تکنولوژی

آموزش تمام روش‌های فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

خرید بلیط هواپیما از سافارمارکت

فرمت کردن هارد دیسک یا SSD کاری نیست که همیشه بخواهید انجام دهید، اما گاهی اوقات لازم است و باید آن را در ویندوز 11 انجام دهید. برای مثال، ممکن است بخواهید هارد اکسترنال خود را برای مدتی به شخصی قرض دهید و این کار را نکنید. نمی خواهید فایل های شما روی هارد دیسک باقی بمانند. یا شاید اخیراً با مشکل هارد یا SSD خود مواجه شده اید و می خواهید شانس خود را در قالب بندی امتحان کنید.

در هر صورت اگر نیاز به فرمت هارد یا SSD در ویندوز 11 دارید و می خواهید تمام جزئیات این کار را بدانید، با ما همراه باشید تا چهار روش ساده برای این کار و همچنین تمامی نکات مهم را بیاموزیم. بیایید یادآوری کنیم پس بدون بحث بیشتر با DJ Roo بمانید.

نحوه فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11 (2022)

در این مقاله به بررسی چهار روش فرمت هارد دیسک یا SSD در ویندوز 11 می پردازیم که هر کدام از این روش ها از یکی از ابزارهای داخلی ویندوز 11 استفاده می کنند و نیازی به نصب برنامه ها و نرم افزارهای اضافی در هیچ کدام نخواهید داشت.

روش اول: فرمت هارد دیسک یا SSD را با استفاده از Windows 11 File Explorer (ساده ترین روش)

ساده ترین و سریع ترین راه برای فرمت هارد یا SSD در ویندوز 11 استفاده از File Explorer است. این روش هم برای درایوهای داخلی و هم برای درایوهای خارجی کار می کند و بسیار سریعتر از تکنیک های دیگر است. در زیر نحوه انجام کار را با هم بررسی می کنیم:

1- با فشار دادن کلیدهای میانبر “Win + E” فایل اکسپلورر را باز کنید. در پنجره ای که ظاهر می شود، روی هارد دیسک یا SSD که می خواهید به کامپیوتر متصل شوید کلیک راست کرده و از منو گزینه “Format” را انتخاب کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

2- سپس در پنجره پاپ آپ باز شده مطمئن شوید که گزینه file system روی NTFS تنظیم شده است. NTFS سیستم فایل ویندوز است، اما اگر می خواهید از هارد دیسک یا SSD خود در رایانه های مبتنی بر سیستم عامل مک نیز استفاده کنید، می توانید فایل سیستم FAT32 یا exFAT را انتخاب کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

3- گزینه allocation unit size را تغییر ندهید و به صورت پیش فرض رها کنید. سپس تیک کنار گزینه Quick Format را فعال کرده و روی دکمه Start کلیک کنید تا فرآیند قالب بندی آغاز شود. استفاده از گزینه Quick Format سرعت عملکرد را افزایش می دهد و در عرض چند ثانیه هارد یا SSD خود را فرمت می کنید.

نکته: فرمت سریع سریعتر است اما داده ها را به طور کامل پاک نمی کند. در عوض، فقط جدول آدرس دهی حافظه را حذف می کند و در نتیجه دستگاه را خالی می کند. بنابراین، تمام اطلاعات هنوز روی هارد یا SSD هستند و قابل بازیابی هستند. البته وقتی شروع به اضافه کردن فایل های جدید می کنید، داده های جدید روی داده های قبلی بازنویسی می کنند و نمی توانید به فایل اصلی برگردید. بنابراین، اگر می خواهید اطلاعات روی هارد یا SSD را به طور کامل پاک کنید، تیک Quick Format را بردارید. با برداشتن تیک کادر سریع فرمت، زمان قالب‌بندی طولانی‌تر می‌شود (بسته به اندازه هارد دیسک یا SSD)، اما می‌تواند برای مواقعی مفید باشد که می‌خواهید درایو خود را به شخص دیگری بدهید، زیرا این کار را می‌کند. بازیابی اطلاعات حذف شده با استفاده از نرم افزارهای تخصصی دشوارتر است.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

روش دوم: فرمت هارد دیسک یا SSD را با استفاده از صفحه تنظیمات ویندوز 11 فرمت کنید

علاوه بر فایل اکسپلورر، می توانید هارد دیسک یا SSD خود را در ویندوز 11 از طریق صفحه تنظیمات نیز فرمت کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

1- میانبرهای صفحه کلید “Win + I” را فشار دهید تا برنامه Settings در ویندوز 11 باز شود. سپس به System و سپس Storage بروید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

۲- حالا گزینه Advanced Storage Settings را باز کرده و روی Disks and Volumes کلیک کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

3- در این مرحله روی پارتیشن اصلی هارد دیسک یا SSD خود که می خواهید فرمت کنید کلیک کنید. سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

4. سپس روی Format کلیک کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

5- در کادر پاپ آپی که ظاهر می شود، در قسمت Label یک نام برای درایو خود وارد کرده و NTFS را به عنوان فایل سیستم انتخاب کنید. در نهایت روی Format کلیک کنید و کار را تمام کنید. در اینجا نحوه فرمت هارد دیسک یا SSD در ویندوز 11 با استفاده از صفحه تنظیمات آورده شده است.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

روش سوم: هارد یا SSD را با استفاده از ابزار مدیریت دیسک ویندوز 11 فرمت کنید

اگرچه ابزار Disk Management ممکن است برای بسیاری پیچیده و ترسناک به نظر برسد، اما در واقع بهترین راه برای فرمت هارد یا SSD در ویندوز 11 است. همانطور که از نام آن پیداست، این ابزار برای کار با دیسک ها و فضاهای ذخیره سازی است که می توان از آن استفاده کرد. برای فرمت انواع حافظه خارجی روش کار با این ابزار به شرح زیر است:


بیشتر بخوانید:


1- میانبرهای صفحه کلید Win + X را فشار دهید یا روی منوی Start راست کلیک کنید تا منوی Quick Links باز شود. اکنون از منوی ظاهر شده روی “Disk Management” کلیک کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

2- در پنجره Disk Management می توانید هارد دیسک یا SSD متصل به کامپیوتر خود را پیدا کنید که معمولا در پایین صفحه به صورت Disk 1 یا Disk 2 یا … مشخص می شود. در سمت راست نام دیسک، می توانید پارتیشن اصلی آن را ببینید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی آن کلیک راست کرده و “Format” را انتخاب کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

3- سپس در قسمت “Volume Label” نامی برای هارد دیسک یا SSD خود انتخاب کرده و روی دکمه “OK” کلیک کنید. در اینجا دوباره، اگر می‌خواهید واقعاً همه داده‌ها را پاک کنید، می‌توانید تیک «Perform quick format» را بردارید و قالب را برای مدت طولانی‌تری انجام دهید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

4- و به این ترتیب می توانید هارد یا SSD را در ویندوز 11 با استفاده از ابزار مدیریت دیسک فرمت کنید.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

روش چهارم: یک هارد یا SSD را با استفاده از خط فرمان فرمت کنید

علاوه بر روش های ذکر شده، می توانید هارد یا SSD را در ویندوز 11 با استفاده از ترمینال خط فرمان فرمت کنید. برای فرمت کردن به این روش، باید دستور محبوب و پرکاربرد diskpart را اجرا کنید. در زیر نحوه انجام کار را توضیح می دهیم:

1- کلید ویندوز روی کیبورد را فشار داده و در کادر جستجو در منوی Start عبارت cmd را تایپ کنید. سپس، از نتایج ظاهر شده، روی Run as administrator در سمت راست کلیک کنید تا یک پنجره خط فرمان با دسترسی مدیر باز شود.

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

2. سپس در پنجره command prompt دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا DiskPart راه اندازی شود.

diskpart

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

3- در مرحله بعد دستور زیر را اجرا کنید تا تمامی هارد ها و SSD های متصل به کامپیوتر لیست شود. تعداد درایوی را که می خواهید فرمت کنید یادداشت کنید. حتما اندازه درایو و مقدار فضای خالی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شماره درایو صحیح را انتخاب کرده اید، زیرا انتخاب درایو اشتباه باعث می شود به طور تصادفی داده ها را از درایو دیگری حذف کنید.

list disk

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

4- سپس با اجرای دستور زیر درایو مورد نظر را انتخاب کنید. در اینجا به جای X باید شماره دستگاهی را که ذخیره کرده اید وارد کنید.

select disk X

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

5- در نهایت دستور زیر را برای فرمت هارد یا SSD در ویندوز 11 اجرا کنید.

clean

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

6- حال برای اینکه بتوانید از هارد دیسک یا SSD خود استفاده کنید باید یک سری مقداردهی اولیه انجام دهید. برای این منظور دستورات زیر را یکی یکی اجرا کنید. توجه داشته باشید که در دستور پنجم باید حرف انگلیسی مورد نظر را جایگزین X کرده و به دستگاه اختصاص دهید (حرف تکراری که اکنون برای دستگاه دیگری انتخاب شده است را اختصاص ندهید). وقتی کارتان تمام شد، می توانید از طریق File Explorer به هارد یا SSD مربوطه دسترسی داشته باشید.

create partition primary
select partition 1
active
format FS=NTFS quick
assign letter=X
exit

هارد دیسک یا SSD را در ویندوز 11 فرمت کنید

هارد یا SSD خود را به چهار روش در ویندوز 11 تعمیر کنید

با استفاده از روش های ذکر شده در بالا، می توانید هارد دیسک یا SSD خود را در ویندوز 11 فرمت و مقداردهی اولیه کنید. می توانید به سرعت در قالب Quick Format فرمت کنید یا تیک آن را بردارید و تمام بخش به بخش دیسک را برای امنیت بیشتر پاک کنید. در این مقاله سعی شده است تمامی روش ها به طور کامل توضیح داده شود اما در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

آن را بگذار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا