تکنولوژی

ادعای ترسناک گوگل و آکسفورد: هوش مصنوعی بشر را نابود خواهد کرد!

27 سپتامبر 1401 در 7:09 ب.ظ

به گفته دانشمندان گوگل دیپ مایند و دانشگاه آکسفورد، هوش مصنوعی بشریت را نابود خواهد کرد. اما دقیقاً چگونه این اتفاق خواهد افتاد؟

محققان Google Deepmind و دانشگاه آکسفورد اخیراً گفته‌اند که “به احتمال زیاد” هوش مصنوعی فوق پیشرفته پایان بشریت را رقم خواهد زد. سناریوی آزاردهنده مشابهی که در گذشته در فیلم های علمی تخیلی دیده بودیم، توسط محققان بیشتر و بیشتر مطرح می شود.

تیمی متشکل از مارکوس هاتر، دانشمند ارشد DeepMind و مایکل کوهن و مایکل آزبورن، محققین آکسفورد، در مقاله ای که در مجله هوش مصنوعی منتشر شد، ایده ای را ارائه کردند که برای شما ناآشنا نیست. آنها می گویند ماشین ها به سمتی سوق داده می شوند که قوانین تعیین شده توسط سازندگان آنها برای منابع یا انرژی محدود را نقض می کند.

گوگل و آکسفورد در مورد خطرات هوش مصنوعی بحث می کنند

کوهن، دانشجوی مهندسی دانشگاه آکسفورد و یکی از نویسندگان مقاله فوق، چندی پیش در توییتر درباره تسلط هوش مصنوعی بر بشریت گفت:

تحت شرایطی که ما شناسایی کرده‌ایم، نتیجه‌گیری ما قوی‌تر از هر نشریه قبلی است – یک فاجعه وجودی نه تنها ممکن است، بلکه محتمل است.

کامپیوتر علیه مرد قیام می کند

به گفته محققان این مقاله، «عوامل ناسازگاری» که بشریت را مانعی بر سر راه خود می بینند، منجر به نابودی انسان می شود. در این مقاله به طور مشخص آمده است:

یک راه خوب برای یک نماینده برای حفظ کنترل جایزه خود در طولانی مدت این است که تهدیدات احتمالی را از بین ببرد و از تمام انرژی موجود برای ایمن نگه داشتن رایانه خود استفاده کند. باخت در این بازی کشنده خواهد بود.

انسان ها در برابر هوش مصنوعی ناتوان خواهند بود

گوگل و آکسفورد در مورد خطرات هوش مصنوعی بحث می کنند

متأسفانه محققان بر این باورند که انسان نمی تواند با تسلط ماشین ها کنار بیاید. کوهن در مصاحبه اخیر با Motherboard گفت:

در دنیایی با منابع بی نهایت، من نسبت به اتفاقی که خواهد افتاد بسیار شک داشتم. در دنیایی با منابع محدود، رقابتی اجتناب ناپذیر برای آن منابع وجود دارد. و اگر در حال رقابت با چیزی هستید که توانایی پیشی گرفتن از شما را در هر شرایطی دارد، نباید انتظار پیروزی داشته باشید.

در پاسخ به این تهدید، انسان ها فقط باید فناوری های هوش مصنوعی را به آرامی و با دقت توسعه دهند. بر اساس این مقاله، اگر این فرضیات درست باشد، “یک عامل مصنوعی به اندازه کافی پیشرفته احتمالا در ارائه اطلاعات هدف با عواقب فاجعه بار تداخل خواهد داشت.”

کاربران گجت نیوز، نظر شما درباره پیش‌بینی‌های گوگل دیپ مایند و محققان دانشگاه آکسفورد در مورد آینده ماشین‌ها چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا