فیلم و موزیک

آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ ؛ روش های تغییر دکمه های صفحه کلید کامپیوتر

تنظیمات صفحه کلید در لپ تاپ یا PC به طور پیش فرض ثابت هستند و برای مثال هیچ راه آسانی برای تغییر دکمه های صفحه کلید وجود ندارد. ولی این غیر ممکن نیست. روش هایی وجود دارد که به وسیله آنها می توانید عملکرد دکمه های صفحه کلید روی سیستم خود را تغییر دهید. با آرادهمراه باشید.

ممکن است از خود بپرسید چرا کسی باید روش استفاده از کلیدهای صفحه کلید را تغییر دهد؟ گاهی اوقات ممکن است یک کلید به درستی کار نکند یا برای تایپ و استفاده از ویژگی های سیستم به میانبر ساده تری نیاز دارید. با تغییر حروف روی صفحه کلید لپ تاپ و کامپیوتر می توانید یک کلید را با کلید دیگری جایگزین کرده و آن را کاملا شخصی سازی کنید.

در ادامه خواهید خواند:

تنظیمات صفحه کلید را در لپ تاپ و کامپیوتر تغییر دهید

تنظیم صفحه کلید لپ تاپ و کامپیوتر برای گیمرها بسیار مفید است. آن‌ها می‌توانند یکی از کلیدهایی را که اغلب در بازی استفاده می‌کنند تغییر دهند و آن را با کلیدی جایگزین کنند که به راحتی در دسترس باشد. علاوه بر این، برای تایپ متن، باز کردن برنامه ها، استفاده از کلیدهایی که کمتر استفاده می شوند و همچنین برای جایگزینی کلید شکسته، بهتر است عملکرد کلیدهای صفحه کلید را تغییر دهید. اما این کار چگونه انجام می شود؟ بهترین و ساده ترین راه استفاده از نرم افزارهای مخصوص این کار است. در زیر چند نرم افزار را ارائه می دهیم که با آن می توان دکمه های کیبورد فارسی و انگلیسی را تغییر داد.

1. کلیدهای صفحه کلید را با نرم افزار PowerToys تغییر دهید

در گذشته برای تغییر کلیدها در ویندوز باید از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شد که اکثر اوقات به درستی کار نمی کردند. با این حال، مایکروسافت اکنون یک برنامه رایگان به نام PowerToys ارائه می دهد که کار را بسیار آسان کرده است. با این برنامه می توانید میانبرهای صفحه کلید و استفاده از هر کلید را تغییر دهید. ابتدا آخرین نسخه این برنامه را از اینجا در گیت هاب دانلود و نصب کنید.

در صفحه اول وارد تنظیمات شده و از منوی سمت چپ روی Keyboard Manager کلیک کنید. سپس در سمت راست روی گزینه Remap a Key کلیک کنید.

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تغییر دکمه های صفحه کلید

روی نماد + در پنجره جدید کلیک کنید.

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تنظیمات صفحه کلید کامپیوتر

سپس باید در ستون Key مشخص کنید که کدام کلید را می خواهید تغییر دهید و به کدام میانبر یا کلید دیگری می خواهید آن را منتقل کنید. در ستون Mapped To، باید کلیدی را انتخاب کنید که می خواهید این کلید جایگزین شود. ابتدا کلیدی را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید. می توانید روی Type کلیک کنید و کلید را وارد کنید یا آن را از منوی کشویی انتخاب کنید. ما در اینجا کلید Windows Scroll Lock را انتخاب کرده ایم زیرا در بیشتر مواقع بی فایده است.

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ

اکنون در ستون سمت راست، i.e. Mapped To، کلید یا میانبری را انتخاب می کنیم که می خواهیم Scroll Lock جایگزین شود. در اینجا نیز می توانید کلید را وارد کرده یا از منوی کشویی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر می خواهید میانبر را جایگزین کنید یا میانبر جدیدی ایجاد کنید، باید روی Type کلیک کنید و سپس میانبر صفحه کلید مورد نظر خود را فشار دهید. در اینجا، برای مثال، Ctrl + C را فشار دادیم تا Scroll Lock را با آن جایگزین کنیم.

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تنظیمات صفحه کلید کامپیوتر

وقتی کلیدها را مشخص کردید نتیجه به این صورت به شما نشان داده می شود. برای تغییر صفحه کلید لپ تاپ و کامپیوتر و اعمال تغییراتی که تعریف کرده اید، روی OK کلیک کنید.

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تغییر دکمه های صفحه کلید

سپس برنامه به شما هشدار می دهد که دکمه ای که انتخاب کرده اید دیگر کاربردی نیست و نمی توانید از آن استفاده کنید. برای اعمال تغییرات روی Continue Anyway کلیک کنید. سپس در صفحه قبل و در قسمت Keyboard Manager می توانید اپلیکیشن جدیدی را که برای کلید مورد نظر خود تعریف کرده اید مشاهده کنید.

تنظیمات صفحه کلید کامپیوتر / تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ

در صورت تمایل می توانید دوباره روی Remap a key کلیک کنید و این فرآیند را برای هر کلیدی که می خواهید تکرار کنید. وقتی کارتان تمام شد از برنامه خارج شوید. هر تغییری که ایجاد کنید فعال باقی خواهد ماند. حالا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ را به حالت اولیه بازگردانیم؟ برای حذف میانبرها و تغییراتی که ایجاد کرده اید، کافی است روی Remap a key کلیک کنید و سپس روی سطل زباله که در جلوی هر کلید قرار دارد کلیک کنید.

2. تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ با برنامه SharpKeys

اگر فقط می خواهید مکان دکمه های ویندوز را تغییر دهید، SharpKeys یک برنامه منبع باز ساده است که می تواند یک دکمه را با دکمه دیگری از طریق رجیستری ویندوز جایگزین کند. به عنوان مثال، با استفاده از این برنامه می‌توانید کلید Alt را طوری عمل کنید که می‌توان از Ctrl یا Caps Lock به جای کلید ویندوز استفاده کرد.

همچنین بخوانید:

از آنجایی که SharpKeys اطلاعات را مستقیماً در رجیستری ویندوز وارد می کند، بهترین گزینه برای تغییر تکالیف کلید به کلید و تنظیمات صفحه کلید کامپیوتر است. شما نیازی به استفاده از هیچ نرم افزار دیگری به عنوان واسطه نخواهید داشت و همچنین با حداقل مشکلات سازگاری مواجه خواهید شد زیرا خود ویندوز کلیدهایی را که شما مشخص کرده اید تفسیر می کند.

عملکرد دکمه های صفحه کلید را تغییر دهید

برای تغییر کاربری دکمه های کیبورد ابتدا این برنامه را دانلود کرده و پس از نصب بر روی گزینه Add کلیک کرده و از دو ستون آن دکمه ها را انتخاب کنید. ستون سمت چپ دکمه‌ای را که فشار می‌دهید نشان می‌دهد (مثلاً دکمه Caps Lock)، و ستون سمت راست عملکردی را که می‌خواهید انجام دهد نشان می‌دهد (مثلاً مانند یک دکمه ویندوز عمل کنید). همچنین اگر گزینه ای در لیست خود پیدا نکردید، می توانید روی گزینه Enter key ضربه بزنید و دکمه ای را در صفحه کلید فشار دهید.

وقتی کارتان تمام شد، روی OK ضربه بزنید. این فرآیند را برای تغییرات دیگر تکرار کنید و گزینه Save to Registry را کلیک کنید. برنامه را ببندید و کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید. هنگامی که ویندوز شروع به کار کرد، دکمه های مورد نظر شما همانطور که در نظر داشتید ظاهر می شوند. پس از اتمام کار، می توانید SharpKeys را حذف نصب کنید. این برنامه فقط برای تغییر تنظیمات صفحه کلید کامپیوتر در رجیستری است و پس از انجام تغییرات دیگر نیازی به آن نخواهید داشت.

3. میانبرهای صفحه کلید را با استفاده از نرم افزار تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ تنظیم کنید

صفحه کلید

اگر صفحه‌کلید شما دارای نرم‌افزار پیشرفته‌ای مانند نرم‌افزار بازی Logitech، Corsair’s iCUE یا Razer’s Synapse است، از قبل برخی از ویژگی‌ها را برای تغییر عملکرد دکمه‌های صفحه کلید روی سیستم خود دارید.

علاوه بر این که می توانید استفاده از دکمه های صفحه کلید را تغییر دهید، با بسیاری از این برنامه ها می توانید میانبرهای صفحه کلید تعریف کنید، جمله ای را در متن وارد کنید یا برای هر یک از بازی های خود پروفایل های مختلفی ایجاد کنید. همچنین با برخی از آنها می توانید دستوراتی را ضبط کنید که به شما امکان می دهد با ضبط اقدامات خود و تعریف این فرآیند برای یک دکمه میانبر، میانبرهای پیچیده ایجاد کنید.

همچنین بخوانید:

هر یک از این برنامه ها کمی با دیگری متفاوت است، بنابراین نمی توان همه آنها را در اینجا توصیف کرد، اما هدف برای همه آنها یکسان است: نرم افزار را دانلود کنید، صفحه کلید خود را انتخاب کنید و به دنبال گزینه ای برای استفاده از دکمه ها Define Keyboard باشید. ، دستورات یا پردازش های موجود در آن. هنگامی که در مورد گزینه ای شک دارید، می توانید از صفحه پشتیبانی برنامه استفاده کنید، جایی که احتمالاً برخی از آموزش ها را خواهید یافت.

4. بهینه سازی صفحه کلید کامپیوتر با نرم افزار KeyTweak

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تغییر دکمه های کیبورد فارسی

یکی دیگر از برنامه هایی که به شما امکان می دهد به راحتی تنظیمات صفحه کلید فارسی را در ویندوز 10 تغییر دهید KeyTweak است. این برنامه یک صفحه کلید کامل را پیش روی شما قرار می دهد و کار با آن نسبت به برنامه های قبلی راحت تر است. به سادگی روی کلیدی که می خواهید تغییر دهید کلیک کنید و سپس کلیدی را که می خواهید جایگزین کنید از منوی کشویی Select New Redirection انتخاب کنید. در پایان روی Apply کلیک کنید. برای بازگرداندن تنظیمات صفحه کلید به حالت پیش فرض، کافی است روی Restore All Defaults کلیک کنید. برای دانلود این برنامه کلیک کنید.

5. نرم افزار Microsoft Keyboard Layout Creator; تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ را تغییر دهید

تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ / تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ

این یکی دیگر از نرم افزارهای مایکروسافت برای تغییر تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ برای ویندوز 7 و نسخه های دیگر است. برنامه ای که رسما برای تغییر کلیدهای صفحه کلید ارائه کردند. البته این برنامه عملکرد برنامه های فوق را ندارد و اجازه تغییر استفاده از برخی کلیدها مانند Shift و Caps Lock را نمی دهد اما رابط کاربری ساده ای دارد و کار با آن راحت تر است.

برای شروع، ابتدا باید به مسیر File > Load Existing Keyboard بروید و چیدمانی را که می خواهید سفارشی کنید انتخاب کنید. البته بهتر است با رفتن به مسیر File > Save Source File As یک نسخه پشتیبان از صفحه کلید فعلی تهیه کنید. سپس در Project > Properties می توانید کلید مورد نظر را با کلیدهای دیگر جایگزین کنید.

شما نیز ممکن است این مطالب را دوست داشته باشید

آخرین کلمه

با استفاده از نرم افزار فوق می توانید به راحتی به تنظیمات صفحه کلید لپ تاپ و کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید و میزان استفاده از دکمه های صفحه کلید را تغییر دهید. اگر برنامه دیگری برای تغییر تنظیمات صفحه کلید ویندوز 8 و نسخه های دیگر می شناسید، فراموش نکنید که آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران آرادبه اشتراک بگذارید.

بند 30 گروه هارون
انتخاب شده توسط کاربران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا