تکنولوژی

اگر ایلان ماسک از خرید توییتر پشیمان شود چقدر ضرر می‌کند؟

8 مارس 1401 5:42 ب.ظ.

اختلاف بین توییتر و ایلان ماسک همچنان ادامه دارد و معامله این دو هنوز نهایی نشده است. برای تحلیل روند تراکنش ها مجله خبری آرادرا دنبال کنید.

خرید توییتر از ایلان ماسک آنقدر پیچیدگی‌ها را پشت سر گذاشته است که هنوز مشخص نیست که آیا ایلان ماسک واقعاً این شبکه اجتماعی را خواهد خرید یا هرگز قصد خرید آن را نداشته است. حداقل می توان گفت چهل و چهار میلیارد دلار مذکور هنوز پرداخت نشده است.

در 13 می، دو هفته پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه توییتر مراحل اولیه خود را با موفقیت به پایان رسانده است، ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد که ترجیح می دهد این قرارداد را برای مدت کوتاهی به حالت تعلیق درآورد. به گفته آقای ماسک، این کار به دلیل نیاز به شناسایی تعداد ربات های اسپم موجود در توییتر انجام شده است. لازم به ذکر است که این چهره بانفوذ و مدیرعامل تسلا موتورز همواره یکی از شدیدترین منتقدان هوش مصنوعی بوده است.

این می تواند منجر به کاهش 40 میلیارد دلاری قیمت نهایی توافق شده بین ایلان ماسک و توییتر برای معامله شود. زیرا ماسک در مورد تعداد ربات های اسپم در توییتر گمراه شد. احتمال وقوع این اتفاق در صورت کاهش قیمت بسیار بیشتر است و گزارشی که در 15 می توسط گروه های تحقیقاتی SparkToro و Followerwonk منتشر شد برای ایلان ماسک هیچ فایده ای ندارد.

گزارش SparkToro بیان می‌کند که حدود 23.42 درصد از فالوورهای ایلان ماسک در توییتر از یکی از 17 پرچم موجود استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد آنها خودشان ربات‌های اسپم هستند و این قطعاً ادعای ایلان ماسک است که او 26، 8 میلیون حساب اسپم دارد. رباتی که او را تعقیب می کند سود می برد و متحمل تخلف می شود. بنابراین، ماسک به طور جدی توسط سرمایه گذاران در مورد مسائل مهم گمراه نمی شود، مگر اینکه ایلان بخواهد همه این دنبال کنندگان به ظاهر جعلی را در حین پاکسازی حساب های ربات های اسپم از دست بدهد.

عواقب آن بر سهام تسلا موتورز تأثیر خواهد گذاشت

توییتر و ایلان ماسک

چندین دلیل دیگر وجود دارد که چرا ایلان ماسک می خواهد از معامله توییتر خارج شود. بزرگترین و واضح ترین این دلایل این است که او دارای تعداد قابل توجهی سهام در چندین شرکت بزرگ از جمله اسپیس ایکس و تسلا موتورز است که همه آنها ارزش خاص خود را دارند و به طور جداگانه بخش بزرگی از سرمایه ایلان ماسک را نشان می دهند.

یادآوری مجدد این نکته ضروری است که اگرچه این تراکنش در مراحل اولیه است، اما هنوز چهل و چهار میلیارد دلار برای خرید توییتر به طور کامل پرداخت نشده است و سوال اینجاست که این همه پول از کجا خواهد آمد؟ وب‌سایت تایم در 5 می گفت که ماسک همچنان به دنبال تأمین مالی برای خرید است و احتمالاً باید برخی از دارایی‌های خود را برای نهایی کردن این فرآیند نقد کند.

اینجاست که سهام تسلا موتورز وارد عمل می شود. اگر فقط چند لحظه به سهام تسلا در وب سایت نزدک نگاه کنید، خواهید دید که اخیرا چقدر بد بوده است. چیزی که به عنوان یک روز بد در 27 آوریل آغاز شد ظاهراً به یک رکود برای شرکت تبدیل شده است که در حال حاضر 682.52 میلیارد دلار هزینه دارد.

وب سایت MarketWatch در 25 می اعلام کرد که سهام تسلا به دلیل تمایل به افزایش سهام توییتر در حال کاهش است. اما از آنجایی که ایلان ماسک در واقع هنوز مالک توییتر نیست و در حال حاضر از معامله ناتمام خود درآمدی کسب نمی کند، بعید به نظر می رسد که او مایل باشد تسلا را در دردسر بیاندازد.

ایلان ماسک ممکن است همچنان از خرید توییتر خودداری کند

توییتر و ایلان ماسک

همچنین این احتمال وجود دارد که ایلان ماسک در توییتر با فشارهایی از سوی هیئت سهامداران مواجه شود. وب سایت استریت در 25 می گفت که اگون دوربان که در توییتر به عنوان متحد ایلان ماسک توصیف می شود، مجدداً به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب نشده است، اگرچه پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد. او قبول نکرد.

بر اساس یک پرونده نظارتی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، دوربان پس از عدم کسب آرای لازم از سهامداران از هیئت مدیره استعفا داد. هیئت مدیره به نوبه خود استعفای دوربان را به دلیل قرارداد آقای دوربان برای کاهش تعهد هیئت مدیره به حداکثر پنج هیئت مدیره تا 25 می 2023 رد کرد.

بنابراین اگر ایلان ماسک بخواهد به طور کامل از توییتر خارج شود، چه باید بکند؟ بر اساس گمانه زنی ها در سایت رویترز در 20 می، خروج ایلان ماسک از این معامله برای او حدود 5 میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت. دور از انتظار نیست که ماسک مبلغ مشخصی به مبلغ یک میلیارد دلار بپردازد که این امر خروج را کمی آسان می کند.

عوارض آن ادامه خواهد داشت

اگر ایلان ماسک از خرید توییتر پشیمان شود چقدر ضرر می‌کند؟

در همان زمان، داستان دیگری وجود دارد که این گمانه زنی را افزایش می دهد که ایلان ماسک برای فرار از این خطر پول پرداخت کرده است، هرچند که مستقیماً به خرید توییتر مربوط نمی شود. یکی از خودی ها در گزارشی در 19 می گفت که خدمه پرواز اسپیس ایکس ماسک را به سوء رفتار جنسی در هواپیمای اسپیس ایکس 2016 متهم کرد. جزئیات دقیق کیفرخواست در گزارش خودی گنجانده شده است، اما ماسک ظاهراً برای حل و فصل این پرونده 250 هزار دلار پرداخت کرده است. خدمه پرواز را ساکت کنید ماسک در ایمیلی به Insider، قبل از اینکه آشکارا روابط خود را با خودی قطع کند، این داستان را “موفقیت با انگیزه سیاسی” خواند.

در 25 می، جک دورسی، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل سابق توییتر، رسما هیئت مدیره توییتر را ترک کرد که انتظار می رود آخرین رابطه تجاری او با این گروه باشد. این خبر اصلا غیرمنتظره نبود، زیرا دورسی برنامه انتشار خود را در نوامبر 2021 اعلام کرد، زمانی که برای اولین بار استعفای خود را از مدیرعاملی توییتر اعلام کرد.

بعید است که خرید توییتر از یک ماسک بدون پیچ و تاب بیشتر ادامه یابد. یکی از مشهورترین و مورد بحث ترین شخصیت های دنیای امروز، خرید یکی از پرکاربردترین و مهم ترین شبکه های اجتماعی که تا به حال ایجاد شده، طوفانی کامل از عوارض و موانع پیش بینی نشده را به وجود می آورد.

نظر شما در مورد جنجال توییتر و ایلان ماسک چیست؟ شما می توانید نظرات خود را در قسمت نظرات سایت مجله خبری آرادبه اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا