ساختمان

الزام شهرداری مشهد به رعایت اصول معماری ایرانی-اسلامی در نما و منظر شهری – مجله آراد

به مناسبت برگزاری نشست سازندگان و طراحان در مشهد با حمید ضمیری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد گفت و گو کردیم. وی درباره تصمیمات شورای شهر به عنوان رکن مهم در بحث سیما و منظر شهری گفت: با رای اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر «الزام شهرداری مشهد به رعایت اصول معماری ایرانی- اسلامی». در نما و منظر شهری، شهرداری مشهد باید این اصول را رعایت می کرد.در نما و منظر شهری و کلیه پروژه های کلان و ساختمان های شهرداری، بر اساس تبصره این طرح، شهرداری موظف است ضوابط تعیین شده را معرفی کند. در بندهای شرح خدمات کلیه طرح های مطالعاتی محلی و موضوعی از تاریخ ورود به موجب این مصوبه.

چالش های پیش روی کمیسیون نما: سلیقه اعضای کمیسیون و عدم ضمانت اجرایی

حمید ضمیری در گفت و گو با مجله خبری آراددرباره وضعیت کمیته نما در مشهد اظهار داشت: یکی از چالش های کمیته نما در مشهد نبود ضمانت اجرایی و ناکارآمدی نهادهای ناظر در کنترل اجرای نما مصوب است. . به عبارت دیگر، سازوکار برخورد با عدم انطباق با اجرای دیدگاه مصوب مشخص نشده است. از این رو کمیته شهرسازی و معماری شورای ششم بر پیگیری راه های قانونی برای افزایش ضمانت اجرا تاکید کرد. نمای شهر از نظر قانونی جزء ساختمان های خصوصی ملک نیست، بنابراین باید قانون و آیین نامه ای برای کنترل نمای شهر وجود داشته باشد. این ضوابط باید در پروانه و الزامات پایانی لحاظ شود تا در صورت عدم اجرای نمای ساختمان خود طبق مصوبات و پروانه، پرونده وی به کمیسیون بند 100 ارسال شود.

ضمیری افزود: از دیگر چالش های پیش روی کمیسیون نما، برخوردهای شخصی اعضا در ارزیابی پرونده های رسیدگی شده است که بی شک موجب کاهش قضاوت های شخصی و بهبود عملکرد اعضای کمیسیون نما خواهد شد.

نمای ساختمان ها یکی از ویژگی های مشترک شهر است

رئیس کمیته شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد افزود: نمای ساختمان ها جزء کالاهای مشترک شهر است و باید مدل های نما بر اساس نمای کلی شهر تدوین و در اختیار سازندگان قرار گیرد. و ارزش ها و شاخص های اتخاذ شده توسط شهروندان. متاسفانه در حال حاضر جریان بازار و سودآوری در ساخت و ساز شهری بر مسائل فرهنگی و هویتی اولویت دارد. مشهد شهری مذهبی ـ اسلامی است و خاستگاه وجود آن حرم ملکوتی امام رضا (ع) است. اتفاقاتی که در شهر می افتد باید با هویت مذهبی آن شهر همخوانی داشته باشد. به همین منظور شورای ششم مجموعه ای از اقدامات سه سطحی را در برنامه خود گنجانده است: یکی از برنامه های شورا که اخیراً به نتیجه رسیده است، موضوع تلفیق ضوابط تصویر و منظر شهری است که توسط مرکز تحقیقات شهری اسلامی تهیه شده است. شورا و برای تصویب به شهرستان ارسال شد.کمیسیون پیشنهاد داد که ماده 5 در الزامات قانونی لحاظ شود.

یکی دیگر از برنامه هایی که در دست اجراست و قرارداد آن به تازگی بسته شده است «سند منظر شهری با رویکرد ایرانی-اسلامی در شهر مشهد» است. بین مبانی نظری شهرسازی اسلامی و مبانی عملی آن اختلاف وجود دارد. مبانی نظری باید طی فرآیندهایی به قوانین و مقررات تبدیل و سپس اجرا شود. بنابراین کار انجام شده و تا پایان سال کار را به ما تحویل خواهند داد. البته لازم به ذکر است که در سال های اخیر کارهایی در این زمینه انجام شده که هنوز نتیجه آن قطعی نشده است.

سومین برنامه ای که به مرکز پژوهش های شورای اسلامی سپرده شده موضوع پیشخوان زیارت است. هرجای شهر ایستاده ایم باید حس زیارت را داشته باشیم و نماد زیارت را ببینیم، اما امروز شهر به گونه ای شکل گرفته است که هیچ ارتباطی با زیارت در آن دیده نمی شود. مثلاً در قاسم آباد و بلوار آب و برق هیچ نشانی از شهر زیارتی نیست. طرح مقابله با زائر به این منظور تنظیم شده است که ابتدا استراتژی های خود را آماده کرده و سپس آنها را به قوانین و مقررات تبدیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا