گردشگری

انواع اقامت ترکیه – واتساپ 00905537124401 Global Kadro

ترکیه کشوری است که به راحتی می توانید در آن اقامت کنید و زندگی کنید. اما آنچه مهم است این است که نوع اقامت فرد با اهداف مهاجرتی او مطابقت داشته باشد و او را به هدفش برساند.

بطور کلی در ترکیه بمانید این کار را می توان به چهار روش برای خارجی ها انجام داد:

نوع اول اقامت: اقامتگاه توریستی

اقامتگاه های توریستیبه یک معنا راحت ترین نوع اقامت در ترکیه محسوب می شود.

یک فرد خارجی پس از ورود به ترکیه می تواند از دو طریق خرید یا اجاره خانه اقامت موقت یک ساله دریافت کند. این نوع اقامت به فرد این امکان را می دهد که تا زمان انقضای آن در ترکیه بماند و یا به میل خود وارد و خارج شود. به او حقوقی نیز داده شد، از جمله افتتاح حساب بانکی و نام بردن امتیازات آب، برق و اینترنت.

اقامت توریستی ساده ترین راه برای اخذ اقامت ترکیه است زیرا منبع ارز ترکیه است.

در این روش ابتدا باید خانه ای اجاره یا خرید کرد. ابتدا به بحث اجاره خانه می پردازیم.

اجاره مسکن به این صورت است که شهروند خارجی پس از ورود به ترکیه در سایت اداره مهاجرت ثبت نام می کند. سایت مذکور معمولا زمانی بین چند هفته تا دو ماه را برای متقاضی در نظر می گیرد.

در زمان مقرر مدارک لازم مانند مدارک هویتی و همچنین قرارداد اجاره خانه و بیمه اتباع خارجی تهیه و به اداره مهاجرت ارائه می شود. بعد از دو هفته تا یک ماه کارت کیملیک به آدرس منزل شما ارسال می شود.

انواع اقامتگاه در ترکیه

در مورد خرید خانه در ترکیه ابتدا باید خانه خریداری شود و سند آن تهیه شود که حدود یک ماه و نیم طول می کشد زیرا باید به تایید وزارت کشور ترکیه برسد.

مواردی که وزارت امور داخله مد نظر دارد مجاورت با مناطق نظامی یا کمتر از 20 درصد تراکم خارجی در آن منطقه نیست.

پس از تایید وزارت کشور و تنظیم سند به نام خریدار، با مراجعه به اداره مهاجرت، همراه با مدارک لازم برای اقامت توریستی، به جای قرارداد اجاره آپارتمان، سند خانه خریداری شده است. صادر شده. به اداره مهاجرت ارائه شده است.

لازم به ذکر است که از سال 2020 قانون جدید اقامتگاه های توریستی به تصویب رسیده است. این قانون می گوید که با اجاره ملک نمی توان اقامت توریستی را تمدید کرد و شما باید اقامت خود را به روش دیگری مانند اقامت کاری در ترکیه، اقامت تحصیلی در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه تمدید کنید.

نوع دوم اقامت: اقامتگاه علمی

نوع دوم اقامتگاه، اقامت تحصیلی و- برای اخذ چنین اجازه اقامت یکی از مراکز تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش یا وزارت آموزش عالی ترکیه باید پذیرش متقاضی را تایید کند.

اگر پذیرش تحصیلی متقاضی در زمان اقامت آن شخص در ایران انجام شده باشد، آن شخص با نامه پذیرش یکی از مراکز آموزشی ویزای تحصیلی دریافت کرده، سپس با همان ویزا وارد ترکیه شده و مراحل اخذ اقامت را طی می کند.

برای اخذ این نوع اقامت باید با ویزای تحصیلی وارد ترکیه شوید. زیرا با یک نوع ویزا نمی توان وارد شد و با نوع دیگر اقامت گرفت. برای مثال نمی توان با ویزای توریستی وارد شد و سپس اقامت آکادمیک گرفت.

همچنین در فرآیند اخذ تابعیت با اقامت کاری 5 ساله در صورت اقامت تحصیلی نیمی از مدت تحصیل مشمول این 5 سال محاسبه می شود.

نوع سوم اقامت: اقامت از طریق ازدواج

یکی از راه های بدست آوردن تابعیت ترکیه از طریق ازدواج و. هنگامی که با یک فرد ترک ازدواج می کنید، پس از گذراندن 3 سال از 5 سال متوالی می توانید برای تابعیت ترکیه اقدام کنید. لازم به ذکر است طی این 3 سال مسئولان مربوطه بررسی های لازم را انجام خواهند داد تا از صحت ازدواج اطمینان حاصل شود و در صورت رسمی بودن ازدواج، اقامت به فرد تعلق نمی گیرد.

در این بخش، موسسه بین المللی کارمندی جهانی شما را با قوانین مهم راهنمایی می کند اخذ اقامت ترکیه ملاقات با فردی با تابعیت ترکیه از طریق ازدواج:

1- عقد نباید به صورت رسمی منعقد شود بلکه باید واقعی باشد و یا حتی الامکان مدارک دال بر صحت ازدواج ارائه شود.

2- فردی که قصد ازدواج با آن را دارید نباید در ترکیه پناهنده باشد و تابعیت ترکیه را داشته باشد.

تابعیت ترکیه از طریق ازدواج

3- پروسه اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج حدود 3 تا 5 سال به طول می انجامد. لازم به ذکر است که در طی این پروسه نمی توان در ترکیه اقامت کرد و تنها به عنوان توریست می تواند وارد ترکیه شود. ضمنا مدت اقامت یک نفر به عنوان توریست نمی تواند بیش از 89 روز باشد.

4- فرد متقاضی ازدواج باید از کنسولگری کشورش در ترکیه گواهی مجردی دریافت کند.

5- دختران و پسران در ترکیه برای ازدواج بدون رضایت والدین باید 18 سال سن داشته باشند.

6- ازدواج باید کاملا رسمی و ثبت شده باشد تا بتوان از طریق آن تابعیت ترکیه را دریافت کرد.

7- اگر فرد مورد ازدواج در ترکیه دختر باشد و قبلا ازدواج کرده باشد باید 100 روز از طلاق گذشته باشد.

نکات متعارف برای ازدواج در ترکیه:

1-اکثر ترک ها علاوه بر رعایت تشریفات رسمی عروسی در ترکیه که در کمون های این کشور انجام می شود به عقد شرعی نیز پایبند بوده و پس از رسمیت بخشیدن به ازدواج در ترکیه به نزد یکی از متدینین (امام جماعت) می روند و مراسم صیغه خوانی و جهیزیه را پیش آن شخص مذهبی انجام می دهند. که در اصل او را امام متاهل می نامند.

2- در مذهب حنفی برخلاف شیعه حضور دو شاهد برای انجام مراسم عقد الزامی است. این برعکس مورد طلاق است.

3- در ترکیه نیز مانند ایران درخواست ازدواج و خواستگاری معمولاً توسط خانواده مرد انجام می شود. خانواده پسر با گل و گاهی شیرینی به خانه دختر می روند و مراسم عقد برگزار می شود.

4- زنان ترک به همسر خود احترام خاصی قائل هستند و در واقع مردسالاری در این کشور حاکم است. علیرغم ظاهر غربی بسیاری از زنان، آداب و رسوم شرقی و اسلامی در خانواده های آنها مشهود است، بنابراین با وجود اینکه قانون مدنی ترکیه به موضوع نفقه توجهی نمی کند، بسیاری از زنان خارج از خانه کار نمی کنند و مخارج زندگی آنها توسط شوهرانشان تامین می شود.

توصیه های متعارف برای ازدواج در ترکیه

5- بر اساس احکام شرعی موضوع مهریه در عقد شرعی نیز تعیین می شود. نکته حائز اهمیت این است که میزان مهریه در بین خانواده های ترک بسیار کمتر از ایران است، در حالی که هیچ الزام قانونی برای تعیین مهریه وجود ندارد. در واقع زندگی قانونی خانواده های ترک با زندگی مذهبی آنها متفاوت است.

6- تهیه جهیزیه در ترکیه نیز صوری است اما برخلاف ایران بار بیشتر بر دوش خانواده مرد است و زن و خانواده زن فقط درگیر خرید ملافه، پرده و … هستند. و تهیه مایحتاج ضروری بر عهده شوهر یا خانواده وی می باشد.

7- همانطور که در ایران به تدریج سن ازدواج افزایش می یابد، این مشکل در ترکیه نیز رخ می دهد، زیرا تعهدات مالی شوهر بیشتر است و تامین مایحتاج اولیه زندگی در ابتدای تشکیل خانواده مشکل است.

شرایط و مدارک ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

ازدواج یک فرد ترک با یک فرد خارجی یا دو خارجی که اهل یک کشور نیستند توسط کارگزاران ازدواج در ترکیه که با این دو نفر ازدواج می کنند قابل انجام است. اگر این دو خارجی از یک کشور باشند، عقد توسط نماینده انجام می شود. برای ازدواج توسط مشاور ازدواج ترک باید اولین قدم ها برداشته شود. مدارک لازم را به دفتر مربوطه بدهید و نوبت بگیرید و در روز نوبت در محل از پیش تعیین شده حاضر شوید و عقد توسط مسئول مربوطه انجام می شود.

شرایط-و-اسناد-ازدواج-خارجی-در-ترکیه

نوع چهارم سکونت: اقامت کاری

نوع چهارم اقامت، اقامتی است که از طریق اشتغال به دست می آید. به این ترتیب با کار در یک شرکت ترکیه ای و پس از بیمه، کار به دست می آید.

با این توضیحات با تمام روش های چهارگانه فوق می توان اقامت ترکیه را گرفت اما هر کدام از اقامتگاه های ترکیه مزایا و معایبی دارد.

محل کار و راه های دریافت آن:

مهمترین و در واقع سودمندترین نوع اقامت در ترکیه، اقامت از طریق کار کارمند یک شرکت ترکیه ای. کار رسمی بیمه محسوب می شود. فرد باید در یک شرکت ترکیه ای که حق استخدام یک خارجی را دارد استخدام شود. اقامت کاری به اقامتی گفته می شود که متقاضی از طریق کار رسمی وارد ترکیه می شود. دو راه برای اخذ اقامت کاری وجود دارد: داخلی و خارجی.

درخواست اقامت کاری از ترکیه

اقدام داخلی این است که متقاضی پس از ورود به ترکیه ابتدا اقامتگاه توریستی با سند اجاره یا خانه دریافت می کند. سپس با مدارک کاری، اقامت خود را به کار تبدیل می کند. این روش به دست آوردن شغل از طریق اقدام داخلی نامیده می شود.

درخواست برای اقامت کاری در خارج از ترکیه:

ابتدا مدارک شرکت یا کارفرما توسط موسسه گلوبال کادر تهیه و به متقاضی ارائه می شود سپس به سفارت ترکیه در ایران تحویل داده می شود. در این مرحله سفارت ترکیه کد رهگیری را در اختیار متقاضی قرار می دهد. در مرحله بعد متقاضی کد پیگیری را به موسسه گلوبال کادر ارائه می کند و این موسسه از طریق وزارت کار ترکیه پیگیر کارهای قانونی بوده و رد بیمه ماه اول را رد می کند.

شایان ذکر است که اقامت کاری می تواند در شرکت هایی صورت گیرد که 5 شهروند ترکیه را استخدام کرده اند. در واقع به ازای هر 5 ترک می توان یک خارجی استخدام کرد.

شرط دوم این است که شرکت ایجاد شده 100 هزار پوند سرمایه داشته باشد.

شرط سوم این است که حقوق در نظر گرفته شده به عنوان خارجی باید یک و نیم برابر حداقل دستمزد مصوب در ترکیه باشد.

به این ترتیب یک خارجی می تواند یک شرکت ایجاد کند و 5 شهروند ترکیه را در آن استخدام کند. اگر سرمایه شرکت بیش از 100000 پوند باشد، فرد این امکان را دارد که برای اقامت کاری اقدام کند.

لازم به ذکر است که هزینه تهیه مسکن از این طریق بالاست چرا که هزینه بیمه کارکنان ترکیه بر عهده آن شخص خواهد بود. بنابراین اگر این روش فقط برای اخذ اقامت باشد اقامت کاری در ترکیه مقرون به صرفه نیست، بنابراین اگر هدف شما از ثبت شرکت در ترکیه اخذ اقامت تجاری است، به دلیل هزینه ها و شرایط بالا که ذکر شد، این روش توصیه نمی شود. بهتر است افرادی از این طریق اقامت تجاری بگیرند که هدف آن تاسیس شرکت و انجام فعالیت اقتصادی در ترکیه می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا