خودرو

این 9 کمپانی چینی آماده تسخیر بازار جهانی خودرو هستند | مجله آراد

خودروسازان چینی
خودروسازان چینی

چینی ها در سال های اخیر افزایش بسیار زیادی در کیفیت و کمیت داشته اند، اما اگر نگاه دقیق تری به آمار تولید چین بیندازید، بسیار شگفت زده خواهید شد.

فهرست

  • 9- گروه GAC
  • 8- BYD
  • 7- دانگ فنگ
  • 6- FAW
  • 5- چری
  • 4- روانی
  • 3- دیوار بزرگ
  • 2- جیلی
  • 1- چانگان

چین کشوری است که به نظر می رسد در دنیای دیگری قرار دارد و با سایر کشورها کاملاً متفاوت است. این کشور از نظر فرهنگی، سیاسی و به ویژه اقتصادی با دیگر کشورهای توسعه یافته غرب متفاوت است. این تفاوت را می توان به وضوح در صنایع و به خصوص در صنعت خودروسازی چین مشاهده کرد. چین دارای بزرگترین بازار خودرو در جهان است و تعداد زیادی برند تولید کننده خودرو است که اکثر آنها در سایر نقاط جهان موجود نیستند. با توجه به جمعیت زیاد، تقاضای بسیار بالایی در بازار چین وجود دارد، خودروسازان در چین تمرکز اولیه خود را به تامین نیازهای بازار داخلی معطوف کرده اند. با این حال، آمار صادرات چین سال به سال در حال افزایش است و دیر یا زود شاهد گسترش محصولات آنها در سراسر جهان خواهیم بود. در این مقاله به معرفی 9 شرکت قدرتمند چینی می پردازیم که در سال های اخیر بیشترین عرضه را داشته اند و پیش بینی می شود در آینده سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص دهند.

9- گروه GAC

گروه گاک
گروه گاک

در سال 2021، این گروه 450000 دستگاه را تحت برندهای Geck به فروش خواهد رساند. ترامپ و یون ثبت می کند. اکثر این خودروها در کلاس شاسی بلند یا کراس اوور بودند و فروش محدود خودروهای سدان و تمام الکتریکی نیز به ثبت رسید. علاوه بر این، شرکت Geck در قراردادهای سرمایه گذاری مشترک با میتسوبیشی، تویوتا، هوندا و آتلانتیس ماشین می سازد. در حال حاضر توسعه محصولات این گروه به آمریکا و اروپا نرسیده است، اما این شرکت سرمایه گذاری زیادی با تویوتا در زمینه تولید خودروهای برقی انجام می دهد و به زودی باید منتظر الکترونیک مدرن این خودروساز باشیم.

8- BYD

BYD
BYD

BYD به عنوان یک تولید کننده خودرو در سال 2003 با خرید Qinchuan تاسیس شد. این شرکت یکی از پیشروترین تولید کنندگان باتری های لیتیوم یونی در جهان است. BYD در سال گذشته 740000 دستگاه خودرو فروخت که مهمترین و موفق ترین محصولات آن BYD Tong، BYD Han، BYD Dolphin و BYD Seal می باشد. در حال حاضر مدل تانگ این خودروساز در برخی از کشورهای اروپایی به فروش می رسد و در خاورمیانه و آمریکای جنوبی نیز برند نسبتا خوبی دارد.

7- دانگ فنگ

دانگ فنگ
دانگ فنگ

دانگ فنگ یکی از آبجوسازهای چینی است که به دلیل حضور گسترده محصولاتش در ایران نامش را زیاد شنیده اید. این خودروساز یکی از بزرگترین برندهای چین و همه برندها را دارد دانگ فنگ، ونوچیا، فنگ دو.آئولوس، تقویت و Voyah جزو برندهای دانگ فنگ هستند. این خودروساز هوندا، نیسان، که و پژو سیتروئن در سایت های خود نیز تولید می کند. در سال 2021، گروه خودروسازی 762000 دستگاه فروخته که حدود 23 درصد بیشتر از سال 2019 و حدود 13 درصد بیشتر از سال 2020 است. این خودروساز با حضور محدود در بازار اروپا با برخی از مدل های خود شروع به کار کرد، اما قدرت این شرکت خودروهای سبک سنگین و تجاری می باشد.

6- FAW

FAW
FAW

در سال 1953 شرکت FAW، به عنوان قدیمی ترین تولید کننده خودرو در چین تاسیس شده است. این خودروساز نقشی کلیدی در تاریخ خودروسازی چین ایفا کرده است و اکنون یکی از تولیدکنندگان پیشرو در چین است. سال گذشته، فروش 810000 دستگاهی برای FAW ثبت شد که شامل کامیون های جیفانگ، خودروهای Bestion و محصولات لوکس هونگچی می شود. ماشین رسمی دولت چین در حال حاضر هونچی L5 و این نشان یکی از سلاح های قدرتمند FAW است. شرکت فاو تویوتاجنرال موتورز و گروه فولکس واگن یک قرارداد سرمایه گذاری مشترک وجود دارد و اخیرا با هونگچی E-HS9 به بازار نروژ می آید.

5- چری

بیا دیگه
بیا دیگه

بیا دیگه در مقایسه با خودروهایی مانند FAW، تاریخچه کوتاهی دارد و در سال 1997 تاسیس شد. تمرکز این خودروساز بر روی خودروها، کراس اوورها و خودروهای تجاری است. اگرچه آنها زودتر از رقبای خود در سال 2001 صادرات خود را آغاز کردند، اما این خودروساز همچنان سهم کمی از بازارهای توسعه یافته را در اختیار دارد. اما در بازارهای نوظهور شاهد سهم قابل توجهی برای چری هستیم. به عنوان مثال، به لطف خط تولید خود در برزیل و مصر، این خودروساز در سال گذشته تولید بالایی را در هر دو کشور به ثبت رساند. در سال 2021، چری 962000 خودرو با برندهای اکسید، کری، جتور و چری به فروش رساند و سهم زیادی از بازارهای هدف خود داشت. این شرکت در سال های اخیر تلاش کرده است تا به بازارهای آمریکا و اروپا راه پیدا کند که به نظر می رسد در سال های آینده نیز این امر محقق شود.

4- روانی

ذهنی
ذهنی

ذهنی این یکی از مهم ترین برندهای خودرو در چین است و همواره یکی از قدرتمندترین برندهای چین محسوب می شود. این شرکت متعلق است من هستم (موریس گاراژ) و برندهای دیگر مانند روو ،ماکسوس و لیفان وجود دارد. در سال 2021، فروش 1.11 میلیون واحد روانی به ثبت رسید که شامل راه اندازی MG در اروپا می شود. علاوه بر این فروش ها، PSYC قراردادهای همکاری تولید مشترک با جنرال موتورز، فولکس واگن و ایویکو ایناهاش. در این میان مهمترین محصول این شرکت در بحث فروش خودروی مینی وولینگ است که با همکاری جنرال موتورز تولید شده و پرفروش ترین برق در بازار چین است.

جالب است بدانید که برند MG با بیشترین عرضه چینی در اروپا در جایگاه دوم قرار دارد و فروش 53100 دستگاهی در سال 2021 برای MG در قاره سبز به ثبت رسیده است. این یعنی 80 درصد عرضه بیشتر از سایر چینی ها (به جز جیلی) در اروپا و این نشان دهنده قدرت برندهای MG و Psych است.

3- دیوار بزرگ

دیوار چین
دیوار چین

دیوار چین این یکی از شرکت های خصوصی در چین است که در سراسر جهان به دلیل شاسی بلند خود شناخته شده است. خودروهای این شرکت با نشان هاوال، مخزن، WEY ،اکنون و دیوار بزرگ تحویل داده شد. اگرچه بیشتر 1.28 میلیون دیوار بزرگ فروخته شده در سال 2021 در چین خواهد بود، اما ماجراجویی های این برند در اروپا آغاز شده است و آنها می خواهند به طور خاص با آرم ORA وارد بازار قاره سبز شوند. برند استراتژیک گریت وال هاوال است که در بازارهای استرالیا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه حضور دارد و شاسی بلندهای این برند در سال های اخیر کیفیت قابل قبولی را ارائه کرده است.

2- جیلی

ژله
ژله

جیلی مشهورترین تولیدکننده خودرو در چین برای دارایی خود است ولوو و با ذخایر قابل توجهی دایملر اگرچه جیلی دومین خودروساز بزرگ چینی از نظر فروش در سال 2021 است، اما همه می دانیم که جیلی کیفیت متمایز محصولات خود را ارائه می دهد. این خودروساز در سال 1997 شروع به کار کرد و با سرمایه گذاری های بزرگ توانست بر ولوو سوئد پیروز شود. پروتون مالزی و نیلوفر آبی خرید انگلستان. یکی از برندهای استراتژیک جیلی، لینک و شرکت در حال حاضر تحویل نسبتا خوبی در هلند و ایتالیا و همچنین مارک های مدرن مانند زیکر، گچ و هندسه آنها همچنین بخش هایی از گروه جیلی هستند.

1- چانگان

چانگان
چانگان

طی سال گذشته، چانگان با فروش 2.3 میلیون دستگاه، بیشترین عرضه را در چین دارد و در رتبه اول فروش قرار دارد. چانگان به صورت سالانه 15 درصد رشد کرد که پیش بینی می شود امسال نیز ادامه داشته باشد. در سال های اخیر، نام تجاری محبوب اوشان توانست بازار خوبی در چین و سایر بازارهای هدف داشته باشد. این خودروساز در چین با آب کم عمق و مزدا او یک قرارداد سرمایه گذاری مشترک تولید محور دارد و جالب است بدانید که فروش سالانه چانگان اکنون بیشتر از مزدای ژاپن است. بابا در هند.

در این مطلب به معرفی پرفروش ترین خودروسازان چینی در سال 2021 پرداخته ایم و جزئیات فروش و زیرمجموعه های این شرکت ها را در عکس های بالا مشاهده می کنید. در حال حاضر چینی ها هنوز راه زیادی برای رسیدن به سطح اول تولید خودرو در جهان دارند، اما پیشرفت آنها بسیار سریع است. با این فروش و ظرفیت بالای تولید و سرمایه گذاری، انتظار می رود چینی ها در آینده نزدیک بازار جهانی را تصاحب کنند، زیرا تولید چین به یک یا دو شرکت محدود نمی شود و در این مقاله 9 شرکت را فهرست می کنیم. معرفی کردیم که هر کدام در آینده حرفی برای گفتن دارند.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری مجله آراد

منبع: Motor1

آخرین اخبار و ویدیوهای خودرو را در کانال های تلگرام، آیگپ و اینستاگرام مجله خبری آراددنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا