ساختمان

بهترین ایده های طراحی خانه باغ روستایی

برای آن که بهترین طراحی خانه باغ روستایی را داشته و متناسب با آن بتوانید از فضای موجود بهترین بهره برداری را داشته باشید، لازم است که پیش از هر چیزی شناخت مناسبی نسبت به ساختار یک خانه باغ روستایی داشته و به همان تناسب مراحل طراحی و اجرا را پیش ببرید. در این مطلب با ما همراه شده و در این خصوص اطلاعات کامل به دست بیاورید.

در طراحی یک خانه باغ روستایی باید به مولفه های مختلفی توجه داشت که همه این موارد در ترکیب کنار یکدیگر، در نهایت طرح اصلی را ایجاد کرده و بهترین ساختار قابل بهره برداری به عنوان یک خانه و در عین حال فضای سبز را در تلفیق با هم ارائه می کنند.

طراحی ویلای روستایی و خانه ویلایی روستیک

جغرافیای منطقه ای

یکی از نخستین مولفه هایی که باید به طور تخصصی و جدی به آن پرداخته شود، وضعیت جغرافیایی منطقه ای است که قرار خواهد بود خانه باغ روستایی در آن طراحی و ایجاد شود. این موضوع نه تنها در انتخاب گل و گیاهانی که قرار است در این منطقه کاشته شده و مورد پرورش قرار بگیرند، موثر خواهد بود؛ بلکه در نهایت در ساختار و طراحی کلی خانه باغ نیز به صورت مستقیم تاثیر می گذارد. به طور مثال بسته به این که وضعیت آب و هوایی منطقه گرم و خشک یا مرطوب و شرجی باشد، مصالح انتخابی برای ساخت خانه باغ و همین طور نحوه طراحی ساختار آن، کاملا متفاوت خواهد بود.

به همین شکل شرایط آب و هوایی بر پوشش گیاهی نیز تاثیر گذاشته و انتخاب ها می تواند مطابق با آن کاملا متفاوت باشد.

مدل خانه های باغ روستایی

بررسی وضعیت زمین

اگر قرار است طراحی خانه باغ ویلایی در یک زمین صاف صورت بگیرد، المان های طراحی کاملا استاندارد پیش رفته و می توان گفت که با شرایط و وضعیت ساده تری نیز روبرو هستیم. اما در حالتی که زمین شیب های معمولی تا تند داشته باشد، طراحی و ساخت خانه باغ وارد یک مرحله چالشی دیگر شده و باید حتما با در نظر گرفتن میزان و درجه شیب، شرایط ساختمان نیز مطابق با آن سازگار شود. در نظر داشته باشید که در اکثر زمین های روستایی با میزانی از شیب زمین روبرو هستیم و از این روی حتما باید کار طراحی خانه باغ روستایی را به دست افراد و تیم هایی بسپارید که در این حوزه دارای مهارت و دانش کافی بوده و ساختمان و محوطه اطراف آن را درست مطابق با استانداردهای ساخت ویلا یا خانه باغ روی زمین های شیب دار، طراحی می کنند.

عکس خانه باغ

نکته: به همان اندازه که فاز طراحی خانه باغ روستایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، باید برای مرحله اجرا نیز وسواس کافی به خرج داده و دقت داشته باشید که همه چیز مطابق با طرح و پلان اولیه پیش برود.

ارائه پلان سه بعدی طراحی خانه باغ روستایی

در ساختار و فرمول جدید طراحی ویلا، ساختمان، خانه باغ و حتی محوطه فضای سبز، از تکنیک ارائه پلان اولیه سه بعدی استفاده می شود. این کمک خواهد کرد تا بتوان به بهترین شکل همه ی جزئیات در خصوص یک بنای ساختمانی یا محوطه فضای سبز و هر دو را بررسی کرده و در صورتی که نیاز باشد، تغییرات لازم را در آن اعمال کرد. در طراحی خانه باغ های روستایی، پرداختن به سبک های سنتی و حفظ ماهیت روستایی بنا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید دقت داشته باشید که سادگی و عدم به کار بردن ساختارهای پیچیده در چنین فضایی حتما رعایت شود.

چیزی که در ساخت یک خانه باغ روستایی می خواهیم، حفظ زندگی در تعامل مستقیم با طبیعت است و باید مرزبندی های فضای بین ساختمان و فضای سبز آن، به شکلی هنرمندانه برداشته شود.

طراحی خانه باغ کوچک
طراحی خانه باغ کوچک

خانه باغ ها معمولا یک طبقه یا حداکثر دو طبقه ساخته شده و در مرکزیت یا یکی از بخش های کناری فضای باغ قراردارند. استفاده از ردیف سه تایی یا چهارتایی پله برای وارد شدن به بخش اصلی ساختمان می تواند زیبایی و کاربری بهتری به چنین فضایی ببخشد.

ساختار مکعبی در طراحی خانه باغ روستایی

یکی از محبوب ترین و در عین حال رایج ترین ساختارهایی که برای طراحی خانه باغ های روستایی از آن استفاده می شود، ساختار مکعبی می باشد. این ساختار با داشتن بار تاریخی در گره با سبک معماری معاصر، می تواند یک نمای جذاب بیرونی از خانه باغ به وجود آورده و داخل آن را نیز به شکلی ساده و در عین حال خودمانی و دوست داشتنی، کاربردی سازد.

طراحی خانه روستایی ایرانی

طراحی مدرن خانه باغ روستایی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که همیشه سبک های طراحی مدرن را ترجیح می دهید، باید گفت که در خصوص ایجاد و ساخت یک خانه باغ، کمی مایوس خواهید شد. روح طراحی و ساخت خانه باغ ها با فضاهای سنتی همراه بوده و مدرنیزه کردن آن ها، کمی دوری از اصل و هویت اصلی بنا و محوطه آن خواهد بود.

نتیجه گیری

در بالا به ارائه توضیحاتی بنیادین در خصوص طراحی خانه باغ روستایی پرداختیم و این که چطور باید مراحل اجرای آن را از پیش در فاز طراحی برنامه ریزی کرد. شما اگر تصمیم به ساخت یک خانه باغ کوچک و در عین حال زیبا و امروزی داشته باشید، از چه سبک و تکنیک هایی برای طراحی و پیاده سازی آن استفاده می کنید؟ این موارد را با ما به اشتراک بگذارید. مشتاق دنبال کردن نظرات شما هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا