تکنولوژی

بنزین سوپر با معمولی چه فرقی دارد و هر کدام برای چه خودروهایی مناسب است؟

30 سپتامبر 1401 در 2:51 ب.ظ

سوال مهمی که صاحبان خودرو از خود می پرسند این است که تفاوت بنزین سوپر با بنزین معمولی چیست و کدام یک برای خودروی ما مناسب است. با ما بمان.

هر خودرویی برای راه اندازی و حرکت به سوخت نیاز دارد. همانطور که انسان برای فعالیت های روزانه خود به انواع مختلفی از پروتئین نیاز دارد، خودروها نیز از گاز یا بنزین یا ترکیبی از این دو استفاده می کنند. البته امروزه بازار خودروهای برقی رونق گرفته و می توان از سوختی به نام سوخت الکتریکی صحبت کرد.

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست و چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

وقتی وارد پمپ بنزین می شوید اولین سوالی که مسئول آن پمپ از شما می پرسد این است: بنزین معمولی یا سوپر؟ به احتمال زیاد پاسخ شما بنزین معمولی خواهد بود. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که تفاوت بین بنزین سوپر و معمولی چیست؟ فوق العاده بهتره یا عادی؟ با ما بمان.

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست؟

اگر همیشه باک خودروی خود را با بنزین معمولی پر می کنید، توصیه می کنیم مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید؛ زیرا قصد داریم تفاوت های این دو نوع سوخت را توضیح دهیم و مزیت های هر کدام را بررسی کنیم.

برای سنجش کیفیت بنزین، کارشناسان به عدد اکتان آن نگاه می کنند. عدد اکتان بالاتر نشان می دهد که با بنزینی با کیفیت بالاتر روبرو هستیم. تنها تفاوتی که در مورد دو نوع بنزین معمولی و سوپر می توان ذکر کرد عدد اکتان در کنار آنهاست. عدد اکتان بنزین معمولی در ایران 87 است و رنگ آن صورتی مایل به قرمز خواهد بود.

از طرفی اکتان بنزین سوپر 95 است و رنگ آن سفید و سبز خواهد بود. از مزایایی که برای این نوع بنزین ذکر شده است می توان به احتراق بهینه خودرو، کاهش مصرف سوخت و کاهش صدای بالای خودرو اشاره کرد. علاوه بر این، سوپر بنزین به لطف مواد افزودنی موجود به محیط زیست کمک می کند. اما آیا واقعا بنزین سوپر سوخت بهتری برای خودروهاست؟

آیا همه چیزهایی که گفتیم برای ماشین مفید است؟ البته در این زمینه باید به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید و ببینید موتور آن با چه نوع سوختی سازگار است. به عنوان مثال اکثر خودروهای لوکس وارداتی مجهز به موتورهای دقیق و حساس هستند و نیاز به استفاده از بنزین با کیفیت دارند و اگر بنزینی نباشند موتورهای فوق العاده آنها دچار مشکل می شود.

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست؟

بنزین معمولی ارزان تر از سوپر است

گفتیم که سوپر بنزین نسبت به بنزین معمولی یک سری افزودنی دارد که باعث می شود عدد اکتان آن بیشتر شود و مزایای بیشتری برای آن در نظر گرفته شود. افزودنی های بیشتر نه تنها کیفیت بنزین را افزایش می دهد، بلکه باعث ناپایداری آن می شود و در نتیجه جایگاه داران علاقه چندانی به عرضه آن ندارند. دلیل گرانی این بنزین به صرفه نبودن آن است.

همچنین، قیمت بالای سوپر بنزین باعث می شود که اکثر دارندگان خودرو بنزین معمولی را انتخاب کنند زیرا ارزان تر است. به همین دلیل است که در اکثر پمپ بنزین ها یک یا دو نازل سوپر بنزین نصب شده است. از طرفی اکثر جایگاه ها دارای تعداد زیادی پمپ بنزین معمولی هستند.

بنزین فوق العاده و عملکرد بهتر ماشین

بنزین با اکتان بالاتر باعث می شود بنزین سریعتر بسوزد و با این حساب، بنزین سوپر سریعتر از بنزین معمولی می سوزد و باعث ایجاد دردسر کمتری برای موتور و اجزای آن می شود. آهسته سوختن بنزین در درازمدت رسوباتی را در پیستون ها ایجاد می کند و منجر به سوختن خشن، روغن سوزی و پوسیدگی سوپاپ می شود.

همچنین سوختن سریع بنزین باعث می شود شمع ها سریعتر از حد ممکن بسوزند. در نتیجه شعله های آتش به تمام قسمت های موتور سرایت کرده و باعث تشکیل سریع چرخه پیستون می شود. نتیجه همه این اتفاقات قدرت انفجاری بیشتر، افزایش شتاب خودرو و بهبود سرعت و عملکرد است.

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست؟

کاهش مصرف سوخت با سوپر بنزین؟

پیش از این در مجله خبری آرادبه لزوم استفاده از بنزین با اکتان بالا اشاره کردیم. به گفته کارشناسان خودرو، وقتی موتور غذای بی کیفیت دریافت می کند، بیشتر از قبل گرسنه می شود و بنزین بیشتری مصرف می کند. در این میان، سوخت باکیفیت باعث افزایش راندمان سوخت و در نتیجه مصرف سوخت کمتر می شود. همچنین یکی دیگر از دلایلی که باعث کاهش یا افزایش مصرف سوخت می شود، تفاوت یورو 4 و یورو 5 است.

سازوکار بنزین با کیفیت که باعث کاهش مصرف سوخت می شود چیست؟ از آنجایی که بنزین معمولی ناخالصی های بیشتری نسبت به بنزین سوپر دارد، زودتر انژکتور را آلوده می کند و در دراز مدت مصرف سوخت بیشتری را به همراه دارد. همچنین بنزین با اکتان کمتر شمع ها را خیلی سریع خراب می کند.

کاهش آلودگی هوا با سوپر بنزین

باید بدانید که عامل اصلی آلودگی هوا در شهرهای بزرگی مانند تهران تردد بیش از حد خودروها است. همچنین احتمالاً دود سیاه یا بنفش آبی را دیده اید که از لوله اگزوز برخی خودروها خارج می شود. بسته به نوع سوختی که خودروی شما استفاده می کند، می تواند تاثیر زیادی بر آلودگی هوا داشته باشد.

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست؟

گفتیم بنزین هایی مثل سوپر به دلیل عدد اکتان بالا بهتر و سریعتر می سوزند و سیستم سوخت رسانی هم اصلا مشکلی ندارد. اگر موتور بتواند بنزین را به خوبی به انرژی جنبشی یا مکانیکی تبدیل کند، آلاینده های کمتری را وارد شهرها می کند. بنابراین با انتخاب سوخت بهتر می توان به آلودگی یا پاکیزگی شهر کمک کرد.

دلیل دیگری که نمی توان آن را به عنوان اصلی بیان کرد، بلکه باید بیان کرد، قانون عرضه و تقاضای اقتصاد است. فرض کنید یک محصول ارزان است. در این صورت تقاضا برای آن زیاد است و افراد بیشتری آن محصول را خریداری می کنند، در حالی که اگر قیمت همان کالا افزایش یابد، مقدار تقاضا برای خرید آن کاهش می یابد.

بنزین سوپر نیز نسبت به بنزین معمولی گرانتر است و تقاضا برای استفاده از آن کمتر خواهد بود. بنابراین اگر همه خودروهای سطح شهر بخواهند از بنزین فوق العاده استفاده کنند ترجیح می دهند خودروی خود را در پارکینگ منزل خود نگه دارند و با وسایل نقلیه دیگر رفت و آمد کنند تا هزینه مصرف سوخت آنها کاهش یابد.

آخرین کلمه

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست؟

این توصیه را از ما بگیرید و اگر به دفترچه راهنمای خود دسترسی دارید، حتماً آن را بخوانید تا از نوع صحیح سوخت خودروی خود مطلع شوید. حتی اگر به این نوت بوک دسترسی ندارید، می توانید آن را در اینترنت پیدا کنید یا از دوستان خود دریافت کنید.

اگر در دفترچه راهنما گفته شده که عدد اکتان بنزین ماشین شما باید بالای 90 باشد باید از بنزین سوپر استفاده کنید وگرنه همان بنزین شما را راه اندازی می کند. شرکت های خودروسازی موتورهای خود را به گونه ای طراحی می کنند که برای نوع خاصی از بنزین مناسب باشد و اگر به این توصیه توجه نکنیم، پس از مدتی دچار مشکلات فنی در خودرو خواهیم شد. از چه نوع سوختی برای ماشین خود استفاده می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا