تکنولوژی

تفاوت سیاه چاله و کرم چاله در چیست؟

27 ژانویه 1401 6:05 ب.ظ.

سیاهچاله ها و کرم ها برخی از هیجان انگیزترین پدیده های کیهانی هستند که تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده اند. اما تفاوت سیاهچاله و کرمچاله چیست؟

اگرچه سیاهچاله ها و کرم ها سال ها در ذهن دانشمندان بوده و شباهت هایی با هم دارند، اما تفاوت های این دو بسیار زیاد است. برای جزئیات بیشتر مجله خبری آرادرا دنبال کنید.

تفاوت بین سیاهچاله ها و سفیدها؛ نابودگر و ناجی

تفاوت سیاهچاله ها و کرم ها

اول از همه، دانشمندان مطمئن هستند که سیاهچاله وجود دارد و حتی آن را مشاهده کرده اند. اما از سوی دیگر، کرم چاله ها هنوز یک مفهوم نظری باقی مانده اند و تاکنون هیچکس نتوانسته است آنها را پیدا کند.

یک سیاهچاله زمانی ایجاد می شود که ستاره ای فرو می ریزد و می میرد. در واقع وقتی سوخت ستاره تمام می شود، جرم آن به سمت هسته جریان می یابد و سپس افزایش شدید گرانش منجر به فروپاشی هسته و تشکیل ابرنواختر می شود. آنچه از این رویداد باقی می ماند یک سیاهچاله است.

در اینجا ما با نقطه ای به نام تکینگی روبرو هستیم که در آن جرم در فضای بسیار کمی فشرده می شود و درک ما از فضا-زمان با این موضوع مطابقت ندارد. هنگامی که یک سیاهچاله پایدار می شود، نیروی گرانشی زیادی روی اجرام اطراف خود خواهد داشت که حتی نور نیز نمی تواند از آن فرار کند.

تفاوت سیاهچاله ها و کرم ها

درک اندازه یک سیاهچاله دشوار است. در واقع، اندازه سوراخ چندان مهم نیست و بیشتر جرمی که نگه می دارد بسیار مهم است. به گفته ناسا، کوچکترین سیاهچاله در جهان به اندازه یک اتم است. اما جرمی معادل یک کوه بزرگ وجود دارد.

از سوی دیگر سیاهچاله هایی به نام ماکرو جرم وجود دارد. این سیاهچاله ها می توانند به اندازه یک توپ بزرگ باشند و جرمی معادل بیش از یک میلیون خورشید داشته باشند. دانشمندان متقاعد شده اند که یک سیاهچاله بزرگ در مرکز هر کهکشان وجود دارد. سیاهچاله عظیم کهکشان راه شیری رنگین کمان (Sagittarius A) نیز نامیده می شود.

فضا-زمان را خم کنید و میانبر ایجاد کنید

تفاوت سیاهچاله ها و کرم ها

سیاهچاله ها و کرم ها تفاوت اساسی دیگری دارند. اگرچه سیاهچاله به بن‌بستی به نام تکینگی منتهی می‌شود، اما کرم‌چاله از نظر تئوری پلی بین دو نقطه در فضا-زمان است. ممکن است فکر کنید با یک مفهوم علمی طرف هستید، اما حتی خود دانشمندان هم مطمئن نیستند که چیزی به نام کرم چاله وجود دارد. با این حال، در سال های اخیر، کرم چاله ها به عنوان راهی برای سفر به کهکشان های دور در بسیاری از کتاب ها و فیلم های هنری مورد استفاده قرار گرفته اند.

تفاوت سیاهچاله ها و کرم ها

اما داستان کرم چاله از کجا شروع شد؟ در سال 1915، اینشتین نظریه نسبیت عام را ارائه کرد. یک سال بعد، فیزیکدان اتریشی، لودویگ فلام، مفهوم سفیدچاله را با ارائه راه حلی برای معادلات اینشتین توسعه داد. سفیدچاله در مقابل سیاهچاله قرار دارد و در آن زمان به سمت عقب حرکت می کند.

پس از یک دهه تلاش، انیشتین گفت که اجسام بزرگ می توانند بافت فضا-زمان را خم کنند. نتیجه این اختلال نیز گرانش خواهد بود. با همکاری روزن، انیشتین پیشنهاد کرد که ممکن است مراحلی بین فضا و زمان وجود داشته باشد. این پل ها می توانند فواصل بسیار طولانی بین دو نقطه را طی کنند و در نتیجه سفر فضایی بین آنها را ممکن می سازند. این میانبر نجات دهنده در نهایت به کرم چاله معروف شد.

تفاوت سیاهچاله ها و کرم ها

سیاهچاله همه چیز را جذب می کند و هرگز آنها را رها نمی کند. اما کرم‌چاله‌ها متفاوت هستند و می‌توانند یک سفینه فضایی را از مکانی به مکان دیگر (احتمالاً در زمان و جهان‌های دیگر) منتقل کنند. البته اکنون باید یک کرم چاله پیدا کنیم و سپس صحت نظریه انیشتین را ثابت کنیم تا بعداً بتوانیم در مورد امکان سفر بین ستاره ای صحبت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا