ساختمان

انتقاد شرکت‌های ساختمانی از دستوری شدن شاخص تعدیل؛ سازمان برنامه به پیمانکاران خسران زد – مجله آراد

دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی ایران با انتقاد از عملکرد سازمان برنامه و بودجه در تعیین شاخص تعدیل قراردادهای مذاکره ای گفت: با وجود تورم در کشور، شاخص تعدیل در سه ماهه سوم و چهارم سال جاری بوده است. در برخی موارد منفی شده است.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از تسنیم، ایرج گلابتونچی در نشست خبری شورای هماهنگی مهندسین، اصناف و تشکل های حرفه ای کشور با انتقاد از نحوه اجرای برنامه و سازمان بودجه در نحوه تنظیم قراردادهای چانه زنی کرد. کشور و در پاسخ به سوال تسنیم در این زمینه گفت: مراجع آماری متعددی در کشور داریم که از جمله آنها مرکز آمار ایران و بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: تمامی شاخص های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای ماه های سوم و چهارم سال گذشته رو به افزایش است. همه ما آن 6 ماه را پشت سر گذاشتیم و ضربه هایی داشتیم.

و افزود: اما شاخص سازمان برنامه و بودجه دقیقا برعکس شاخص های دستگاه هایی است که آمارهای اقتصادی را منتشر می کنند.

گلابتونچی تصریح کرد: در برخی نقاط شاخص های اعلامی این سازمان منفی و حتی صفر نیست. به عنوان مثال، شاخص کل مصرف کالاها و خدمات خانوارها در کشور که توسط مرکز آمار ایران در ماه های سوم و چهارم سال گذشته منتشر شده است، به ترتیب 10 و 17 بوده است و این با توجه به اینکه میانگین اصلاح شده است. شاخص های اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه، 1 تا 2 درصد است.

دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی ایران بیان کرد: یا در مصالح ساختمانی و آهن شماره اعلام شده سازمان برنامه و بودجه منفی است.

گلابتونچی گفت: به نظر می رسد سازمان برنامه و بودجه به آمار و اطلاعات مراجع رسمی توجهی ندارد. نکته بعدی این است که ما با قوانین کشور مشکلی نداریم. ما قانونگذارانی داریم که قوانین خوبی می نویسند و دولت هم لوایح خوبی ارائه می کند. مثل قانون بهبود فضا و کار.

وی افزود: ما به عنوان فعال اقتصادی سالهاست که می گوییم همان قانونی را که در کشور داریم اجرا کنیم، جز این از دولت برای اجرای قوانین مترقی نداریم. بر اساس قانون بهبود محیط کسب و کار، نظر این اداره باید در مورد مسائل مربوط به بخش خصوصی اخذ شود. آیا می توان این همه تغییرات را در قیمت انجام داد اما نظر بخش خصوصی را نپرسید؟

گلابتونچی بیان کرد: رویه سازمان برنامه و بودجه خسارت های زیادی به پیمانکاران وارد کرده است. قبلا برای تعیین شاخص اصلاحی با پیمانکاران مذاکره می کردند اما این بار به سفارش این کار را انجام دادند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا