تکنولوژی

امضای لایحه 280 میلیارد دلاری CHIPS توسط بایدن ؛ آینده در آمریکا ساخته می‌شود!

نتیجه ماه ها تلاش سناتورها، نمایندگان کنگره و دولتمردان بالاخره به نتیجه رسید و دیروز شاهد امضای لایحه 280 میلیارد دلاری چیپس توسط بایدن بودیم.

لایحه خبری CHIPS که چندی پیش اتفاق افتاد تخصیص 280 میلیارد دلاری سنا در این باره برای شما نوشتیم، بالاخره با امضای رئیس جمهور آمریکا رسمی شد. این لایحه شامل 52 میلیارد دلار یارانه برای بازیگران صنعت نیمه هادی است.

نوامبر تتر

بیشتر بخوانید: خودکفایی چین در تولید تراشه های 7 نانومتری؛ آیا چین بر محدودیت ها غلبه خواهد کرد؟

بایدن لایحه 280 میلیارد دلاری چیپس را امضا کرد

بایدن لایحه 280 میلیارد دلاری چیپس را امضا کرد.  آینده در آمریکا ساخته شده است!

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده دیروز لایحه دو حزبی چیپس و علم و در واقع بودجه 280 میلیارد دلاری را امضا کرد که شامل بودجه 52 میلیارد دلاری است تقویت تولید داخلی نیمه هادی ها در ایالات متحده به قانون تبدیل شد. رئیس جمهور آمریکا در مراسم امضای این لایحه در کاخ سفید گفت:

امروز روز سازندگان است. لایحه CHIPS and Science یک تجربه یک بار در زندگی است.

توافق جناح‌های سیاسی در ایالات متحده با هدف احیا و تقویت پیشرفت این کشور در زمینه‌های فناوری و مقابله با تسلط روزافزون فناوری چین و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی است.

بحران جهانی کمبود تراشه و نیمه هادی، انگیزه بزرگی برای تولیدکنندگانی مانند اینتل است تا سرمایه زیادی را برای ایجاد کارخانه های جدید اختصاص دهند تا تقاضای رو به رشد بازار برای نیمه هادی ها را برآورده کنند. نیمه هادی ها و تراشه هایی که امروزه در بسیاری از دستگاه ها از تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها تا حتی اتومبیل ها استفاده می شود.

دلیل ورود جدی دولتمردان آمریکایی به این عرصه، ناشی از نگرانی آنها از احتمال سرمایه گذاری شرکت های بزرگ تراشه در کشورهای جنوب شرق آسیا و به ویژه چین است. اگر چین به فناوری برتر برای تولید تراشه ها و سایر نیمه هادی ها دست یابد، به رقیب جدی ایالات متحده تبدیل خواهد شد و حتی ممکن است بتواند انحصار خود را در دستان خود حفظ کند و خطرات قابل توجهی را برای صنایع آمریکا ایجاد کند.

علاوه بر این، ایالات متحده از دست دادن سودهای کلان صنعت که خود همواره یکی از پیشگامان آن بوده است، نگران است. به خصوص که بسیاری از شرکت های پیشگام و مبتکر تولید تراشه نیز متعلق به آمریکا هستند. با توجه به این موضوع، نگرانی سیاستمداران در این حوزه موجه به نظر می رسد.

بایدن لایحه 280 میلیارد دلاری چیپس را امضا کرد.  آینده در آمریکا ساخته شده است!

بر اساس گزارشی که نیویورک تایمز گزارش داد، نگرانی ها در مورد خروج سرمایه و صنعت از ایالات متحده زمانی آغاز شد که اینتل پیشنهادی را برای تصاحب یک کارخانه متروکه تراشه در چین به وزارت بازرگانی ایالات متحده ارائه کرد!

مدت کوتاهی پس از این پیشنهاد، اینتل به طور ناگهانی این طرح را متوقف کرد، اما زمزمه هایی از ارتباطات و مذاکرات بین غول فناوری ایالات متحده و سیاستمداران شنیده شد. گفته می شود که اینتل دولت را تحت فشار قرار داده است تا قبل از تعطیلات آگوست در ازای درخواست سیاستمداران مبنی بر عدم سرمایه گذاری در چین، تصمیمی جامع در مورد تراشه ها اتخاذ کند.

سرانجام، اواخر ماه گذشته، مجلس نمایندگان و سنا چیپس و لایحه علمی پس از مذاکرات طولانی و درگیری سیاسی به تصویب رسید. از جمله سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با تحقیقات آمریکایی و در متن این لایحه، 52 میلیارد دلار یارانه ویژه برای تشویق تراشه‌سازان به ساخت تاسیسات تولید نیمه هادی یا “کارخانه ها” در داخل ایالات متحدههمچنین پیش بینی می شود نیاز اینتل به سرمایه گذاری نکردن در چین برطرف شود!

در اواخر جولای، جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده هشدار داد که “ایالات متحده ممکن است فرصتی را برای استفاده از نیاز روزافزون به تراشه ها از دست بدهد.” او در نامه ای به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفت:

شرکت های تولید کننده نیمه هادی باید تا پاییز امسال روند ساخت کارخانه های جدید و راه اندازی خط تولید خود را آغاز کنند تا به تدریج تقاضای رو به رشد بازار را در سال های آینده برآورده کنند.

یارانه تصویب شده بدون شک اینتل و سایر سازندگان تراشه را چند قدم به ساخت کارخانه در ایالت هایی مانند اوهایو و آریزونا نزدیک می کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد امضای لایحه 280 میلیارد دلاری چیپس توسط بایدن چیست؟ نظرات خود را در مورد سایت خبری آراددر بخش نظرات به اشتراک بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

منبع: theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا