تکنولوژی

اعتصاب کارکنان بزرگان اینترنتی ایران در اعتراض به محدودیت‌های اینترنتی [از دیجی کالا و اسنپ تا کافه بازار و تپسی]

اعتصاب دیجی کالا و اسنپ را می توان یکی از ریزه کاری های بیانیه منتشر شده توسط انجمن تجارت الکترونیک ایران در خصوص محدودیت های اینترنتی و آثار منفی آن دانست.

انتشار بیانیه انجمن تجارت الکترونیک ایران و برخورد با پیامدهای قطعی اینترنت و فیلتر شدن ناگهانی اینستاگرام و واتس اپ و واکنش غول ها صنعت اقتصاد دیجیتال ایران درگیر بود و به ویژه تعدادی از کارمندان و برنامه نویسان شرکت دیجی کالا و اسنپ درگیر بودند.

گروه ها آرون

بیشتر بخوانید: فاش شد: پشت پرده تداخل اینترنت چیست؟ [مصاحبه اختصاصی سایت خبری آرادبا حامد بیدی]

اعتصاب دیجی کالا و اسنپ

بیانیه انجمن تجارت الکترونیک تهران چند روز پیش منتشر شد و در سایت خبری آراددرباره آن بحث کردیم. در این بیانیه انجمن تجارت الکترونیک تهران با اشاره به آسیب دیدگان حوادث اخیر اعلام کرد:

ما بیش از هر زمان دیگری نگران آینده صنعت تجارت الکترونیک در کشور هستیم.

در بیانیه فوق که روز پنجشنبه (7 مهر) منتشر شد، آمده است:

فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، برخورد اجباری با کاربران این فضا و ده‌ها تصمیم نادرست دیگر نه تنها به ریشه‌های تجارت الکترونیک در کشور ضربه زد، بلکه این بار موجی از نارضایتی را در بین پرسنل شرکت و فناوری ایجاد کرد. شرکت هایی که باعث اعتصاب برخی از کارکنان آن شرکت شده است.»

این انجمن در ادامه بیانیه خود مسئولیت وضعیت فعلی اینترنت و فضای مجازی را بر عهده «نهادهای تصمیم‌گیر» می‌داند و تاکید می‌کند:

روش تصمیم‌گیری حاکمیت اینترنت ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به پیکره اقتصاد دیجیتال وارد می‌کند، امید باقی‌مانده را در بین کارشناسان از بین می‌برد و مسیر مهاجرت نخبگان کشور را آسان‌تر می‌کند.»

اعتصاب دیجی کالا و اسنپ در اعتراض به محدودیت های اینترنتی

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:

این انجمن بر اساس نظر اکثریت شرکت های عضو این سازمان وظیفه خود می داند که مخالفت خود را با فیلترینگ و محدودیت های اعمال شده در اینترنت و شبکه های اجتماعی اعلام کند.

اختلال در اینترنت و شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتس اپ خسارات زیادی به مشاغل (به ویژه مشاغل کوچک و خانگی) وارد می کند. به همین دلیل در این بیانیه در این خصوص آمده است:

بسته شدن دسترسی به اینستاگرام بیش از 400000 کسب و کار را در معرض خطر نابودی قرار داده و معیشت بیش از یک میلیون نفر را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

نویسندگان این بیانیه خاطرنشان کردند: فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی، برخورد قهری با کاربران این فضا و ده‌ها تصمیم نادرست دیگر ریشه‌های تجارت الکترونیک را در کشور زده است.

این بار موجی از نارضایتی در بین کارکنان شرکت ها و کسب و کار فناوری به راه افتاد و این امر منجر به اعتصاب کارکنان این شرکت ها شد.» عصر دیروز برخی از کارکنان اسنپ و دیجی کالا با انتشار بیانیه ای دست از کار کشیدند.

جالب است بدانید این بیانیه در شرایطی منتشر شد که دو روز پیش وزیر ارتباطات به فیلتر اینستاگرام و واتس اپ اشاره کرد و اعلام کرد:

این پلتفرم‌های عمدتاً آمریکایی تأثیر مستقیمی بر شورش‌های اخیر داشتند و به مردم آسیب رساندند. رفع فیلتر روی این سکوها به نظر مراجع ذیصلاح بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد اعتصاب دیجی کالا و اسنپ چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات بنویسید تکراری به اشتراک بگذارید و اخبار فناوری با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا