ساختمان

بالاخره میانگین قیمت هر متر خانه در شهر تهران چقدر است؟ – مجله آراد

در آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای میانگین قیمت هر مترمربع مسکن 3 میلیون تومان تفاوت وجود دارد.

امروز بانک مرکزی گزارش داد که در تیرماه امسال متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در تهران 41.7 میلیون تومان بوده است. در حالی که روز گذشته مرکز آمار این عدد را 44.8 میلیون تومان اعلام کرد.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از ایسنا، بانک مرکزی از اواخر دهه 80 گزارش ماهانه ای از توسعه بازار مسکن تهران ارائه می کند. مرکز آمار نیز به صورت فصلی اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در تهران را منتشر می کند. مرکز آمار از ابتدای سال جاری گزارش های ماهانه شاخص قیمت آپارتمان در تهران را به آمار فصلی خود اضافه کرده است.

آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی و مرکز آمار با یکدیگر متفاوت است. امروز بانک مرکزی از توسعه بازار مسکن در تهران در تیرماه 1401 خبر داد که میانگین قیمت هر مترمربع خانه در تهران 41 میلیون و 700 هزار تومان است. در حالی که روز گذشته مرکز آمار این عدد را 44.8 میلیون تومان اعلام کرد.

سامانه املاک مبنای به دست آوردن اطلاعاتی از بازار مسکن در تهران است که هم مرکز آمار و هم بانک مرکزی از آن استفاده می کنند، اما ظاهراً نمونه مرکز آمار بر اساس روش لذت جویانه است که میانگین موزون را محاسبه می کند. یعنی قیمت های بالاتر تاثیر بیشتری بر میانگین موزون دارد. در حالی که بانک مرکزی میانگین کلی را ارائه می دهد. به این ترتیب که تمامی معاملات را محاسبه کرده، آنها را بر عدد تقسیم کرده و میانگین قیمت را ارائه می کند.

برخی از کارشناسان که معتقدند روش مرکز آمار علمی تر و به روزتر است، می گویند محاسبه آمار بر اساس میانگین وزنی نسبت به روش میانگین گیری معمولی دقیق تر است. در روش وزنی برای هر مجموعه از معاملات یک شاخص تعیین می شود و آمار نهایی با این شاخص اندازه گیری می شود.

اگرچه بنا به وظایف ذاتی آن مرجع رسمی ارائه آمار مرکز آمار است، اما گزارش های بانک مرکزی که به صورت کلی و متعارف ارائه می شود، قابل اعتراض نیست. زیرا شاخص هر دو مرکز بر اساس داده های دقیق بررسی و منتشر می شود.

اختلاف بیش از سه میلیون تومانی شاخص قیمت بانک مرکزی با قیمت هر متر مسکن مرکز آمار در تهران می تواند موجب سردرگمی فعالان، فعالان بازار مسکن و خریداران مسکن شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا