تکنولوژی

استتار Dazzle؛ عجیب‌ترین تاکتیک مخفی ماندن کشتی‌ ها در جنگ + تصاویر

28 اوت 1401 در 4:42 ب.ظ

کشتی ها از استتار Dazzle برای مخفی شدن از دشمن و فریب دادن زیردریایی های کمین استفاده می کنند. این استتار چیست و چگونه کار می کند؟

نوع خاصی از مکانیسم فرار در دنیای حیوانات مشاهده می شود. در این مکانیسم حیوان نوعی خطای دید با رنگ ها و نقش های پوست خود ایجاد می کند تا سرعت و الگوی حرکتی واقعی خود را از چشم شکارچیان پنهان کند. جانورشناسان این ترفند را استتار گورخری یا Dazzle می نامند.

داستان های جالبی در مورد اینکه چگونه مردم این ترفند را از دنیای حیوانات به عاریت گرفتند تا در جنگ های خود استفاده کنند وجود دارد. البته ایده اصلی این نبود که کشتی را از دید دشمن پنهان کنند، بلکه می خواستند با کشیدن الگوهای پیچیده در نمای بیرونی کشتی، تشخیص اندازه و حرکت کشتی را برای دشمن دشوار کنند.

تاریخچه رزمی استتار Dazzle

کشتی HMS Furious

اگر چه Dazzle camo در نگاه اول غیر متعارف به نظر می رسد، اما در مبارزه بسیار مفید است. این تکنیک در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت و توانست صدمات زیادی را بین سال های 1914 تا 1918 به جبهه مقابل وارد کند. این تاکتیک راه خود را به قرن بیست و یکم باز می کند. با این تفاوت که از این جاده برای مخفی کردن خودروهای بنزینی استفاده می شود.

در ادامه با مجله خبری آرادهمراه باشید تا ببینید مردم در طول تاریخ چگونه از استتار Dazzle استفاده کرده‌اند و این تکنیک در عصر مدرن که دوربین‌ها مدام ما را تماشا می‌کنند چگونه به کار می‌رود.

تا جنگ جهانی اول، نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا قهرمان بلامنازع دریاها بود. اما هنگامی که زیردریایی های مرگبار نیروی دریایی آلمان، معروف به U-boats وارد معرکه می شوند، دریا برای انگلیسی ها تبدیل به جهنم می شود. کشتی های انگلیسی به راحتی مورد حمله دشمن قرار گرفتند.

استتار خیره کننده

ایده های مختلفی برای نجات ما از این جهنم ارائه شده است. برخی می خواستند کشتی ها را شبیه نهنگ ها کنند. چند نفر دیگر گفتند که سطح کشتی ها باید با آینه های بازتابنده پوشانده شود. مخترع بزرگ توماس ادیسون بنا به گزارش ها قصد داشت کشتی ها را به جزیره ای متحرک تبدیل کند. او حتی ایده خود را در SS Ockenfels نشان داد. اما این ایده به اندازه اکتشافات دیگر محبوبیت پیدا نکرد.

در اصل، یک هنرمند فرانسوی به نام لوسین-ویکتور گیران د اسکوولا ایده نقاشی روی توپخانه و پایگاه های مرزی را مطرح کرد. او می خواست با این تکنیک حفاظتی نوعی استتار ایجاد کند. اما هنرمند بریتانیایی نورمن ویلکینسون این ایده را به دریا برد و هزاران کشتی جنگی را استتار کرد.

استتار خیره کننده

پس از نقاشی چندین نمونه اولیه، مشخص شد که این روش در مبارزه موثر است، بنابراین نیروی دریایی بریتانیا یک بخش کامل به نام Dazzle Camouflage را به ویلکینسون اختصاص داد. و امروزه او را به عنوان خالق تکنیک استتار Dazzle می شناسند.

کانال Discovery UK فیلم کوتاه و جذابی در مورد نقاشی Dazzle بر روی کشتی ها و نحوه استفاده گسترده ارتش بریتانیا و متفقین از آن ساخته است که می توانید از طریق این لینک مشاهده کنید.

نحوه اعمال Dazzle Camo

مورخان اختراع استتار Dazzle را به عنوان یک نبوغ طبقه بندی می کنند. ایده نقاشی الگوهای جذاب روی کشتی ها و برجسته کردن آنها در ظاهر آنها بیهوده به نظر می رسد زیرا آنها را قابل مشاهده و هدفی آسان می کند.

اما در واقعیت، الگوهای هندسی ایجاد شده با رنگ‌های با کنتراست بالا، منحنی‌ها و اشکال متضاد نه تنها به پنهان کردن اندازه واقعی وسایل نقلیه کمک می‌کند، بلکه هنگام تلاش برای دیدن شکل و مسیر واقعی کشتی از طریق پریسکوپ، دشمن را گیج می‌کند. .

HMS Rocksand

به عنوان مثال، برخی از الگوهای منحنی موج دار باعث می شود کشتی کوچکتر به نظر برسد و به نظر برسد که در جهت مخالف حرکت می کند. این الگو در کنار ترفندهای دیگر باعث می شود که دشمن نتواند با اژدر به کشتی های استتار شده حمله کند. همانطور که یک تک تیرانداز مدرن قبل از شلیک همه چیز را از سرعت باد گرفته تا حرکت دشمن را بررسی می کند، اژدرهای زیردریایی نیز باید پس از ارزیابی اندازه و سرعت کشتی شلیک شوند.

آنچه در مورد این اژدرها مهم است نه تنها زمان ماشه، بلکه مهمتر از آن جایی است که کشتی دشمن یک دقیقه پس از شلیک اژدر در آن قرار دارد. به دلیل استتار کشتی ها، تعیین موقعیت نسبی کشتی چند دقیقه پس از شلیک اژدر دشوار است.

استتار خیره کننده

در واقع، تنها چند درجه خطا در محاسبه حرکت کشتی به این معنی است که اژدر اشتباه می کند و کشتی فرار می کند. این روزها از استتار خیره کننده نیز در برخی از کشتی ها مانند USS Freedom استفاده می شود. اما به طور کلی، استفاده از آن در دوران مدرن به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

رفتن به دنیای دیگری

در قرن بیست و یکم، استتار Dazzle از دنیای جنگ دریایی به سمت اتومبیل حرکت کرد. همانطور که افراد مشهور سعی می‌کنند پشت کلاه‌های عجیب و غریب یا عینک‌های بزرگ پنهان شوند، خودروسازان نیز تمایل دارند مدل‌های اولیه خود را زیر چرم‌های طرح‌دار پنهان کنند تا کسی از طراحی دقیق آن‌ها مطلع نشود. چراغ‌های جلو و شیشه‌های جلو نیز با لاستیک، چسب و وینیل پوشانده شده‌اند.

ماشین را مخفی کنید

طراحی زیگزاگ، ابر و باد به عنوان نویز بصری عمل می کند تا مردم نتوانند به طراحی اولیه خودرو توجه کنند. از آنجایی که مردم همیشه مشتاق طراحی های جدید هستند، شرکت هایی مانند BMW، Range Rover و Ford شروع به استفاده از مدل های مختلف کرده اند. اندرو فرح، یکی از مهندسان شورولت در این رابطه گفت:

ما می خواهیم هیجان اولیه را زمانی که همه چیز خوب و آماده است حفظ کنیم.

به طور کلی، شرکت‌های خودروسازی کارهای زیادی برای پنهان کردن برنامه‌های خود انجام می‌دهند، از اجاره پیست‌های مسابقه با نامی دیگر گرفته تا استخدام تیم‌های امنیتی برای یافتن دوربین‌های مخفی در یک منطقه. قیمت آن بین 300 تا 10 هزار دلار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا