور XU7 پلاس روی خودروهای پژو پارس و سمند و نسخه دو مشعل روی پژو 405 و پژو پارس نصب می شود. موتور XU7P فقط برای استفاده تاکسی روی پژو 405 نصب می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا