خودرو

آیا خودرو‌های برقی ما را از بحران گرمایش جهانی نجات می دهند؟ – مجله آراد

ماشین های برقی
ماشین های برقی

خودروهای برقی که در دهه گذشته به عنوان راه حلی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ظاهر شدند، نقش سازنده ای در این امر ایفا کرده اند، اما بسیاری هنوز شک دارند که بتوانند ما را از این بحران نجات دهند.

تغییرات انقلابی در حمل و نقل در سراسر جهان در حال وقوع است. وسایل نقلیه الکتریکی بیشتری در جاده‌ها دیده می‌شوند، مردم خدمات حمل‌ونقلی مانند Uber و Lyft را به اشتراک می‌گذارند، و افزایش دورکاری در طول همه‌گیری COVID-19 طرز فکر مردم را در مورد سفر به محل کار تغییر داده است.

به گزارش فرارو، حمل و نقل منبع رو به رشد انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است که منجر به تغییرات آب و هوایی می شود که بر اساس آمارهای رسمی 23 درصد از انتشار دی اکسید کربن جهانی و 29 درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای آمریکا را تشکیل می دهد. گفته می شود در سال 2019، تغییرات سیستمی در حال انجام در بخش حمل و نقل، اثرات انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد، اما آیا این وسایل نقلیه واقعاً می توانند انتشار گازهای گلخانه ای را به اندازه کافی کاهش دهند؟

در گزارش جدید هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوا که در 4 آوریل 2022 منتشر شد، دانشمندان از سراسر جهان آخرین تحقیقات در مورد تلاش های کاهش تغییرات آب و هوا را بررسی می کنند. این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که کاهش هزینه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و باتری‌های خودروهای الکتریکی، همراه با تغییر سیاست‌ها، رشد تغییرات آب و هوایی را در دهه گذشته کند کرده است، اما کاهش عمیق و فوری برای توقف انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفظ گرمایش جهانی آن هنوز یک سوال است مهمتر از همه، این گزارش می گوید که تحولات در بخش حمل و نقل – که برخی از آنها تازه شروع شده اند و برخی در حال گسترش هستند – در بهترین حالت می تواند انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را تا سال 2050 80 تا 90 درصد در مقایسه با سطوح فعلی کاهش دهد.

آینده خودروهای برقی

خودروهای تمام برقی از زمان معرفی تسلا رودستر و نیسان لیف، کمی بیش از یک دهه پیش و پس از محبوبیت هیبریدی، رشد قابل توجهی داشته اند. تنها در سال 2021، فروش خودروهای سواری برقی، از جمله هیبریدی، دو برابر شد و به 6.6 میلیون دستگاه در سراسر جهان رسید که حدود 9 درصد از کل فروش خودرو در همان سال بود. سیاست های نظارتی قوی تولید خودروهای الکتریکی را تشویق کرده است. یکی از مقررات آلایندگی صفر کالیفرنیا، که خودروسازان را ملزم می کند تعدادی خودروی غیرآلاینده بر اساس تعداد کل خودروهای فروخته شده در کالیفرنیا تولید کنند. استانداردهای اتحادیه اروپا برای انتشار CO2 برای وسایل نقلیه جدید؛ و سیاست چین در مورد وسایل نقلیه با انرژی جدید، که همگی به افزایش پذیرش خودروهای الکتریکی تا جایی که امروز هستیم کمک کرده است.

علاوه بر وسایل نقلیه مسافربری، بسیاری از وسایل نقلیه کوچک مانند اتومبیل، اسکوتر، دوچرخه و اتوبوس برقی می شوند. با کاهش هزینه تولید باتری‌های لیتیوم یونی، این گزینه‌های حمل و نقل مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌شوند و فروش وسایل نقلیه با باتری‌هایی که به طور سنتی با سوخت‌های فسیلی کار می‌کردند، افزایش می‌یابد.

با این حال، یکی از جنبه های مهمی که هنگام حمل و نقل برق باید در نظر داشت این است که توانایی آن در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در نهایت به کیفیت شبکه برق بستگی دارد. به عنوان مثال، چین قصد دارد تا سال 2025 حدود 20 درصد از وسایل نقلیه خود را برقی کند، اما شبکه برق این کشور همچنان به شدت به زغال سنگ وابسته است. از سوی دیگر، سایر حوزه های حمل و نقل برای تولید برق چالش برانگیزتر هستند. وسایل نقلیه بزرگتر و سنگین تر معمولاً برای برقی سازی مناسب نیستند، زیرا اندازه و وزن باتری های مورد نیاز آنها بسیار نگران کننده است.

برای برخی از کامیون های سنگین، کشتی ها و هواپیماها، سوخت های جایگزین مانند هیدروژن، سوخت های زیستی مدرن و سوخت های مصنوعی به عنوان جایگزین سوخت های فسیلی در نظر گرفته می شوند. با این حال، بسیاری از این راه حل ها هنوز از نظر اقتصادی امکان پذیر نیستند و پیشرفت های قابل توجهی در فناوری هنوز مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که در نهایت کربن کمتری منتشر می کنند.

به طور کلی، به نظر نمی‌رسد که صرفاً تکیه بر برقی‌سازی خودروها بهترین راه‌حل برای صرفه‌جویی در انتشار گازهای گلخانه‌ای و در نهایت گرمایش جهانی باشد. به عبارت دیگر، اگرچه از فناوری‌های جدید سوخت و وسایل نقلیه اغلب به عنوان جبران کربن یاد می‌شود، تغییرات رفتاری و سایر سیستم‌ها برای کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای در این زمینه مورد نیاز است. ما در حال حاضر در بحبوحه این تغییرات قرار داریم و اگر می خواهیم در این زمینه به نتایج ملموس برسیم، باید اقدامات خود را بیشتر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا