تکنولوژی

آیا رمز ارز ملی (ریال دیجیتال) می‌تواند پروژه‌ موفقی شود؟ [مصاحبه سایت خبری آرادبا مدیر انجمن بلاکچین ایران]

رمزنگاری واقعی شکل جدیدی از پول ملی یا همان ریال است که باید بر اساس بلاک چین ارائه شود. در این باره با عباس آشتیانی، مدیر انجمن بلاک چین گفت و گو کرده ایم.

خرید زمین در گلبهار مشهد

بانک مرکزی اخیراً اعلام کرد که شکل جدیدی از پول ملی را معرفی خواهد کرد. شکل جدید پول باید به ریال رمز شده یا همان ریال ارائه شود. با عباس آشتیانی، مدیر انجمن بلاک چین در مورد نحوه ارائه ارزهای دیجیتال در بستر بلاک چین گفت و گو کرده ایم. او همچنین زیرساخت ارائه ارزهای دیجیتال در پلتفرم بلاک چین و نیاز به آموزش عمومی در مورد آن را توضیح داد.

ریال رمزگذاری شده، شکل جدیدی از پول

آشتیانی در تشریح چیستی ارز رمزنگاری شده، گفت: ارز رمزنگاری شده یا رمزارز یکی از اشکال جدید پولی است که در کشور مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که ریال را به صورت سکه، اسکناس و ریال دیجیتال بر روی کارت بانکی خود داشته باشیم، این بار ریال رمزگذاری شده را در بستر فناوری دفتر مشترک توزیع شده خواهیم داشت و این نیز امکان پذیر است.

آیا رمز ارز ملی (ریال دیجیتال) می تواند پروژه موفقی باشد؟ [مصاحبه  سایت خبری آرادبا مدیر انجمن بلاکچین ایران]

آشتیانی در ادامه درباره ویژگی های ریال رمزگذاری شده گفت: اما مهمترین ویژگی ریال مبتنی بر فناوری بلاک چین این است که این توانایی را دارد که فوراً همتا به همتا را درون خود خالص کند. زمانی که می خواهید ریال دیجیتال را به حساب بانکداری الکترونیکی شخصی انتقال دهید، از ابزارهایی برای پرداخت متمرکز و تراکنش ها از طریق ساتنا، پایا و سایر گزینه ها استفاده می کنید و واسطه در واقع ارزش را منتقل می کند.

اما با نوع ارز رمزنگاری، شفاف‌سازی‌ها تقریباً آنی است و در خود توکن واقعی ارزش وجود دارد و ارزش بدون نیاز به نهاد واسط منتقل می‌شود و نوع ارزشی که در حساب طرف مقابل است معادل است. به همسالان.”

ریال های رمزگذاری شده قابلیت نظارت شفاف بر ریال ها را دارند

آشتیانی افزود: دومین ویژگی ارز دیجیتال، امکان نظارت شفاف بر جریان مالی آن است. این توانایی برای نظارت شفاف بر جریان مالی باعث می‌شود اطلاعات بازیابی اطلاعات برای استارت‌آپ‌ها بهتر شود و انتقال ریال با شفافیت بیشتری دیده شود. از طرفی می توان میزان نقدینگی ایجاد شده را بهتر رصد کرد و کمتر شایعه کرد.

کشورهای دیگر نیز همین کار را کرده اند. در ایالات متحده، ارزهای دیجیتال نیز در حال بررسی هستند. همچنین، یوان کریپتوکارنسی در چین حتی دوره های آزمایشی خود را پشت سر گذاشت و توانست تراکنش های بسیار بالایی را ثبت کند. من فکر می کنم که در آینده نزدیک بسیاری از کشورها از قراردادهای پولی چندجانبه مبتنی بر ارزهای مشترک بین منطقه ای و ارزهای آنها در چارچوب فناوری کاملاً توزیع شده استفاده خواهند کرد.

مقالات بیشتر:

آشتیانی: مهمترین زیرساخت آموزش است

عباس آشتیانی معتقد است که برای مقبولیت عمومی باید زیرساخت های آموزشی فراهم شود. وی توضیح داد: در ارز دیجیتال اولین زیرساخت مربوط به آموزش و فرهنگ و زیرساخت های فنی است. شرکت هایی که خدمات پورتفولیوی بلاک چین را ارائه می دهند باید ابزارهای خود را گسترش دهند.

استارت آپ ها به جای تشویق مردم به استفاده از سیستم های پرداخت یا شاپرک برای دریافت ریال خود، باید به تدریج مردم را به استفاده از ارزهای دیجیتال و کیف پول های الکترونیکی تشویق کنند که همگی نیازمند توسعه زیرساخت ها هستند. من فکر می کنم پس از مرحله توسعه زیرساخت ها که حداقل هر دو سال یک بار انجام می شود، به سطح قابل قبولی از پذیرش در این زمینه برسیم.»

رمزنگاری در پلتفرم بلاک چین

با ارزیابی ریسک، باید به ریال رمزگذاری شده برویم

آشتیانی در پایان خاطرنشان کرد: فناوری توزیع شده دفتر مرکزی قابل برنامه ریزی است و اگر شکل عجیبی با محدودیت های فراوان بر روی واحد پولی هر کشور اعمال شود، می توان گفت که در عمل این نوع ارز هر کشور از جمله ارز رمزنگاری شده است. ریال خیلی خوب کار نخواهد کرد. همه چیز به این بستگی دارد که بانک مرکزی می خواهد چند محدودیت و کنترل برای این نوع ارز دیجیتال اعمال کند.

انجمن بلاک چین پیشنهاد می کند که ارزهای دیجیتال باید در مقیاس کوچک و با ارزیابی ریسک مورد هدف قرار گیرند. نباید محدودیت های عجیب و غریب را در نظر گرفت و بهتر است از تمام امکانات و ویژگی های فناوری اداری مشترک توزیع شده استفاده کرد.

این امر با ارزیابی ریسک و مقیاس کوچک امکان پذیر است که تأثیر چندانی بر اقتصاد ندارد.

آخرین کلمه

قانون ریال مانند بسیاری از طرح های دیگر بحث برانگیز است و موافقان و مخالفان زیادی داشته است. باید دید سیاست های بانک مرکزی در این زمینه چگونه ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد رمز ارز ملی چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا