خودرو

اپیدمی جدید خودروسازی ایران | مجله خودرو آراد

تغییر تاریخ تولد برای مرگ بعدی

شاید نامهون سنشاید زیاد با آن آشنا نباشید، اما بدون شک اخبار مربوط به آن را شنیده اید. هون سن، نخست وزیر کامبوج اخیرا رسماً سن خود را 20 سال کاهش داد تا تاریخ مرگش را به تعویق بیاندازد. اگرچه این بهانه ساده لوحانه دلیل این تغییر تاریخ تولد است، اما کمتر کسی نداند که او برای دوری از قانون و ماندن بیشتر در قدرت دست به چنین کاری زده است. پدیده ای مشابه که این روزها در خودروسازی ایران به وفور شاهد آن هستیم و آن را «من سنیسم هون هستمما آن را انتخاب کرده ایم.

قیمت وانت کارون, مشخصات وانت کارون, انواع وانت در ایران, بهترین وانت ایران, محصولات جدید زامیاد, جدیدترین خودروهای ایران, جدیدترین خودروهای وارداتی سایپا, اخبار شرکت زامیاد, مدیرعامل زامیاد, مجله خودرو

آخرین دستاورد صنعت خودروی ایران به دنبال این پدیده است. زامیاد کارون روز گذشته توسط منوچر لقی معاون ایمنی وزیر و محمدعلی تیموری مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا ارائه شد. مهم نیست اگر زامیاد کارون دیروز قبل از رونمایی در دو نمایشگاه سنندج و شیراز به نمایش گذاشته شد که مشکلات زیادی بر سر این محصول وجود دارد.

زامیاد کارون این در واقع نسخه Zamiad Padraplus با دو کابین است. خودرویی که ترکیبی از بدنه قدیمی همراه با پلت فرم و موتور قدیمی تر است. به همین دلیل او را پیرو پدیده هون سن می دانیم. زامیاد تولید وانت در سال 1362 نیسان جونیور، تولید نیسان را در سال 1970 آغاز کرد. اکنون با استفاده از شاسی، موتور و گیربکس آن خودرو و اتاق به نسبت جدید. آشپزی (Foday) چین را خرید، پادرا پلاس و کارن یک نقطه مورد علاقه برای Foodie F16 که بدنه آن با شاسی قدیمی زامیاد تا 50 سال تکنولوژی همسو شده است نیسان ماندن در چرخه تولید تاریخ آن است.

آشپزی چین در آغاز کسب و کار خود، قالب های بدن محصولات قدیمی ایسوزو او آن را خرید تا بتواند بر اساس آن خودرو تولید کند. بدنی که در امروز است آشپزی به نام F16 و در زامیاد با اسماء پادرا پلاس و کارن تولید شده، متعلق به ایسوزو TF برای اولین بار در سال 1988 به بازار معرفی شد. 34 سال پیش و مدت ها با نام های مختلف تولید می شد. کافی است به تصویر نمای جانبی کارون نگاه کنید و ایسوزو TF ببینید آیا آنها در یک اتاق مشترک هستند.

اپیدمی جدید خودروسازی ایران | مجله خودرو آراد

اگرچه اتاق سی ساله است کارن و پادرا پلاستنها مزیت این دو محصول در مقایسه با زامیاد 24 (نیسان آبی) زیرا حداقل از نظر ارگونومی وضعیت بهتری را برای راننده و سرنشین فراهم می کند. با این حال، این خودروها در مورد نیروهای محرکه چیزی برای گفتن ندارند. موتور 2.4 لیتری این خودرو که از سال 1369 برای این خودرو استفاده می شود، همچنان با کمترین به روز رسانی در حال تولید است و تنها 94 مجله خبری آرادقدرت تولید می کند و گشتاور آن نیز تنها 187 نیوتن متر است. برای درک راندمان پایین این موتور کافی است بدانید که یک موتور 2.4 لیتری تنفس طبیعی با فناوری نه چندان مدرن حدود 140 مجله خبری آرادقدرت و 220 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و در صورت استفاده از توربو و مجهز به سیستم تزریق مستقیم. سوخت، این اعداد به راحتی دو برابر می شود.

اپیدمی جدید خودروسازی ایران | مجله خودرو آراد

به هر حال زامیاد تصمیم گرفته است کارن با همان موتور کم بازده تولید می کند که در ترکیب با گیربکس مکانیکی 5 سرعته نیروی خود را به چرخ های عقب منتقل می کند و مصرف بیش از 11 لیتر در هر صد کیلومتر را فراهم می کند. مشخص نیست که موتور چگونه توانسته استانداردهای آلایندگی جدید را پاس کند و در چرخه تولید باقی بماند.

اگر چه این داستان فقط برای زامیاد ربطی به آن ندارد و این روزها شاهد فراخوانی خودروهای فیس لیفت شده با همان پیشرانه ها و سطح ایمنی یکسان هستیم. اتفاقی که در عین مثبت بودن بیشتر از هر چیزی شبیه نمایش است./ماشین فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا