خودرو

برای خودرو روغن موتور سنتتیک بهتر است یا نیمه سنتتیک ؟

روغن موتور مصنوعی بهتر است یا نیمه سنتتیک برای خودرو؟

آراد: انتخاب صحیح روغن موتور خودرو می تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد و طول عمر قطعات مختلف خودرو داشته باشد. در این میان، بسیاری از افراد استفاده از روغن های مصنوعی را توصیه می کنند.

آدرس سرویس در تهران روغن موتور سرامیکی چیست؟  روغن موتور نانو چیست؟  آموزش تعویض روغن.  آموزش تعویض روغن پژو 206 انتخاب روغن موتور.  انواع روغن موتور.  بهترین روغن موتور ماشین.

روغن موتورهای مصنوعی و نیمه سنتتیک چیست؟

روغن موتور مانند خون در رگ‌های موتور جریان می‌یابد که باعث روانکاری موتور و کاهش اصطکاک یا سایش قطعات می‌شود. امروزه با پیشرفت صنعت انواع روغن موتور تولید می شود که به همین دلیل شناخت انواع روغن موتور اهمیت زیادی دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم به ارائه انواع روغن موتورهای مصنوعی و نیمه سنتتیک بپردازیم.

روغن مصنوعی از نفت خام به دست می آید که کاملاً متفاوت از روغن موتورهای معدنی فرآوری می شود. تفاوت در روش فرآوری انواع روغن موتور، تفاوت عملکرد و کاربرد آنها را مشخص می کند. تمام روغن های مصنوعی تصفیه شده و خالص هستند که برای موتورهای خودروهای مدرن مناسب است. به لطف روغن خالص موتورهای مصنوعی، عملکرد بهتری دارند و راحت تر بین قطعات موتور حرکت می کنند. روغن‌های مصنوعی یا مصنوعی معمولاً در خودروهای مدرن با موتورهای توربوشارژ استفاده می‌شوند، زیرا موتورهای توربوشارژر در دمای بالاتر از موتورهای استاندارد کار می‌کنند. روغن موتور مصنوعی برای خودروهایی که دائما در حال حرکت هستند و دائما در حال حرکت و توقف هستند مناسب است. همچنین بهتر است در فصول گرم و سرد برای خودروهای سنگین و خودروها از روغن مصنوعی استفاده شود.

روغن موتور مصنوعی چه مزایایی دارد؟

روغن موتور مناسب پراید روغن موتور مناسب بنز E200 روغن موتور مناسب تندر 90 روغن موتور مناسب پژو 206 روغن موتور مناسب پژو 405 راه های کاهش مصرف سوخت پراید راه های کاهش مصرف سوخت سمند کاهش مصرف سوخت پژو 405 آموزش تعمیرات خودرو آموزش مجله چنل برای من آموزش مکانیک مکانیک

ناخالصی کمتری نسبت به روغن های معدنی
مصرف سوخت را کاهش دهید
جلوگیری از سایش قطعات خودرو
خواص روغن موتور را حفظ می کند و نیاز به تعویض کمتری دارد
مقاومت حرارتی بالا
عمر روغن موتور را افزایش می دهد و نسبت به روغن های معدنی مقرون به صرفه تر است

روغن نیمه سنتتیک چیست؟

واشر پراید ساینا سیلینگ تیبا 2 واشر خودرو جدید واشر خودرو پس از تعمیر موتور بهترین روش برای واشر خودرو تازه پژو 405 واشر دنا ef7 گسکت

روغن نیمه سنتتیک ترکیبی از روغن های مصنوعی و معدنی است که ویژگی های بهتری نسبت به روغن موتور معدنی و بهره وری کمتری نسبت به روغن موتور مصنوعی دارد. روغن های نیمه سنتتیک جیب شما را دوست دارند زیرا به صرفه هستند و برخی از خواص روغن های مصنوعی را دارند.

روغن موتور نیمه سنتتیک چه ویژگی هایی دارد؟

ارزانتر از روغن مصنوعی و گرانتر از روغن معدنی
مخلوطی از روغن موتور مصنوعی و معدنی
عملکرد بهتر نسبت به روغن موتور معدنی

روغن معدنی چیست؟

روغن های موتور معدنی قدیمی ترین روغن های تولید شده در پالایش نفت خام هستند. برای تولید روغن معدنی، نفت خام را تقطیر و تجزیه می کنند تا نفت به دست آید. این کار بدون تغییر مولکول هیدروکربن روغن انجام می شود. امروزه در موتورهای قدیمی و کلاسیک از روغن های معدنی استفاده می شود زیرا ویسکوزیته روغن موتورهای مصنوعی کم است و باعث نشتی در موتور می شود.

روغن موتور معدنی چه خواصی دارد؟

ارزان و قیمت پایین
باید در کوتاه مدت تغییر کند
دمای موتور و دمای بالا کاهش نمی یابد
مناسب برای موتور ماشین های قدیمی

تفاوت روغن موتور معدنی با روغن مصنوعی سنتتیک و نیمه سنتتیک روغن موتور مصنوعی چیست؟  روغن موتور نیمه سنتتیک بهران بهتر است یا روغن نیمه سنتتیک چیست؟  مزایای روغن موتور سنتتیک مشخصات موتور روغن موتور نیمه سنتتیک

تفاوت بین روغن موتور مصنوعی و معدنی چیست؟

روغن موتور مصنوعی بهتر از روغن موتور معدنی عمل می کند و در برابر دماهای بالا مقاومت بیشتری دارد. یکی دیگر از تفاوت های عمده روغن موتورهای مصنوعی و معدنی، کیفیت و عملکرد روغن های مصنوعی است که عملکرد طولانی مدت بسیار خوبی دارند و باید بعداً تعویض شوند. ویژگی مشترک روغن موتورهای مصنوعی و معدنی این است که هر دو تا 5 سال پس از بسته بندی در کارخانه قابل استفاده و فروش هستند.

آیا می توان از روغن موتور نیمه سنتتیک به جای روغن موتور مصنوعی استفاده کرد؟

کارشناسان این صنعت همواره تاکید کرده اند که همیشه از یک نوع روغن موتور استفاده کنید. یعنی اگر تا به حال از روغن مصنوعی برای ماشین خود استفاده کرده اید، بهتر است همیشه از روغن موتور مصنوعی استفاده کنید. اما اگر به جای روغن موتور مصنوعی از روغن موتور نیمه سنتتیک استفاده کنید، این مشکل فوری برای موتور ایجاد نمی کند، اما در دراز مدت باعث کاهش عملکرد موتور و محافظت کمتر از موتور می شود. بنابراین اگر متخصص شما با روغن موتور مصنوعی آشنایی دارد، همیشه از روغن مصنوعی استفاده کنید تا به موتور آسیبی وارد نشود. درعوض اگر قبلا از روغن موتور نیمه سنتتیک استفاده کرده اید، استفاده از روغن موتور مصنوعی مشکلی در موتور ایجاد نمی کند و از موتور فنر محافظت می کند.
در این بخش قیمت انواع روغن موتور شامل: توتال، ایرانول، بهران پیشتاز، بیزول، آترود، آدینول، اسپیدی، الگانس، MPM، ایساکو، سوپر پاپا، قطار، …

آیا می توان از ترکیب روغن موتورهای مصنوعی و نیمه سنتتیک استفاده کرد؟

خیر، ترکیب انواع روغن موتور توصیه نمی شود. بهتر است از روغنی که سازنده موتور مشخص کرده استفاده کنید تا مشکلی برای موتور ایجاد نشود. اما اگر در شرایطی بوده اید که تنها گزینه پیش روی شما بوده است، ترکیب روغن های مصنوعی و نیمه سنتتیک مشکلی ندارد، زیرا بهتر است روغن آن تمام شود و به موتور آسیب جدی وارد شود. اما باید هر چه زودتر روغن موتور را تعویض کنید و از روغن موتور مناسب استفاده کنید.

کدام روغن موتور عمر بیشتری دارد؟

عمر روغن موتور یکی از شاخص های ارزیابی کیفیت روغن موتور است. با افزایش عمر باتری، در هزینه صرفه جویی می کنید. روغن موتورهای سنتتیک قیمت بیشتری نسبت به روغن های نیمه سنتتیک و معدنی دارند، اما به دلیل دوام مناسب و مقرون به صرفه هستند. اگرچه برای خرید روغن موتور مصنوعی هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد، اما بعداً باید روغن موتور را تعویض کنید. روغن موتور معدنی کمترین عمر را دارد که در ابتدا هزینه کمتری برای آن پرداخت می کنید اما پس از مدت کوتاهی خاصیت خود را از دست می دهد و مجبور به تعویض روغن هستید. روغن موتور نیمه سنتتیک از نظر قیمت و کیفیت متوسط ​​است. یعنی قیمت آن زیاد یا کم نباشد و خاصیت خود را زود از دست ندهد.

چه زمانی روغن موتور را تعویض کنیم؟

اکثر خودروسازان توصیه می کنند روغن موتور را سالی یک بار تعویض کنید. اما زمان تعویض روغن موتور نیز به عملکرد موتور و نوع روغن موتور بستگی دارد. هرچه عملکرد موتور بالاتر باشد، سریعتر باید روغن موتور را در فواصل کوتاه تری تعویض کنید.

روغن موتور مصنوعی بهتر است یا نیمه سنتتیک برای خودرو؟

منبع: دلگرم کننده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا