تکنولوژی

با این ترفند ساده سرعت آغاز به کار (بوت شدن) ویندوز 10 را افزایش دهید

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

اگرچه راه‌های مختلفی برای افزایش سرعت راه‌اندازی یا بوت ویندوز 10 وجود دارد که قبلاً به چند مورد اشاره کردیم، اما یکی از ساده‌ترین ترفندها کاهش تعداد برنامه‌هایی است که هنگام راه‌اندازی رایانه‌تان اجرا می‌شوند. در واقع، هرچه کامپیوتر شما در هنگام راه اندازی به برنامه های کمتری نیاز داشته باشد، زمان کمتری برای آماده سازی آن نیاز دارد.

اگر رایانه شما برای مدت نسبتاً طولانی از ویندوز 10 استفاده می کند و از آن زمان تاکنون برنامه های زیادی را روی سیستم خود نصب کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که ویندوز به سرعت قبل بوت نمی شود. اگر چنین است، حتماً تا پایان این مقاله به مجله آرادبپیوندید، زیرا به شما آموزش می‌دهیم که چگونه برنامه‌های اضافی را که بعداً سیستم را بوت می‌کنند غیرفعال کنید.

از اجرای برنامه های غیر ضروری و سنگین در ابتدای ویندوز 10 خودداری کنید

برای جلوگیری از شروع برنامه‌های غیرضروری در اوایل ویندوز 10، باید مراحل زیر را قدم به قدم دنبال کنید:

1- روی دکمه Start در گوشه سمت چپ پایین صفحه کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده روی Task Manager کلیک کنید. البته برای راه اندازی Task Manager نیز می توانید روی قسمت خالی نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه مناسب را انتخاب کنید.

افزایش سرعت راه اندازی ویندوز 10

2. برای باز کردن گزینه های پیشرفته تر روی More Details کلیک کنید.

3. اکنون به تب Startup بروید تا لیستی از برنامه ها و فرآیندهایی که هنگام راه اندازی ویندوز در حال اجرا هستند را مشاهده کنید.

4. این لیست را با دقت مرور کنید و برنامه هایی را که فکر نمی کنید هنگام راه اندازی ویندوز به آن نیاز دارید انتخاب کنید.

افزایش سرعت راه اندازی ویندوز 10

5. برای غیرفعال کردن هر برنامه کافیست روی نام آن راست کلیک کرده و گزینه Deactivate را انتخاب کنید. البته غیرفعال کردن یک برنامه به سادگی به این معنی است که با شروع ویندوز کار نمی کند و هر زمان که بخواهید می توانید آن را به صورت دستی اجرا کنید.

پس از غیرفعال کردن برنامه های مورد نظر، یک بار کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

چگونه بفهمیم کدام برنامه را غیرفعال کنیم؟

اگر یک کاربر حرفه ای ویندوز نیستید، احتمالاً از خود می پرسید که چگونه برنامه هایی را که مورد نیاز نیستند از لیست بالا شناسایی کنید؟ خوشبختانه، Windows Task Manager می تواند در این زمینه به شما کمک کند و همچنین اطلاعات خوبی در مورد برنامه های ذکر شده دارد. دارم شروع میکنم فراهم کند.

عملکرد راه اندازی و استفاده از CPU دو معیار مفیدی هستند که باید در نظر گرفته شوند. اولی به شما می گوید که یک برنامه چقدر بر زمان بوت شدن سیستم تأثیر می گذارد و دومی به شما می گوید که چه مقدار از حیاتی ترین منبع سیستم برنامه، یعنی CPU است.

افزایش سرعت راه اندازی ویندوز 10

برنامه هایی با وضعیت تأثیر در هنگام راه اندازی High یا Medium بیشترین تأثیر منفی را بر روی زمان بوت ویندوز دارند و هر چه میزان استفاده از CPU بیشتر باشد، تأثیر منفی شدیدتر است. بنابراین با کمک این دو عامل مهم می توانید سخت ترین برنامه ها را شناسایی کنید و با غیرفعال کردن آنها در لیست راه اندازی، تجربه ویندوز بهتر و سریع تری خواهید داشت.

ویندوز را سریعتر از همیشه دریافت کنید

هنگامی که برنامه های سنگین را غیرفعال کنید، کامپیوتر شما به محض روشن شدن تقریباً آماده راه اندازی خواهد بود و این سرعت بالا شما را شگفت زده خواهد کرد، به خصوص اگر از SSD استفاده کنید. به طور کلی تقریبا هیچ خطری برای دستکاری لیست راه اندازی وجود ندارد و حتی اگر یک برنامه محبوب را غیرفعال کنید، می توانید هر زمان که بخواهید آن را به صورت دستی اجرا کنید و نیازی به راه اندازی آن از ابتدای ویندوز نیست.

آقای بلیط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا