تکنولوژی

اینتل به طور اتفاقی مشخصات پردازنده‌های نسل سیزدهمی Raptor Lake را فاش کرد!

اگرچه فاصله زیادی با معرفی رسمی پردازنده های جدید اینتل نداریم، اما این شرکت به طور اتفاقی مشخصات پردازنده های نسل سیزدهم Raptor Lake را فاش کرد.

اینتل در یک رویداد ظاهرا تصادفی، مشخصات فنی سه پردازنده سری رپترلیک فاش کرده است این مشخصات شایعه قبلی را تایید می کند که مدل پرچمدار این محصولات ۲۴ هسته ای و فرکانس ۵.۴ گیگاهرتز دارد.

گروه ها آرون

بیشتر بخوانید: سری کارت های گرافیک Arc اینتل معرفی شد

مشخصات پردازنده های نسل سیزدهم رپتور لیک

انگار اینتل ناخواسته، مشخصات فنی سری Rapterlik نسل سیزدهم این اتفاق در حالی رخ می دهد که همین یک روز پیش خبر رسیدن پردازنده های رپتورلیک به فرکانس 6 گیگاهرتز منتشر شد. همانطور که قبلاً مشخص است ، مشخصات پردازنده های اینتل Core i5-13600K و Core i7-13700K و Core i9-13900K پست شد و به سرعت حذف شد

این اطلاعات در وبسایت شعبه کانادایی اینتل منتشر شده و کاربران توییتر در فضای مجازی از این صفحه اسکرین شات گرفته اند.

اینتل به طور تصادفی مشخصات پردازنده های نسل سیزدهم رپتور لیک را فاش کرد!

با توجه به این مشخصات، پردازنده قدرتمند و پرچمدار Core i9-13900K به 24 هسته و 32 رشته مجهز شده است. هسته های اصلی پرقدرت در این پردازنده به حداکثر فرکانس 5.4 گیگاهرتز می رسند. مدل Core i7-13700K از 16 هسته و 24 رشته استفاده می کند و دارای هسته های پرقدرت با فرکانس 5.3 گیگاهرتز است و در نهایت پردازنده Core i5-13600K از 14 هسته و 20 رشته استفاده می کند و فرکانس 5.1 گیگاهرتز را در توان بالا ارائه می کند. هسته ها

اینتل از نسل دوازدهم خود پردازنده ها در طراحی محصولات خود از ترکیب دو نوع هسته پرمصرف و هسته کم مصرف استفاده می کنند که شباهت زیادی به معماری لوگو دارد. این معماری مصرف انرژی را بهینه می کند و مزایای پردازشی زیادی را به همراه دارد.

باید گفت که این مشخصات، با آنچه هفته گذشته برای مشخصات فنی پردازنده های Raptor Lake فاش شده است مطابقت اسلایدهای او مانند یک افشای رسمی به نظر می رسید و بر اساس این اطلاعات، دو پردازنده نسل سیزدهم Core i9 و Core i7 می توانند فرکانس دو هسته قدرتمند خود را با استفاده از فناوری Thermal Velocity Boost اینتل به 5.8 گیگاهرتز افزایش دهند. البته این موضوع توسط اینتل تایید نشده است.

اینتل هنوز به طور رسمی از پردازنده های دسکتاپ Raptor Lake او آن را فاش نکرد، اما گفت این پردازنده‌ها تا 15 درصد عملکرد تک رشته‌ای بهتر و تا 41 درصد عملکرد چند رشته‌ای بهتر در مقایسه با پردازنده‌های نسل دوازدهم خواهند داشت.

لازم به ذکر است که رقیب اینتل یعنی AMD نیز در هفته های آینده خواهد بود سری پردازنده های پرچمدار Ryzen 9 7950X فرکانس آن 5.7 گیگاهرتز است که از 16 هسته استفاده می کند. اینتل ادعا می کند که حداقل یکی از این پردازنده ها می تواند بدون اورکلاک به 6 گیگاهرتز برسد.

در 5 اکتبر، اینتل رویدادی را با تمرکز بر پردازنده های سری Raptor Lake برگزار خواهد کرد. در مراسم پیش رو، جزئیات رسمی جدیدترین پردازنده های دسکتاپ Blue Team منتشر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد مشخصات CPU Raptor Lake نسل سیزدهم چیست؟ او در بخش نظرات نظرات خود را با سایت خبری آراددر میان گذاشت اخبار فناوری با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا