تکنولوژی

اولین هدف تلسکوپ جیمز وب رصد یک جفت سیاره زمین مانند است

با توجه به تکمیل تنظیمات تلسکوپ فضایی جیمز وب و همسویی آینه های شش ضلعی طلایی، زمان کمی تا شروع به کار باقی مانده است. به همین دلیل ناسا فهرستی از اهداف اولیه تحقیقاتی جیمز وب را تهیه کرده است. به نظر می رسد اولین هدف متعلق به یک جفت سیاره زمین مانند است که یکی از آنها اقیانوس های گدازه ای دارد و چربی ندارد و دیگری یک سیاره فراخورشیدی بین ستاره ای در حال سوختن است.

لورا کریدبرگ از موسسه نجوم ماکس پلانک در مورد هدف اصلی جیمز وب می گوید: ببینید. ‌

به گفته ناسا، سیاره فراخورشیدی Cancri e 55 یک ابر زمین فوق گرم است که در فاصله 40 سال نوری از زمین قرار دارد. جرم آن حدود 8.63 برابر زمین است و اولین هدف تلسکوپ جیمز وب است. این سیاره به دور ستاره ای شبیه به خورشید می چرخد ​​و به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط است. کمتر از یک میلیون و نیم مایل از ستاره فاصله دارد. به گفته محققان، به دلیل فاصله کم این سیاره از خورشید، سطح این سیاره پوشیده از گازهای در حال ذوب است. در این میان وظیفه جیمز وب مطالعه سطح سیاره با کمک دوربین های مادون قرمز خواهد بود.

دورترین سیاره، در فاصله 48 سال نوری از ما، LHS 3844b، هدف دیگر جیمز خواهد بود که جرمی حدود 2.25 برابر زمین دارد. این سیاره به دور یک ستاره کوتوله قرمز می چرخد. با توجه به اینکه این سیاره جو ندارد، دوربین NIRCam جیمز وب ممکن است نتواند اطلاعات دقیقی از آن جمع آوری کند. اما به دلیل ترکیباتی مانند گرانیت یا بازالت و حتی گازهای آتشفشانی، دوربین MIRI می تواند آنها را تشخیص دهد. با این اطلاعات حتی می توان در مورد فعالیت های آتشفشانی این سیاره اظهار نظر کرد. اخترشناسان اکنون وب سایت خود را برای تجزیه و تحلیل داده ها و پاسخ به سؤالات خود آماده می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا