ساختمان

باید مالیات کاهش یابد نه اینکه مردم را بتکانید! – مجله آراد

محمد طبیبیان گفت: اگر دولت می خواهد سیاست معقولی اتخاذ کند باید میزان مالیات دریافتی شهروندان را کاهش دهد. زیرا مردم قدرت کافی برای پرداخت هزینه های اضافی را ندارند.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از اصلاح نیوز؛ محمد طبیبیان درباره وضعیت اقتصادی و افزایش تورم در کشور گفت: ابزار معمول کشورها برای کنترل سطح تورم کنترل نقدینگی در اقتصاد است نه چیز دیگر. در کشور ما به دلیل ارتباط تنگاتنگ بین فرآیندهای بودجه ای و مالی و ایجاد نقدینگی، به نظر من ابتدا باید انضباط بودجه ای برقرار شود. دولت ها به طور مستمر از طریق بانک مرکزی و سیستم بانکی پول ایجاد می کنند و آن را برای مقاصد مختلف خرج می کنند، این تنها محدود به بودجه نیست و زمینه و سوخت تورم را فراهم می کند.

گفت: اما مشکل فقط تورم نیست. همچنین با کاهش تولید ملی و فرسایش سرمایه های جامعه، کاهش سرمایه گذاری جدید، مهاجرت نیروی کار و افزایش فقر مواجه هستیم. کاهش تورم به معنای رفع این مشکلات نیست و برای حل این مشکلات اقدامات متفاوت و جدی لازم است.

طبیبیان افزود: اما متأسفانه تیم رهبری همانند تیم دولت قبل اقدامات دیگری را برای جلوگیری از راهکارهای موثر کاهش هزینه ها انجام می دهد که بارزترین آن افزایش درآمدهای جیبی مردم از طریق افزایش بار مالیاتی است تا از کاهش اساسی هزینه ها جلوگیری شود. اجتناب از تجدید ساختار نظم مالی، شامل نظم و انضباط بودجه و هزینه در بخش دولتی است. به نظر می رسد که صاحبان قدرت واقعاً اهمیتی نمی دهند که پول از جیب مردم صرف بودجه ناکارآمد و کم درآمد می شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: تاکنون شاهد بوده ایم که یکی از اعضای دولت مانند بازیکنی بود که با هدفی طولانی مدت تاثیر منفی ایجاد کرد. به نظر می رسد یکی دو نفر دیگر در ترکیب او هستند که سعی می کنند برای تیم خودشان گل بزنند. در شرایطی که درآمد و معیشت مردم رو به کاهش است، در هر چارچوب تصمیم گیری منطقی باید از بار مالیاتی کاسته شود، نه اینکه مردم را به طرق مختلف تکان داد و نرخ ها را افزایش داد.

وی ادامه داد: بدون شک شرایط اقتصادی را نمی توان به شکلی که آقایان به دست گرفته اند، بهبود بخشید. بلکه برعکس باید توجه داشت که از اقداماتی که موجب تشدید رکود اقتصاد می شود خودداری شود. از جمله اینکه اگر دولت بخواهد سیاست معقولی اتخاذ کند باید میزان مالیات دریافتی شهروندان را کاهش دهد. زیرا مردم قدرت کافی برای پرداخت هزینه های اضافی را ندارند.

این کارشناس اقتصادی گفت: برای بهبود معیشت مردم اصل بر افزایش تولید ملی است. وقتی تولید ملی و درآمد مردم روز به روز در حال کاهش است، افزایش بار مالیاتی سیاست بسیار اشتباهی است، اما شاهدیم اقداماتی برای افزایش نرخ مالیات و میزان آن انجام می شود. مثال دیگر مالیاتی به نام مالیات بر ارزش افزوده است. که مالیات بر ارزش افزوده نیست، بلکه مالیاتی است که بر جریان مالی بخش خصوصی اعمال می شود. این روش اگرچه تقصیر این دولت نیست و قانون آن مربوط به دولت های گذشته است، اما همچنان در حال اجراست و عامل موثری در تخلیه اقتصاد به نفع دولت است و در این وضعیت نامناسب اقتصادی، نیش آن خواهد بود. قابل توجه تر ما نباید فراموش کنیم که این کنش ها واکنش های اجتماعی را در بر می گیرند. بنابراین به طور خلاصه اگر بخواهند اصلاحات پولی انجام دهند اصلاح بودجه ارجحیت دارد و اگر قصد اصلاح بودجه را دارند باید با ساماندهی و کاهش بودجه برخی نهادهای حاکمیتی گشایش هایی ایجاد کنند تا فشار بر عموم مردم وارد شود. مردم کمی بیشتر است

وی همچنین درباره لزوم رونق اقتصادی در کشور گفت: ضرورت ایجاد رونق اقتصادی در شرایط فعلی بهبود روابط خارجی کشور و بهبود روابطمان با کشورهای غربی است. در اینجا بحث منافع ملی اولویت دارد و اظهارنظرهای سیاسی بدون در نظر گرفتن این منافع کارساز نخواهد بود.

و اضافه کرد: در قرن نوزدهم نخست وزیر انگلیس حرفی زد که مدام نقل می شود، آن هم کار عاقلانه ای بود. او گفت که اعلیحضرت دولت ملکه نه دوستان دائمی دارد و نه دشمنان دائمی، فقط منافع دائمی دارد. باید توجه داشت که هیچ دولتی در جهان نه دوست دائمی و نه دشمن دائمی کشور دیگری نیست. بنابراین تنها منافع ملی تنظیم کننده منطقی روابط ما با جهان است. ما نیازمند دسترسی به بازار کالا و خدمات و فناوری روز و ارتباط با بانک های دنیا هستیم. حالا هر چقدر که بخواهیم شعار بدهیم و احساسات را به نمایش بگذاریم، نمی توانیم این نیاز اساسی را انکار کنیم و انکار کنیم که این گوشه به گلوگاهی سرنوشت ساز تبدیل شده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: برخی می گویند نمی خواهند با غرب رابطه داشته باشند، اگر بخواهیم بر اساس معیارهای عینی نگاه کنیم باید بدانند که وابستگی به شرق در گذشته گرانتر و کمتر مفید بوده است. چون خودشان وابسته به اقتصاد غرب هستند. بنابراین این نوع رویکردها از ابتدا اشتباه بوده و نتیجه ای برای ما نداشته است.

وی گفت: اگر رویکرد منافع ملی در نظر گرفته شود، می توان روابط سازنده با شرق و غرب را پیگیری کرد. اگر تخم‌هایمان را در یک سبد بگذاریم، سبد شکننده‌ای می‌شود، چه غربی و چه شرقی.

طبیبیان تاکید کرد: باید پارادایم کارکردی را انتخاب کنیم تا نظام اقتصادی در چارچوب خود ساماندهی شود و ابهامات برطرف شود.

وی در ادامه با ارائه راهکاری ملموس برای برون رفت از شرایط کنونی تصریح کرد: اقتصاد ما در این لحظه مانند بیماری است که برای ادامه حیات، بهبود و تقویت وضعیت خود در مراحل بعدی نیاز مبرم به دارو دارد. به نظر من آن علاج اقتصاد کنونی احیای برجام است. تنها با احیای این قرارداد، مسئولان می توانند از مزایای اقتصادی آن برای بهبود وضعیت استفاده کنند. زیرا حتی اگر آقایان موافقت کنند که وارد حوزه اصلاحات پولی یا بودجه ای شوند، این دو مقوله هم زمان بر است و مدتی طول می کشد تا آثار آنها را ببینیم.

طبیبیان در پایان درباره آنچه دولت رئیس جمهور آن را جراحی اقتصادی نامید، گفت: نمی دانم اوضاع داخلی دولت چگونه است اما هنوز مشخص نشده که تئوری و برنامه دولت در این زمینه چیست. برداشت من از این اقدام دولت این است که آنها بیکار شده اند و مشکلات بازوی آنها را پیچانده است و چون فرآیندهای کنترل و نظارت دیگر کار نمی کند، آن را “جراحی اقتصادی” نامیده اند. چون نمی‌خواستند یارانه‌ها را آن‌طور حذف کنند و قرار بود قیمت‌گذاری نسخه‌ای را ادامه دهند. بنابراین، اگر واقعاً به فکر جراحی اقتصادی هستند، باید برنامه خاص آن را در معرض چالش و بحث اجتماعی قرار دهند تا بفهمند چه خبر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا