تکنولوژی

اینترنت کاربران کم مصرف رایگان می‌شود؟

گروهی از نمایندگان مجلس از وزارت ارتباطات خواسته اند اینترنت کم مصرف را رایگان یا حداقل ارزان تر کند. انتظار بیشتری داشته باشید.

افزایش تعرفه اینترنت توسط اپراتورها و همچنین حذف بسته های اینترنتی مقرون به صرفه توسط برخی اپراتورها برای کاربران اینترنت ناخوشایند است. این هزینه ها صدای مردم و برخی نمایندگان مجلس را درآورده و اکنون برخی نمایندگان در جلسه خود با وزارت ارتباطات راهکارهایی را ارائه کرده اند.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

اینترنت رایگان برای مصرف کنندگان کم مصرف

ابتدا باید بگوییم مصرف کنندگان کم مصرف اینترنت چه کسانی هستند؟ مصرف کنندگان کم مصرف در واقع افرادی هستند که وزنشان کمتر از دو کنسرت در ماه است اینترنت مصرف می کنند. در راستای افزایش قیمت تعرفه اینترنت، جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات مجلس با وزارت ارتباطات و اپراتورها برگزار شد.

آیا کاربران اینترنت کم مصرف رایگان می شوند؟

طاهری رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات مجلس در این جلسه توضیح داد که طبق گفته حاضران، تعرفه اینترنت از سال ۹۵ تغییری نکرده و اخیرا تنها تخفیف اپراتورها برای جذب مشتری حذف شده است. مصطفی طاهری می گوید: اپراتورها باید برای افزایش سرمایه گذاری و توسعه در این بخش، تعرفه بسته های اینترنت خود را تغییر دهند، با توجه به اینکه تعرفه های آنها در سه سال گذشته تغییر نکرده است.

طاهری خاطرنشان کرد: در طرحی ویژه از وزارت ارتباطات خواسته شده است که کاربران اینترنت کم مصرف ارزان یا رایگان را بسازد.

مخالفان افزایش قیمت در اینترنت

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات مجلس به طور ضمنی با افزایش قیمت اینترنت موافقت کرد. اما این موضوع با مخالفت برخی نمایندگان مجلس مواجه شده است. از ابتدای انتشار خبر افزایش تعرفه اینترنت، صدای اعتراض برخی نمایندگان به گوش می رسد. برخی نیز راه حل های مدیریت و کنترل قیمت را ارائه کردند. به عنوان مثال علیرضا سلیمی، یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، پیشنهاد گران شدن اینترنت برای ثروتمندان را مطرح کرد.

وی گفت: حدود 20 تا 25 درصد از مردم 70 درصد اینترنت را دارند که به عنوان ثروتمندترین اقشار جامعه تعریف می شود. در این راستا اگر قرار است قیمت اینترنت گران شود، باید به جای مشارکت دادن دانشجویان، خبرنگاران و فقرا، این گروه را در نظر گرفت.

آیا کاربران اینترنت کم مصرف رایگان می شوند؟

مجتبی توانگر، رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس نیز در گفت وگو با تسنیم گفت: بیش از دو برابر شدن تعرفه اینترنت خانگی ظلم آشکار به مردم است. اینترنت سالهاست که یک کالای لوکس نبوده و افراد در زندگی خود کارهای زیادی از خرید تا تحصیل انجام می دهند. چنین جهشی در قیمت اینترنت خانگی تأثیر منفی بر زندگی مردم خواهد داشت».

این نماینده پیش از این گفته بود:

آقای وزیر ارتباطات! قیمت بسته های اینترنت مثل حقوق وزیر است نه حقوق دانشجو و خانواده دانشجو! شما نمی توانید استعفا دهید.

پاسخ طاهری به واکنش ها به افزایش قیمت تعرفه اینترنت

اما طاهری، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات مجلس در واکنش به واکنش مردم و نمایندگان مجلس از افزایش نرخ تعرفه ها گفت:

فرمول قیمت گذاری اینترنت ثابت و همراه مربوط به سال های 95 و 96 است و از آن زمان تاکنون این تعرفه ها تغییری نکرده است. در همان سال سقف قیمت تعیین شد. قیمت کف 2850 تن بود. اما برخی از اپراتورها در آن زمان قیمت ها را برای جذب مشتری کاهش می دادند.

طاهری ادامه داد: برای اینکه رقابت منفی ایجاد نشود. یعنی اپراتور باید قیمت را کاهش دهد و پس از جذب مشتری قیمت ها را برگرداند، به اپراتورها گفته شد تا 3 سال حق افزایش قیمت ندارند و قیمت ها باید زیر حداقل باقی بماند.

به گفته رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات مجلس، اپراتورها در سال گذشته نیز تعرفه ها را افزایش ندادند چرا که مجلس برای جلوگیری از تغییر قیمت اینترنت قانون بودجه را تصویب کرد. طاهری ادامه داد:

برای امسال مجلس مصوبه ای اتخاذ نکرده و دولت نیز پیشنهادی برای تغییر قیمت تعرفه اینترنت نداشته است. سه سال گذشته است و بنابراین باید قانون سال 95 اعمال شود و اپراتورها باید از تخفیف هایی که برای جذب مشتری در نظر گرفته شده است استفاده کنند.

وی تاکید کرد: مردم و سایر نمایندگان چون از این اتفاق بی اطلاع هستند در صورت عدم افزایش قیمت نسبت به آن واکنش نشان خواهند داد.

افزایش قیمت برای توسعه زیرساخت ها

طاهری با اشاره به درخواست نمایندگان از نهاد نظارتی و دولت و اپراتورها گفت: کشورها بسیار پایین هستند.

او ادامه داد:

مشکل بعدی ما این بود که افرادی که حداقل از اینترنت کمتر از یک تا دو گیگابایت در ماه استفاده می کنند ارزان تر یا حتی رایگان تر از قبل خواهند بود. مقرر شد سازمان تنظیم مقررات در این راستا برنامه ای ارائه کند و با هماهنگی یکدیگر اقداماتی را در این زمینه انجام دهیم.

طاهری درباره آزادسازی قیمت ها در برخی شرکت ها نیز با بیان اینکه اعتقادی به این موضوع ندارد، گفت: وظیفه او تنظیم قیمت هاست و باید بر قیمت تعرفه های اینترنت نظارت داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد اینترنت رایگان یا ارزان برای مصرف کنندگان کم مصرف چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با سایت خبری آراددر میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا